BilimGündemTüm Haberler

Türk Bilim İnsanları Uzaydan Getirilen Asteroit Parçalarını İnceleyecek! Bu Bir İlk!

Japonya Uzay Araştırma Ajansı, 2010 yılında uzaydan getirilen asteroit parçalarından dördünü Türkiye'ye getirdi. Doç. Dr. Mehmet Yeşiltaş'ın yaptığı proje başvurusunun kabul edilmesi üzerine bu parçacıklar, Türkiye'de incelenecek. Bu çalışma, Türkiye'de bir ilk olacak.

Türkiye’de uzay çalışmaları konusunda bir ilk gerçekleşecek. Japonya Uzay Araştırma Ajansı’nın 2010 yılında bulduğu “Itokawa” isimli asteroit, Türk bilim insanları tarafından incelenecek. Lüleburgaz Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi tarafından yürütülecek incelemeler, Türkiye için bir ilk olacak. Projenin başında ise akademisyen Doç. Dr. Mehmet Yeşiltaş bulunuyor.

Ülkemiz İçin Bir İlk Olacak

Japonya, 2003’te uzaya gönderdiği Hayabusa isimli uzay aracıyla Itokawa isimli gök taşı üzerinde inceleme yapma imkanı yakalamıştı. 2010’da gezegenimize dönen uzay aracı, beraberinde bazı parçacıklar getirmişti. İşte bu parçacıklardan dört tanesi, Yeşiltaş’ın yaptığı proje başvurusunun kabul edilmesiyle ülkemize getirildi. Yeşiltaş’a göre yapılan incelemeler, uzayın anlaşılması için oldukça önem arz ediyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yeşiltaş, 2010 yılında getirilen asteroit parçalarının yıllardır bilim insanları tarafından incelendiğini belirtti. Yapılan incelemelerde bazı parçacıklarda su ve organik maddelerin varlığının tespit edildiğini söyleyen Yeşiltaş, edinilen bilgilerle uzay ortamının daha iyi anlaşılacağını vurguladı. Ayrıca kazanılan bilgilerle sonraki uzay misyonları için planlama yapılabileceğini belirtti.

Japonya Uzay Araştırma Ajansı‘na yaptığı başvurunun 68. sıradan kabul gördüğünü söyleyen Yeşiltaş, bu alanda çalışan her uzmanın asteroit parçacığına ulaşamayacağını belirtiyor. Kendisinin uzun zamandır yaptığı çalışmalar ve küçük parçacıklar üzerindeki kontrol bilgi birikimiyle belirlenmiş kriterleri karşıladığını söyleyen bilim insanı, proje başvurusunun da bunlar sayesinde kabul edildiğini ekliyor.
Ülkemiz İçin Bir İlk Olacak

Yeşiltaş, uzaydan getirilen asteroit parçacıkları üzerinde ne gibi incelemeler yapacağını da açıkladı. Uzaydaki aşınımının daha önce incelenmeyen bir noktası üzerinde çalışacaklarını belirten Yeşiltaş, bu çalışmalarda yüksek çözünürlüklü spektroskopik teknikler kullanacaklarını söyledi. Yeşiltaş’a göre edinilecek bilgiler, uzay aşınımını ve sonucunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacak.

Doç. Dr. Mehmet Yeşiltaş, Türkiye‘de böyle bir çalışmanın daha önce yapılmadığını, dolayısıyla da bu çalışmanın son derece önem arz ettiğini ifade ediyor. Yeşiltaş’a göre asteroit parçaları üzerinde yapılacak çalışmalar, asıl olarak uzay aşınımıyla ilgili bilgi sahibi olunmasını sağlayacak olsa da uzmanlar için büyük bir tecrübe olacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu