GündemTürkiye

TÜİK’ten “Veri Kalite Denetim Kurulu” açıklaması

TÜİK, dün Data Kalite Denetim Heyeti Yönetmeliği’nin, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin akabinde basında yer alan kimi haber ve yorumlara açıklama getirdi.

Açıklamada, Data Kalite Denetim Şurası birinci olarak 10 Kasım 2005 tarihli ve 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanunu’nun 41. hususu kararına dayanılarak oluşturulduğu aktarıldı.

Münasebetiyle kelam konusu haber ve yorumlarda yeni bir heyet oluşturulduğu algısının gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Veri Kalite Denetim Heyetinin Oluşumu ve Çalışma Yol ve Temelleri Hakkında birinci yönetmelik 20 Haziran 2006’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Fakat 5429 sayılı Kanun’un kelam konusu hususunun mülga olması ve Şuranın 4 sayılı Bakanlıklara Bağlı, İlgili, Bağlı Kurum ve Kuruluşlar ile Öbür Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 605. unsuru ile tekrar düzenlenmesi sebebiyle mevcut yönetmeliğin güncellenmesi gereksinimi doğmuştur. Bu çerçevede, 2006 yılından itibaren çalışmalarına devam eden Bilgi Kalite Denetim Heyetinin misyon ve yetkilerinin tanımlandığı Data Kalite Denetim Heyeti Yönetmeliği güncellenmiş ve 20 Ekim 2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kamuoyuna hürmetle duyurulur.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu