GündemTürkiye

Sürdürülebilir kalkınma için Halfeti’de “nefesler tutuldu”

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye’nin Güneydoğu vilayetlerinde uzun bir müddettir belediyelere sıfır atık ve geri dönüşüm sistemlerinin kurulması için takviyeler sağlıyor. Bu projelerden biri de “Ev Sahibi Topluluklar için Faal Kentsel Atık İdaresi Faz II: İştirakçi Atık İdaresi Aracılığı ile Toplumsal Ahengin Güçlendirilmesi Projesi”. Proje kapsamında salı günü Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde çok bedelli bir farkındalık dalışı gerçekleşti. UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi ve dünya hür dalış rekortmeni ulusal atlet Şahika Ercümen, Halfeti’de su altı hayat konusunda farkındalığa dikkat çekmek için “Sıfır Atık Dalışı” yaptı.

“Sürdürülebilirlik olmadan ekonomik kalkınma olmaz”

UNDP Temsilcisi Tomasi, Kilis ve Haliliye belediye liderlerinin da katıldığı basın toplantısında yaptığı açıklamada 2015 yılında insanlık tarihinde birinci sefer tüm dünyanın 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı üzerinde uzlaştığını hatırlatarak, “Burada bulunmamızın sebebi de bu amaçlardan biri olan ‘Sudaki Yaşam’a (Hedef 14) dikkat çekmek. Zira çevresel olarak sürdürülebilirlik olmadan ekonomik kalkınma da olamaz” dedi. Sıfır atık topluma giden yolda, tüketimi ve atık üretimini sorumlu bir formda azaltmanın, geri dönüşümün ve etraf muhafaza şuurunu güçlendirmeyi hedefleyen projelerin değerine dikkat çeken Tomasi, ulusal sportmen Ercümen’e de UNDP’nin Sudaki Hayat savunucusu olduğu için teşekkür etti.

“Halfeti su ve su altı sporları merkezi haline gelebiilir”

Ulusal atlet Şahika Evcimen ise suyun altında karşılaştığı atıkların gezegenimizi nefes alınamayacak hale getirdiğini belirterek, “Geri dönüşüm imkanlarını kullanmamamızdan ekonomimiz de çok etkileniyor. Bugün yapacağımız dalış çok değerli zira bazen sesimiz suyun altından daha uygun duyuluyor” dedi. Baraj gölü nedeniyle bir kısmı sular altında olan Halfeti’nin hem spor turizmi hem de sürdürülebilir kalkınma açısından değerli fırsatlar sunabileceğini belirten Evcimen, “Zamanın durduruğu bir yer Halfeti. Tarihle tabiat iç içe. Umarım su ve su altı sporları açısından değerli bir merkez haline gelir, sürdürülebilir bir turizm merkezi olur ve ben de bunun bir modülü olmaktan gurur duyarım” dedi.

Belediyelerin atık idare süreçlerine dayanak veriliyor

UNDP’nin “Suriye Krizine Cevap ve Dayanıklılık Portfolyosu”nun bir kesimi olan Aktif Kentsel Atık İdaresi projesinin genel hedefi, halihazırda devam eden Suriye krizi nedeniyle yaşanan ani nüfus artışının tesirlerinin en fazla hissedildiği Güneydoğu vilayetlerinden Şanlıurfa’nın Haliliye ve Kilis belediyelerinin atık idare süreçlerine takviye olmak. ABD hükümeti tarafından desteklenen proje kapsamında kent genelinde kurumlara ve bireylere kaynağında ayrıştırma ve geri dönüşüm için eğitim ve ekipman takviyesi sağlanıyor; sıfır atık bilinçlendirme ve farkındalık oluşturma faaliyetleri gerçekleştiriliyor, itfaiye ekipman ve araç dayanağı, yenilenebilir güç alanında eğitimler veriliyor ve istihdam yaratılıyor. Ayrıyeten belediyelerde sıfır atık teşvik sistemi ve bir taşınabilir uygulama sistemi kurulması amaçlanıyor.

“Hamareteller” Türk ve Suriyeli bayanlara geçim imkanı sağlıyor

XUNDP’nin bölgedeki projeleri tıpkı vakitte toplumsal ahengi da güçlendirerek kültürler ortasında köprü olmayı hedefliyor. UNDP ve GAP Bölge Kalkınma Yönetimi işbirliği içerisinde bölgede toplumsal istikrarın güçlendirilmesi ve bilhassa bayanlara geçim imkanı sağlanması amaçlanan diğer bir proje de “Hamarateller”. Proje ile mesken sahibi ve Suriyeli bayanlar ortasında toplumsal ahengin güçlendirilmesi ve bayanların lokal pazara erişiminin sağlanması için gerekli mesleksel eğitimlerin verilmesi ve altyapının (kooperatif desteği) sağlanması hedefleniyor. Japonya hükümetinin takviyeleriyle yürütülen projede Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Hatay’da Bel-Tur tarafından işletilen Hamarat Eller toplumsal tesislerinde Türk ve Suriyeli bayanlar tarafından yöreye mahsus arasıcakları üretiliyor. Şanlıurfa’da Hamarateller tarafından üretilen içli köfte üzere yöresel orta sıcaklar sonra paketleniyor ve satılmak üzere donduruluyor. 2018’de açılan tesise proje bütçesinden 500 bin TL dayanak sağlanmış ve belediye eserlerin markalaşması için çalışmalarını sürdürüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu