GündemTürkiye

Türkiye’den Körfez açıklaması: Olumlu gelişmelerden memnuniyet duyuyoruz

Dışişleri Bakanlığınca, Körfez bölgesinde ihtilafın tahliline yönelik son günlerde yaşanan olumlu gelişmelerin “memnuniyetle” karşılandığı duyuruldu.

Dışişleri Bakanlığı, Körfez ihtilafının tahliline yönelik teşebbüsler hakkında bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Körfez bölgesinde 2017 Haziran ayından bu yana devam eden ihtilafın tahliline yönelik olarak son günlerde yaşanan olumlu gelişmelerden memnuniyet duyuyoruz. İhtilafın tahlile kavuşturulması için bugüne kadar ağır temas ve teşebbüslerde bulunan Kuveyt liderliğinin samimi uğraşlarını takdirle karşılıyoruz. Temennimiz kelam konusu ihtilafın biran evvel şartsız diyalog yoluyla tahlile kavuşturulması ve Katar’ın maruz bırakıldığı haksız abluka ve müeyyidelerin daha fazla gecikmeksizin sona ermesidir.”

Açıklamada, Türkiye’nin bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da Körfez bölgesinin güvenlik ve istikrarı için efor sarf etmeyi sürdüreceği de kaydedildi.

Kuveyt Buyruğu Pir Nevvaf’tan açıklama

Kuveyt Buyruğu Pir Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Körfez krizinin tahliline yönelik ilerlemeden ötürü duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA’nın haberine nazaran Kuveyt Buyruğu Pir Nevvaf, Körfez krizinin tahlile ulaşması yolunda kaydedilen ilerlemeden övgüyle kelam etti.

Kuveyt Buyruğu Pir Nevvaf, “kardeşler ortasındaki uyuşmazlığın giderilmesi”, “Körfez ve Arap dayanışması”nın sağlanmasından duyduğu memnuniyeti söz etti.

Muahedeye giden yoldaki gelişmelerin ilgili tarafların halkalarının yüksek maslahatlarının gerçekleşmesi istikametindeki dileğini yansıttığını belirten Pir Nevvaf, uyuşmazlığın birinci gününden itibaren eski Kuveyt Buyruğu Pir Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın tahlil için gösterdiği gayretleri hatırlatarak muahedenin temellerini merhum Kuveyt Emiri’nin attığını lisana getirdi.

Pir Nevvaf, Bu tarihi adımı atmaya istekli oldukları için Körfez önderlerini ve Kuveyt’in yürüttüğü arabuluculuk uğraşlarına verdikleri takviyeden ötürü tüm dost ülkeleri takdirle andı.

Kuveyt Buyruğu, ABD’nin, bölgede güvenliğin ve istikrarın sürmesi tarafındaki taahhüdünü yansıtan destekleyici uğraşlarından ötürü ABD Lideri Donald Trump’a da teşekkür etti.

Kuveyt, Körfez krizinin tahlili için “verimli görüşmeler” olduğunu duyurmuştu

Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır es-Sabah, kısa müddet evvel yaptığı yazılı açıklamada, “Son devirde bütün tarafların, Körfez ve Arap dayanışmasını, istikrarı, ülkeleri ortasında kalıcı dayanışma dileklerini ve halkları için âlâ olanı gerçekleştirecek en son bir muahedeye varma konusunda isteklerini ortaya koydukları verimli görüşmeler gerçekleşti.” sözlerini kullanmıştı.

Sabah, Körfez krizini çözmek için gösterilen bu gayretlere vefat eden Kuveyt Buyruğu Pir Sabah el-Ahmed el Cabir es-Sabah’ın öncülük ettiğini, şu anda ise öncülüğün mevcut Buyruk Pir Buyruğu Pir Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ile ABD Lideri Donald Trump tarafından sürdürüldüğünü belirtmişti.

Katar ve Suudi Arabistan Kuveyt’in açıklamasını olumlu karşılamıştı

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Sabah’ın açıklamasının akabinde Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kuveyt’in Körfez krizinin tahliline yönelik açıklamasının kıymetli bir adım olduğunu belirterek “Önceliklerimiz Körfez ve bölge halkının çıkarları ve güvenliği olmuştur ve o denli kalacağını teyit ediyoruz.” değerlendirmesini yapmıştı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Twitter hesabından yaptığı yazılı açıklamada, “Kardeş Kuveyt’in Körfez krizine ait görüşleri birbirine yaklaştırma eforlarına büyük bir takdirle bakıyoruz. ABD’ye de bu bahisteki gayretlerinden ötürü teşekkür ediyoruz. Bölgenin uygunluğuna ve hayrına sarf edilen bu uğraşların muvaffakiyetle taçlanmasını umut ediyoruz.” tabirlerini kullanmıştı.

Trump’ın Başdanışmanı Jared Kushner’in çarşamba günü, Katar Buyruğu Pir Temim bin Hamed Al Sani ile bir ortaya geldiği, görüşmede bölgesel ve milletlerarası mevzuların ele alındığı açıklanmıştı.

Körfez Krizi

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017’de “terör kümelerini desteklediği” suçlamasıyla Katar ile tüm diplomatik bağlantılarını kesmiş, bu ülkeye ekonomik abluka uygulamaya başlamıştı. Bu durum, Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.

Kuveyt, Körfez krizinin tarafları ortasında ara buluculuk için efor sarf etse de şimdi bağlantılarda olağanlaşma konusunda bir sonuç elde edilemedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu