GündemKoronavirüsTüm HaberlerTürkiye

“Üniversitelilerin Okula Dönmesi Tehlikeli Olur”

Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı üniversiteliler okula dönerse toplu taşımada yoğunluk olacak ve pandemi çok daha hızlı yayılacak uyarısında bulundu.

İstanbul Valiliği bünyesinde kurulan Ulaşım Bilim Kurulu’nun başında olan Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, okulların açılmasıyla toplu ulaşımdaki talep artışının tehlikeli olacağını ve salgın tablosunu olumsuz etkileyeceğini söyledi. Prof. Dr. Ilıcalı, “Mutlaka ama mutlaka çalışma saatleri ve evden çalışma seçeneklerinin yanı sıra toplu ulaşımdaki kapasiteyi artırmak gerekiyor” dedi.

Toplu Taşımalarda Oluşacak Kalabalık Tehlikeli

Covid-19 salgının en yoğun yaşandığı Nisan, Mayıs aylarında İstanbul’daki toplu ulaşım araçlarındaki doluluk oranı yüzde 10’lar seviyesine kadar düşerken, okulların açılmasına sayılı günler kala bu tablonun tersine dönmeye başladığı uyarısı yapıldı. İstanbul Valiliği bünyesinde kurulan Ulaşım Bilim Kurulu’nun başında bulunan Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı yaptığı açıklama ile:

“Covid-19 öncesi toplu ulaşımda günlük yolcu rakamı 7.5 milyondu. Geçtiğimiz gün toplu taşımayı bir günde kullananların sayısı 4.1 milyon olarak tespit edildi. Şayet üniversiteler açılır ve 3 milyon üniversiteli ulaşım araçlarını kullanmaya başlarsa, Covid-19 öncesinden farklı bir manzara olmayacak. Metrobüslerde taşınan yolcu sayısı son birkaç gündür  600 bini geçmiş durumda. Nisan, mayıs ayında bomboş gidip gelen metrobüsler yüzde 60 dolulukla seferler düzenliyor.” ifadelerini kullanarak uyarıda bulundu.

Prof. Ilıcalı son günlerde toplu taşımalardaki yoğunluğun artmış olduğunu ve üniversiteler açılırsa bunun önünün alınamayacağını, sonuç olarak da sosyal mesafe kuralının yok olacağını ifade etti. Ayrıca Ilıcalı, çalışma saatlerinin düzenlenmesi gerektiğini, evden çalışma seçeneklerinin olması gerektiğini ve de toplu ulaşımdaki kapasiteyi artırmak gerektiğine vurgu yaptı.

Toplu Taşımalarda Oluşacak Kalabalık Tehlikeli

 

Son günlerde koronavirüs vaka sayılarının 1000’in üstünde seyretmesi ve gittikçe bu sayının artması üzerine tedbirler ve yasaklar sık sık güncelleniyor. Okulların açılması ile veliler ve öğrenciler de oldukça tedirgin. Durum böyleyken Ilıcalı aşı piyasaya çıkana kadar 3 milyon üniversitelinin uzaktan eğitime devam etmesi gerektiğini savunuyor. Aksi takdirde nisan ve mayıs ayından daha kötü bir tablo ile karşılaşılabileceğini söylüyor. Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ulaşımda olası riskler konusunda sunum yaptıklarını ve çalışmalarına devam ettiklerini ifade ediyor. Son olarak da “Toplu ulaşımda eski yoğunluk görüntüleri ortaya çıkarsa, virüsten korunmak imkânsız hale gelecektir”  uyarısında bulunuyor. Biz de bu dönemde vatandaşların keyfi olarak toplu taşıma kullanmamaları, gerektiğinde ise boş olan saatleri tercih etmelerini öneriyoruz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu