GündemTeknolojiTüm Haberler

Sosyal Medya Yasası Resmi Olarak Yürürlüğe Girdi!

Geçtiğimiz aylarda açıklanan ve Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilcilik açmasını zorunlu kılan sosyal medya yasası, dün itibarıyla resmi olarak yürürlüğe girdi. Yeni yasayla birlikte unutulma hakkı da resmen gelmiş oldu.

Geçtiğimiz aylarda meclisten geçen ve 1 Ekim 2020 tarihine kadar şirketlere mühlet verilen sosyal medya yasası, dün itibariyle yürürlüğe girdi. Yasaya göre 1 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya platformları, Türkiye’de temsilcilik açmak zorunda olacaklar. Temsilcilik açmayan şirketlere kademeli olarak yaptırımlar uygulanacak. Bu yaptırımlar, para cezalarından reklam yasağına, ihlallerin devam etmesi durumunda ise bant daraltmasına kadar gidebilecek.

Dün yürürlüğe giren karar kapsamında kullanıcılar, kişilik haklarını ihlal ettiklerini düşündükleri içeriğin veya içeriğe erişimin kaldırılması için ilgili sosyal medya platformunun Türkiye’deki temsilcisine başvurabilecek. Temsilci bu başvuruya en geç 48 saat içinde olumlu ya da olumsuz cevap vermek zorunda olacak. Ayrıca temsilciden 6 ayda bir rapor yayınlaması istenecek.

Yükümlülükler Yerine Getirilmezse

Temsilciler 48 saat içinde cevap yükümlülüklerini yerine getirmezlerse 5 milyon TL, 6 ayda bir olan raporu sunmazlarsa 10 milyon TL idari para cezasına çarptırılacak. Eğer mahkeme kararıyla içeriğin kaldırılması hükmü verilirse sosyal medya platformları 24 saat içinde içeriği kaldırmaktan sorumlu olacaklar. İçeriği kaldırmadıkları takdirde içerikten sosyal medyalar sorumlu tutulacak.

Unutulma Hakkı Geldi!

Dün yürürlüğe giren yasayla birlikte kullanıcıların isimlerinin ya da görüntülerinin geçtiği “kişilik haklarına saldırı” olarak nitelendirilebilecek paylaşımlar arama motorunda görülmeyecek. Yani belirli kurallar doğrultusunda isteyen kişiler kendi ismini internette görünmez kılabilecek.

Unutulma Hakkı Geldi!

 

Cep Telefonlarında PORT Kaydı da Tutulacak

Yasayla birlikte cep telefonunda internet kullanımı için de yeni bir düzenleme geldi. Artık cep telefonlarında sadece IP bilgisi tutulmayacak, bununla birlikte PORT kaydı da tutulacak. Bu sayede aynı IP adresi ile kaç kullanıcının internete bağlandığı tespit edilip bilgileri tutulabilecek.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu