GündemTürkiye

Türkiye’de ayçiçeği üretimi 3 milyon ton seviyesine çıkarılmalı

Hüseyin GÖKÇE

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Lideri Tahir Büyükhelvacıgil, ayçiçeği hasadının tamamlandığını ve bu yıl önemli manada arz açığı olduğunu söyledi. Dünyanın değerli ayçiçeği üreticilerinin önemli rekolte kaybı yaşadığı bilgisini veren Büyükhelvacıgil, Türkiye’nin 3 milyon tonluk kullanıma karşılık 1.5 milyon tonluk üretimi bulunduğunu, bu noktada muhtaçlığın tamamının Türkiye’den karşılanabilmesi istikametinde üretimin artırılması gerektiğini bildirdi.

Kuzey Yarımküre’de hasat dönemi sona erdi

Bölüme ait değerlendirmede bulunan Tahir Büyükhelvacıgil, bitkisel yağda üreticiyi ve tüketiciyi derinden etkileyen sıkıntılar bulunduğunu söyledi. Ayçiçeğindeki eser yetersizliği ve fiyat artışının global bir sorun haline geldiğini belirten Büyükhelvacıgil, Kuzey Yarımküre’de hasat döneminin sona erdiği bilgisini verdi.

Büyük üreticilerden Rusya’da üretimin 15.5 milyon tondan 13.2 milyon tona, Ukrayna’da ise 16.7 milyon tondan 14.5 milyon tona düştüğünü belirten Büyükhelvacıgil, Türkiye’de ise 1.5 milyon ton civarındaki rekoltenin 1.3 milyon tona gerilediği bilgisini verdi.

Çin ve Hindistan fazladan alım yapıyor

Bu yıl soya ve kanola fiyatlarının ayçiçeğine nazaran daha yüksekte kaldığı için Çin ve Hindistan’ın fazladan ayçiçeği alımı yaptığını lisana getiren Tahir Büyükhelvacıgil, “Buna ilaveten dünyadaki rekolte eksikliği ve pandeminin global tesirleri sonucunda çekirdekten başlayan fiyat artışları bugüne kadar devam etti. 2019 yılında çekirdek fiyatı 2 bin 500 TL iken 2020 yılında bu fiyat 4 bin 400 liraya kadar çıktı” dedi.

Tıpkı formda geçen yıl 5 bin 3005 bin 400 lira civarında olan ham yağ fiyatının bu yıl 9 bin 400 liraya kadar yükseldiğinin altını çizen Büyükhelvacıgil, “2019 Ekim ayında yurt dışında 330-340 dolar olan çekirdek fiyatı, 2020 yılında 560 dolara kadar çıktı. Ham yağın yurt dışında geçen yıl fiyatı 700-720 dolar iken, bu yıl sayı 1050-1100 dolara kadar yükseldi. Ayçiçeği ve yağlı tohumlarda eser yetersizliği, fiyat artışları yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada sorun haline geldi” tabirlerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın piyasaları yakından takip ettiğine değinen Tahir Büyükhelvacıgil, tedbirlerin hayati kıymet taşıdığını belirtti. Ayçiçeği tohumunda gümrük vergisinin sıfırlanmasına karşın, ham yağda düzenleme yapılmadığına vurgu yapan Büyükhelvacıgil, “Bu düzenleme ayçiçek tohumu ve ham yağ ortasındaki vergi makasının açılmasına yol açtı. Bu durum ülkemizi yalnızca tohum ithalatına mecbur ederken, yurt dışında spekülatif yükselen tohum fiyatlarının ise bölümümüz için daha da büyük sorun teşkil edebileceği gözüküyor. Bu noktada Ticaret Bakanlığı’nın önümüzdeki günlerde memleketler arası piyasalarda meydana gelebilecek her türlü piyasa hareketine ülkemizi hazır hale getireceklerine inanıyoruz” dedi.

“Doğru ekim siyasetleri ile muhtaçlığımızı karşılamalıyız”

Tahir Büyükhelvacıgil, pandemi sürecinin başlarında, tüm dünyada raflar boşalırken devletin erken müdahalesiyle Türkiye’de sorun yaşanmadığını hatırlatarak, “Şimdi birebir bütüncül yaklaşımla, yeni bir stratejiyle, rekolte eksikliğinin tesiriyle olağan dışı seyreden fiyat artışlarının düzenlenmesi konusunda hükümetimizle başarılı tahliller üretebileceğimize inanıyoruz. Kesim olarak bu hususta her türlü dayanağı vermeye hazırız” diye konuştu.

Büyükhelvacıgil, Türkiye’nin hakikat ekim siyasetleri belirleyecek kendi gereksinimini karşılayacak seviyede üretim yapması gerektiğini kaydederken şunları söyledi: “İthal ettiğimiz Karadeniz havzası ülkeleri kendi çiftçilerini koruyarak ayçiçeği yerine ham yağ ihraç etmeyi tercih ediyor. Bunların ihracat tercihleri dalımızda fiyat artışları yaratmasının yanı sıra kırma kesimimizi de etkiliyor. Bizim de öncelikli maksadımız en azından kendi muhtaçlığımız olan 3 milyon ton eseri üretebilmek olmalıdır” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu