DünyaGündemTüm Haberler

Türkiye ve Azerbaycan’dan Savaş Sahnelerini Aratmayan Muhteşem Tatbikat

Türk ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri Nahçıvan'da ortak bir askeri tatbikat gerçekleştirdi.

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dostluk yıllardır sürüyor. Türkiye ve Azerbaycan bu dostluğu askeri iş birliğine de çevirme kararı aldı. İki ülke silahlı kuvvetleri arasındaki koordinasyonu geliştirmek amacıyla yapılan tatbikatta yerine getirilen görevler gerçek savaş sahnelerini aratmadı. Gerçekleşen ortak askeri tatbikata “TURAZ Kartal” ismi verildi.

Tatbikatta Çok Sayıda Savaş Aracı Kullanıldı

Tatbikatta 200 tank ve zırhlı araç, 180 füze sistemi, top ve havan topu ile 18 helikopter ve uçak, 30’dan fazla hava savunma sistemi yer aldı. Ayrıca tatbikatta, bu araçlara ek olarak 2 bin 600 asker yer aldı. Tatbikat, temsili düşmanın sabotaj ve keşif gruplarının etkisiz hale getirilmesi ile başladı. Sabotaj ve provokasyonlara cevap olarak düşmanın temsili hedefleri füze ve top atışlarıyla imha edildi, ardından birlikler karşı taarruz başlattı. Türk ve Azerbaycan birlikleri taarruzla temsili düşman mevzilerini ele geçirdi, temsili düşmanın ateş noktaları ve zırhlı araçları imha edildi.

Tatbikatta Çok Sayıda Savaş Aracı Kullanıldı

 

Tatbikat kapsamında düşmana ait İHA (İnsansız Hava Aracı)’lar etkisiz hale getirildi, rezerv güçlerine havadan saldırı düzenlendi. Özel birliklerin de katıldığı tatbikatta belirli bölgelere havandan indirme yapıldı. Savaş uçaklarının farklı görevler icra ettiği tatbikatın bitiminde helikopterler Türk ve Azerbaycan bayrakları açarak uçuş gerçekleştirdi. Tatbikatı, Türkiye’den 3. Ordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Vasif Talıbov da izledi. Tatbikat sonrası yapılan açıklamada, Türk ve Azerbaycan birliklerinin koordineli hareket etme yönünde üst düzey profesyonellik sergiledikleri ve görevleri başarıyla tamamladıkları kaydedildi.

Türk ve Azerbaycan Askeri Birlikleri

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu