GündemTürkiye

Türkiye’de COVID-19 aşısına ‘acil kullanım onayı’nda sona gelindi

Global yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını ile uğraş sürecinde geliştirilen aşılardan Çinli Sinovac firmasınca üretilen ve Türkiye’ye getirilen 3 milyon dozluk CoronaVac aşısının Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu laboratuvarlarındaki test sürecinin yarın tamamlanması bekleniyor.

Çin’den 30 Aralık 2020’de Türkiye’ye getirilen ve Ankara Esenboğa Havaalanı’ndan, tüm sıcaklık denetim sistemi, jeneratör ve yedek sistemler bulunan Sıhhat Bakanlığı Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu’na nakledilen aşıların kabulü, sıcaklık kaydedici aygıtlarla denetimi ve uygunluğunun teyidinin akabinde yapıldı.

Aşılardan rastgele alınan numuneler, Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu (TİTCK) laboratuvarlarına sevk edilerek, en az 14 gün sürecek olan tahlil süreci başlatıldı. Sonuçlar için 14 günlük mühlet yarın sona eriyor. Testlerden olumlu sonuç alınması durumunda TİTCK tarafından aşılara “Acil Kullanım Onayı” verilecek.

Sıhhat çalışanları ve huzurevlerinde kalanlar aşılamada birinci sırada

Bu süreçte aşılar, Sıhhat Bakanlığına ilişkin iklimlendirme özelliğine sahip, özel tasarlanmış araçlarla vilayet depolarına dağıtılacak.

Bilim Kurulunca çeşitli nüfus kümeleri ortasında enfeksiyon kapma, mevt oranı, olumsuz toplumsal tesir riski üzere ögeler göz önüne alınarak aşılamadaki genel öncelikler belirlendi. Buna nazaran aşılama çalışmalarının dört etapta yürütülmesi planlandı.

Birinci evrede sıhhat çalışanları, 65 yaş üstündekiler ile yaşlı ve engellilerle korumaevlerinde kalanlar üzere toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacak.

İkinci kademede aşı, toplumun işleyişi için gerekli bölümlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan, kritik işlerde çalışan şahıslar ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunanlara uygulanacak.

Üçüncü etapta, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunanlar, genç yetişkinler, birinci iki kümede yer almayan bölüm ve mesleklerde çalışanlar aşı olacak.

Dördüncü ve son evrede ise birinci üç kümenin dışında kalan tüm bireyler aşılanacak.

Aşılama için randevu koşul

Vatandaşlar, öncelik kümelerine nazaran kendilerine ulaşan bildirimden sonra, Merkezi Doktor Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aile doktorlarından yahut uygun kamu hastanesi ya da özel hastaneden randevu alarak aşılarını yaptırabilecek.

Vatandaşlar, pozisyonlarına nazaran COVID-19 risk sıralamasını e-Nabız sitesinden görebilecek.

Aşılar 28 gün orta ile 2 doz olarak uygulanacak.

Hastanelerde yapılacak COVID-19 aşı uygulamalarına yönelik önlemler ve uygulama temelleri doğrultusunda, kamu, özel ve üniversitelere ilişkin tüm hastaneler bünyesinde “Aşı Uygulama Odası” oluşturuldu. Aşı uygulamaları, belirlenen kriterler dahilinde bu odalarda yapılacak.

Aşı uygulama odasına her seferinde yalnızca bir aşılanacak kişi alınacak. Aşı uygulama esnasında aşılama ile ilgili gerekli kayıtlar tutulacak.

Aşı için gelen kişinin kimlik bilgileri ve randevusu denetim edilecek. Aşıyı uygulayacak sıhhat çalışanı kimlik bilgileri ve kişi için ayrılan aşı ile eşleşmesini sağlayacak.

Kişi için ayrılmış aşı açılarak şahsa aşı uygulaması yapılacak. Günlük aşı uygulaması sonunda aşı flakonları tıbbi atığa gönderilecek.

COVID-19 aşılaması ile ilgili uygulamaya yönelik kurallar ve kılavuzlar sıhhat kuruluşlarına iletilecek. Ayrıyeten bilgilendirme emelli web sayfası ve süreç idaresi açısından bir taşınabilir uygulama devreye alınacak. Aşının inançlı nakil süreci, uygulanması ve kayıt altına alınması dijital sitem üzerinden anlık takip edilecek.

COVID-19 aşılarının dağıtım süreci netleşti: İşte detaylar…Gündem
Sıhhat Bakanlığından COVID-19 aşısı takip uygulaması: AşılaSıhhat
COVID-19 ağızda yaralara neden oluyorSıhhat
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu