GündemKoronavirüsSeyahatTüm Haberler

Toplu Ulaşımda HES Kodu Dönemi!

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama” ve “Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu” konulu iki farklı genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığı geçtiğimiz gün 81 il valiliğine “Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama” ve “Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu” konulu iki ayrı genelge gönderdiğini duyurdu. “Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama” genelgesi şehir içi toplu ulaşım araçlarında kişiye özel elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri, Sağlık Bakanlığı’nın HES (Hayat Eve Sığar) uygulamasına entegre olmasını kapsıyor.

Karantinada Olması Gereken Kişilerin Kartı Askıya Alınacak

Entegrasyon ile koronavirüs tansı konulmuş ya da koronavirüs olan biriyle temasta bulunmuş olanların varsa kişiselleştirilmiş seyahat kartları askıya alınacak. İzolasyon süresi boyunca kartları otomatik olarak askıda kalacak. Ayrıca koronavirüs tanısı konulmuş ya da koronavirüs olan biriyle temasta bulunmuş ve izolasyonda olması gerektiği halde toplu ulaşım aracı kullananlar hakkında suç duyurusunda bulunulacak.

HES Kodu Konaklama Tesislerinde de Zorunlu Oldu

“Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu” genelgesi ise tesislerde konaklama konusunu ele alıyor. Bu genelge kapsamında da bugünden itibaren kamu ve özel tüm konaklama tesislerine kabullerde HES kodu zorunluluğu getirildi.

HES Kodu Konaklama Tesislerinde de Zorunlu Oldu

HES kodu sorgulaması, müşterilerin konaklama tesisine kabulü sırasında yapılacak. Sorgulama sonucunda herhangi bir risk bulunmayan (tanılı ya da temaslı olmayan) kişilerin tesise kabul işlemleri gerçekleştirilecek. Sorgulamalarda Covid-19 tanısı konulan ya da temaslısı olduğu anlaşılan müşteriler, “Güvenli Turizm Sertifikası” uygulaması gereği oluşturulan “misafir izolasyon odalarına” yerleştirilecek.

Ayrıca HES kodu sorgulaması yapılmaksızın müşteri kabul eden veya sorgulama sonucuna göre kabul edilmemesi gereken müşterilerinin konaklamasına izin veren tesisler 10 gün süre ile faaliyetten men edilecek. Misafir izolasyon odalarının sayıca yetersiz kaldığı durumlarda ise Vali/Kaymakamlarca gerekli tedbirler alınacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu