GündemTürkiye

Türkiye Turizm İçin Hazır

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ülkenin turistleri ağırlamaya hazır olan turistik bölgelerinde koronavirüsün tamamen kontrol altında olduğunu söyledi.

Turizm Sektörü Tüm Önlemleri Aldı

Turizm Sektörü Tüm Önlemleri Aldı

Bakan Ersoy, Türkiye’nin turizm artırmak için bir dizi adım attığını ve ülkenin bu sezon turistleri karşılamaya hazır olduğunu söyledi.

Covid-19’un ülkenin turistik bölgelerinde tamamen kontrol altında olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun katılımıyla Antalya, Alanya’da düzenlenen “Sağlıklı Turizm, Güvenli Şehir” toplantısında turizmle ilgili uzmanlar ve orada yaşayan yabancılar tarafından kurulan dernek temsilcileriyle bir araya geldi.

Ersoy, ülkede ilk Covid-19 vakası ortaya çıkar çıkmaz hemen gerekli önlemlerin alındığını vurgulayarak, Türkiye’nin sağlık altyapısını test etme şansı olduğunu da sözlerine ekledi.

“Bu yatırımın olumlu sonuçlarını aldık …” diye ekledi.

Vaka Sayıları En Düşük Seviyede

Vaka Sayıları En Düşük Seviyede

Toplantı da söz alan Ersoy, Türkiye’nin turistik kentlerindeki Covid-19 vakalarının Avrupa’ya kıyasla neredeyse en düşük seviyede olduğunu söyledi.

“Örneğin, kıyı şeridi 700 km’den fazla ve nüfusu 2,5 milyondan fazla olan Antalya’da, [toplam] vaka sayısı 11 Mart’tan bu yana 520 civarındadır. Antalya’da günde dört ila beş vaka vardır. ”

Ersoy, bu konuda iyi hazırlanmış bu turistik bölgelerde virüsün tamamen kontrol altında olduğunu söyledi.

Türkiye’nin “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı” nın Avrupa’da örnek teşkil etmesinin önemini vurguladı.

Turizm yatırımcılarının programa gönüllü olarak katıldıklarını kaydetti.

50’den fazla odası olan herhangi bir turizm tesisi sertifikayı almak zorundadır. Bakanlığa şimdiye kadar binden fazla başvurana ulaştıklarını ve çok daha fazlasının beklendiğini söyledi.

‘İyi haberler gelmeye başladı’

Turizm Sektörü Tüm Önlemleri Aldı

Türkiye, 1 Haziran’da “yeni normal” kurallara geçişi ilan ettiğinden, uluslararası hava trafiğini açmak için gerekli prosedürleri başlattı.

Bakan Ersoy, Türkiye’nin 2023 projeksiyonunun bir parçası olarak daha yüksek gelir gruplarını ve nitelikli turistleri hedeflemek için bir program uygulamak istediklerini söyledi.

“Uluslararası hava trafiğinin yeniden açılması için gereken her şeyi yapıyoruz. Macaristan ve İngiltere’den iyi haberler aldık. AB’den gelen olumlu haberlerin yakında geleceğine inanıyorum. Türkiye’nin tüm dünyaya hava trafiğinin devam edeceğine inanıyorum. “

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu