GündemTüm HaberlerTürkiye

Yabancıların Gayrimenkulde Tercihi Manisa Oldu!

EVA Gayrimenkul Değerleme, yabancı yatırımcıların 2019 yılı ile 2020 yılının ilk yarıyıl dönemlerinde Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul alımlarını ve yatırımlarını analiz etti.

EVA Gayrimenkul Değerleme, yabancıların son iki yılda Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul alımlarını ve yatırımlarını analiz etti. Bu analize göre, tüm gayrimenkul cinsinden yatırımlara bakıldığında Ürdün’ün ilk sırada olduğu görüldü. Geçtiğimiz yıl ilk sırada olan Mısır, bu yıl Ürdün’den sonraki sıraya yerleşti. Mısır’ı ise Filistin, Suudi Arabistan, Afganistan, Irak, Dominika, Katar, İran ve Almanya takip ediyor. Yalnızca konut satışında ise İran’ın ilk sırada olduğu gözlemlendi. İran’ı takip eden ülkeler ise sırasıyla Irak, Çin, Azerbaycan, Rusya Federasyonu, Filistin, Afganistan, Almanya, Ürdün ve Türkmenistan oldu. Yabancıların gayrimenkulde en çok yatırım yaptığı şehir ise Manisa oldu.

Manisa İlini Sırası İle Konya, İstanbul, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sakarya, Muğla, Ankara ve Denizli Takip Etti

 2020 yılı ilk yarıyılında yabancıların gayrimenkul yatırımlarında en çok tercih ettiği il Manisa olurken, Manisa ilini sırası ile Konya, İstanbul, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sakarya, Muğla, Ankara ve Denizli izledi. İstanbul genelinde 2018 yılında 14 bin 270 adet olan yabancıya konut satış adedi, 2019 yılında 20 bin 857’ye yükselmişti. İstanbul’da en çok tercih edilen ilçeler ise  Büyükçekmece, Başakşehir, Beylikdüzü, Esenyurt, Silivri ilçeleri olmuştu.

Manisa İlini Sırası İle Konya, İstanbul, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sakarya, Muğla, Ankara ve Denizli Takip Etti

Yabancıya Gayrimenkul Satışlarında Düşüş

Gayrimenkul değerleme şirketinden gelen açıklamaya göre; tapu yabancı işler daire başkanlığı verilerine göre; 2019 yılının ilk yarısında 4 milyon 431 bin 709 metrekare olan yabancıların gayrimenkul edinimleri, 2020 yılının ilk yarısında 4 milyon 042 bin 079 metrekare oldu. Yabancıların gayrimenkul edinimleri geçen yıla oranla 389 bin 630 metrekare kadar düşüşe uğradı.

Yabancıya Gayrimenkul Satışlarında Düşüş

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu