GündemSağlıkTüm Haberler

Yaşlanmayı Tetikleyen Alışkanlıklar!

Bu yazımızda yaşlanmayı tetikleyen alışkanlıkları ele aldık. Eğer bunların farkında olursak daha kolay değiştirebiliriz diye düşünüyoruz. Keyifli okumalar :)

Herkes olabildiğince genç kalmak ister. Günümüzde birçok kişi erken yaşlanmaktan oldukça korkuyor ve yaşlanmasını geciktirmek ve gizlemek için birçok yola başvuruyor. Oysa sağlıklı ve genç kalmak zannedildiği kadar zor değil. Sahip olduğumuz alışkanlıkları gözden geçirerek daha yavaş yaşlanmayı sağlayabiliriz. Bu yazımızda yaşlanmayı tetikleyen alışkanlıklar konusunu ele aldık. Eğer bunların farkında olursak daha kolay değiştirebiliriz diye düşünüyoruz. İşte o alışkanlıklar..

Kötü Beslenme Alışkanlığı

Genç ve sağlıklı kalabilmek için en önemli meselelerden birisi kesinlikle “beslenme alışkanlığı”. Örneğin tamamen yağsız bir diyet yapmak yaşlanmayı hızlandırıyor, kırışıklıkları önlemek için cildi sıkı ve yumuşak tutmaya yarayan omega-3 yağ asitlerini almak şart. Yağsız bir diyet yapmak vücudu ihtiyacı olan yağlardan mahrum bırakarak cildin erken yaşlanmasına sebep oluyor. Ayrıca aşırı şekerli ürünler tüketmek yaşlanmayı ve hastalanmayı hızlandırır. Basit şekerler proteinlere yapışıp yapılarını bozar, kollajende bir protein yapı olduğu için, bedenimizdeki inflamasyon arttıkça dokularımız, cildimiz, saçlarımız ve gözlerimiz yaşlanır.

Az Su İçmek

%70’i su olan bedenimiz için su oldukça önemli. Organların sağlıklı çalışması içinde sıvı ihtiyacının yaşa göre karşılanması gerekir. Orta yaşlardaki sağlıklı kişiler günlük su tüketimini kilogram başına 40 cc. olarak hesaplayabilir.

Az Su İçmek

 

Düzensiz Uyku

Uyku kalitesi tüm bedeni etkiler. Bir yetişkinin her gece ortalama 7 saat uyuması gereklidir. Az uyumak, immün sistemini, hormonları, enerji seviyesini ve bilişsel faaliyetleri etkiler. En önemlisi de gece uyurken salgılanan melatonin hormonu hücrelerin genç kalmasını sağlar.

Pipet Kullanmak

Kırışıklıklar özellikle de kadınların adeta korkulu rüyası. Her gün milyonlarca kadın daha genç ve bebeksi bir yüze sahip olmak için kremlere tonla para yatırıyor. Fakat pahalı kremlerin yanı sıra günlük alışkanlıklarımızla da kırışıklıklarımızı geciktirebiliriz. Mesela gözlerimizi güneşte fazla kısmayarak kaz ayaklarımızın daha geç oluşmasını sağlayabiliriz. Ya da içecek tüketirken pipet kullanmayabiliriz. İçecekleri pipetle tüketirken ağzınızı büzmeniz gerekir, bu da dudak çevresindeki bölgede kırışıklıklara yol açar. Sigara içerken de aynı ağız hareketi yapıldığından, aynı sorun ortaya çıkar. Bu yüzden bir şey içerken direkt olarak bardaktan içmeyi deneyin, bu yaşlanmanızı geciktirmenin yanı sıra doğa için de faydalı olacaktır.

Pipet Kullanmak 

 

Stresli Yaşam

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kronik stres beyindeki nöronların azalmasına sebep olarak yaşlanma sürecini hızlandırıyor. Kendinizi çıkmaza girmiş hissetmeyin, işlerinizi ertelemeyi bırakıp zamanında bitirmeye çalışın, böylece sonrasında daha büyük bir stres yaşamazsınız.

Çok Fazla Televizyon Seyretmek

Yapılan bir araştırmaya göre televizyon karşısında geçirilen her bir saat, insanın ortalama yaşam süresinden 22 dakika eksiltiyor. Uzmanlar, nerede televizyon izliyor olursanız olun yarım saatte bir kalkıp biraz yürünmesi konusunda uyarıyor.

Çok Fazla Televizyon Seyretmek

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu