Gündem

Sosyal medya düzenlemesi yapılacak. İşte hazırlanan yasa tasarısı

Sosyal medyada yer alan son olaylardan sonra Cumhurbaşkanı sosyal medya düzenlemesi yapma kararı aldı. Son Dakika basın ile paylaşılan verilere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medya ile ilgili düzenlenmesini istediği detaylar belli oldu. Trend Haber platformu olarak öğrendiğimiz detaylar;

Sosyal Medya Düzenlemesi var Erişim Yasağı YOK

Son zamanlarda birçok platformda sosyal medya platformları kapatılacak mı, erişim engellenecek mi sorusu bu düzenleme ile cevaplanmış olacak. Başkan Erdoğan yasak yerine düzenleme politikası izleyeceğini duyurdu. Yeni sosyal medya düzenlemesi ile ilgili AK Parti’nin çalışması şu şekilde…

sosyal medya düzenlemesi

Son dakika haberi olarak paylaşılan bu yeni düzenleme kararı sosyal medyayı karıştıran olay sonrasında ortaya çıktı. Hazine Bakanı Berat Albayrak ile eşi Esra Albayrak’ın bebeklerine yönelik yapılan paylaşım sonrasında sosyal medya düzenlemesi gündeme geldi. Erdoğan konu ile ilgili; ” Bu tür mecralara bir düzenleme getirmek gerekiyor. Bu düzenlemeleri bir yasak şeklinde değil, müeyyide ile ele alacağız. Kimsenin özgürlüğünü kısıtlamadan, süreci hızlandıracak ciddi adımlar atacağız. Sosyal medya dünya için sorunlar yaratıyor. Mevcut hukuk sistemi gereksinimlere cevap vermiyor. Almanya ve Fransa başta olmak üzere tüm dünya yeni bir hukuk inşa etmeye çalışıyor. Bizim de sosyal medya ile ilgili yeni bir hukuk inşa etmemiz gerekiyor”  ifadelerine yer verdi.

YENİ SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ NASIL OLACAK?

Facebook, Twitter, Instagram ve Netflix gibi birçok platforma yeni düzenlemeler getirilecek. İnternet üzerinde bu tür mecralar üzerinden gerçekleştirilen suçların yaptırım süreci uzun sürüyor. Yapılan paylaşımların kaldırma süreci fazla olduğu için sonuçları can sıkıcı olabiliyor. Bu sisteme çözüm olarak;

sosyal medyaya yeni düzenleme geliyor

DÜZENLEME ÜÇ AYAK ÜZERİNE KURULACAK
Sosyal medya ile ilgili düzenlemenin üç ana ayak üzerine oturması gerektiğinin altı çizildi. Bunlar, “Hıza karşı hızlı yanıt, Türkiye’de muhatap, ceza kanunları sosyal medya için de geçerli olması” olarak sıralandı. MYK’da da ele alınan düzenlemenin detayları şöyle:
İNTERNET YASASI: 5671 Sayalı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınların Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunu sosyal ağlar ile ilgili maddeler eklenecek.
HIZLI OLACAK: Sosyal medyada işlenen suçlarda hukuk sistemi yavaş kalıyor. Düzenleme ile mahkeme kararına karşın 24 saat içinde içeriği kaldırmayan şirketler tazminat ödeyecek. Kişisel hakların ihlali ve sosyal hayatin gizliliği kapsamındaki içeriklerin kaldırılması için yapılan başvuruyu (mahkeme kararı olmadan) en geç 48 saat içinde yanıtlamak zorunda olacak. Suç teşkil eden içerik kaldırılmazsa bir milyon liraya kadar varabilecek cezalar gelecek.
TEMSİLCİLİK: Kullanıcı sayısı bir milyonun üstündeki sosyal medya şirketleri Türkiye’de temsilcilik açmak zorunda olacak. Temsilcilik açmayan kuruluşlara faaliyet izne verilmeyecek. Kullanıcı verileri Türkiye’de barındıracak.
SUÇ SAYILACAK: Terör, iftira, küfür, kadın ve çocuk istismarı, suç ve suçluyu övme, şiddeti özendirme, kamu düzenini bozma ve nefret suçları sosyal medyada işlendiğinde yaptırımsız kalmayacak. Yasalarda suç sayılan her fiil sosyal medya paylaşımları için geçerli olacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu