Gündem

Türkiye ‘de Günler Sonra Çocuklar Sokakta

Türkiye’nin koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında getirdiği kısıtlamalar nedeniyle 20 yaş altındaki genç ve çocuklar dışarı çıkamıyordu. Normalleşme süreci kapsamında bugün saat 11 ile 15 arasında dört saat boyunca dışarı çıkmalarına izin verildi.

40 Gün Sonra Çocuklar Dışarı Çıktılar

40 Gün Sonra Çocuklar Dışarı Çıktılar

14 yaş ve altındaki çocukların 40 gün sonra ilk kez evlerini terk etmesine izin verildiği 13 Mayıs Çarşamba günü sokaklar ve parklar çocuk sesleriyle doldu.

Türkiye koronavirüs salgını ile mücadele etmek için bazı kısıtlamaları hafiflettiği için 11:00 ile 15:00 arasında dört saat boyunca dışarı çıkmasına izin verildi.

15 ve 20 yaş arasındaki gençler ise 15 Mayıs Cuma günü birkaç saat evlerinden dışarı çıkabilecekler. Yaşlılar 10 Mayıs’ta yedi hafta sonra ilk kez kısa bir süre de olsa dışarı çıkmışlardı.

Başkent Ankara’nın Kuğulu Park’ında, maske takan küçük çocuklar sırayla kaydıraklarda ve salıncaklarda eğlendiler.

Polisler halkı sosyal mesafe konusunda sürekli uyardı.

“Hava güzel. Bu çok büyük bir fırsattı çünkü evde çok sıkıldık, ”dedi 8 yaşındaki kızı Zeynep’i parka getiren Zeyda Özdemir.

Ancak, parkın umduğundan daha kalabalık olduğu için “biraz tedirgin” hissettiğini de sözlerine ekledi.

Bu süreçte camilerden de ezan sonraları sürekli olarak “Baharın gelmesiyle rehavete kapılmamalıyız, enfeksiyon riski hala devam ediyor. Sosyal mesafeye ve alınan tüm tedbirlere uymalıyız.” şeklinde anonslar yapıldı.

Hükümet, teyit edilen koronavirüs vakalarının sayısı düştüğü için bir “normalleşme planı” hazırladı. Ancak enfeksiyonların tekrar yükselmesi durumunda daha sert önlemler alınacağı konusunda da vatandaşı uyardı.

Pazartesi günü alışveriş merkezleri, kuaför, berber ve güzellik salonlarının açılmasına izin verildi.

Bu arada bir avukat, koronavirüs patlak vermesinden dolayı yaşanan mali kayıplar için ülkeden tazminat talep eden özel bir şirket adına Çin aleyhine dava açtı.

Çin'e dava

Avukat Melih Akkurt, şirketin sokağa çıkma yasağı ve zorunlu kepenk indirme sürecinde operasyonları askıya almak zorunda olduğunu söyledi.

Akkurt, Türkiye’de koronavirüs pandemisinin başladığı Çin’e karşı ilk ticari dava olduğunu söyledi.

Dava açan firmanın ismi bilinmezken, Avukat Akkurt, diğer şirketlerin de benzer davalar açmaya hazırlandığını söyledi.

Bu Davalarda Çin; ekonomik kayıplardan sorumlu tutuyor, pandemi sürecinde asıl suçlu sayılıyor, Dünya Sağlık Örgütü’ne zamanında ve doğru veri sağlayamıyor, virüsün bulaşıcılığı hakkındaki bilgileri gizliyor, doktorları susturuyor ve yayılmasını engellemediği gibi konularda suçlanıyor.

Çin, örtbas etme veya salgına zamanında yanıt vermeme suçlamalarını reddetmektedir.

Türkiye 141.000’den fazla virüs vakası ve Covid-19 nedeniyle yaklaşık 4.000 ölüm kaydetti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu