GündemTüm HaberlerTürkiye

YKS Tercihleri Nasıl Yapılıyor? Tercih yapacaklara Öneriler!

YKS sonuçları açıklandığından beri öğrencilerin kafalarında birçok soru oluştu. Bu yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Geçtiğimiz günlerde YKS açıklanmış ve birtakım öğrenci için sevinç birtakım öğrenci içinse hüzün olmuştu. Şu günlerde öğrenciler 6 Ağustos ile 14 Ağustos tarihleri arasında sürecek olan üniversite tercihlerine yoğunlaşmış durumdalar.

YKS Tercihleri Nasıl Yapılıyor?

Adaylar tercihlerini, T.C. Kimlik Numarası ve şifreleriyle tercih süresi içinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklar ve tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır. Ayrıca adaylar puanlarını ve mezun oldukları okul türlerini göz önünde bulundurarak hangi tablolardan tercih yapacaklarını belirleyip sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacaklar, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını tercih sırasına göre yazacaklardır. Bahsedilen tablolara ÖSYM sayfasındaki YKS tercih kılavuzundan ulaşabilirsiniz. Tablo 3’te ön lisans programları, 2020-TYT’de 150 ve üzeri puan alanlar tercihleri arasında gösterebilecekler.Tablo 4’te ise yükseköğretim programları, 2020-AYT/YDT’de ilgili puan türünde 170 ve daha fazla puan alan adaylar tercihleri arasında gösterebilecekler. Her adayın girmek istediği programları Tablo-3 veya Tablo-4’ten bularak tercih sırasına koyması gerekir. Tercih sırası önemli olmakla birlikte tercih yanlışlıklarından doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaya ait olacaktır. Adaylar 24 tercih yapma hakkına sahiptir.

YKS Tercihleri Nasıl Yapılıyor

Tercih Yapacaklara Öneriler

Okul mu? Bölüm mü?

Öğrencilerin birçoğunun kafasında “Seçtiğim okul mu daha önemli yoksa bölüm mü?” şeklinde bir soru var. Bu soruyu Gazi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölümü mezunu olan arkadaşımıza sorduk ve “Eğer tutkuyla istedikleri bir bölüm varsa bölümlerinden vazgeçmesinler, bölüm seçmek birtakıma hayatın boyunca yapacağın işi seçmek. Tabii sonrasında ticarete atılmayı düşünmüyorsan 🙂 . Fakat ciddi kararsızlıklar ve biraz da maddi kaygı yaşıyorsan daha kolay iş bulabilmek adına Türkiye‘nin en iyi üniversitelerini seçmekte yarar olduğunu düşünüyorum. En azından mühendislik adına öyle. Birçok mühendisin hayal ettiği maaşı veren şirketlerin çoğu yalnızca iyi üniversite mezunlarını işe alıyor, istisnaları saymazsak. Bu kurumlar tabiki not ortalamasına da çok önem veriyor fakat bu bir sonraki mevzuu.” şeklinde cevap aldık.

YKS Tercihleri Nasıl Yapılıyor? Tercih yapacaklara Öneriler!

İstemediğiniz Bölümleri Yazmayın

Sırf ailenizi ve çevrenizi memnun etmek için asla istemediğiniz bir bölümü yazmayın. Günümüzde tıp yazıp 4. sınıfa kadar zorla okuyup daha sonra okulu bırakan ya da hukuk okuyup bitirdiğinde işini yapmayan birçok insan var. Kimseyi memnun etmek zorunda değilsiniz, bu süreçte kendinizle kalıp ne istediğinizi düşünmek iyi gelecektir. Tabii ki bolca istişare ve araştırmayı da unutmayın.

Tercih Yapacaklara Öneriler

Tercih etmeyi düşündüğünüz bölümler için bizimle iletişime geçerseniz o bölümü okuyan yada o bölümden mezun olan kişilerle röportaj yapıp sizleri bilgilendirebiliriz. Hepinize başarılar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu