GündemTüm HaberlerTürkiye

Son Dakika! Okullar Ne Zaman Açılacak?

Geçtiğimiz günlerde okulların açılmasının ertelenmesi ile tüm veli ve öğrenciler için okulların açılma tarihi merak uyandırmıştı.

Okulların açılması ve verimli bir eğitim öğretim dönemi geçirilmesi için MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) ciddi bir çalışma içerisinde. Geçtiğimiz gün alınan haberlere göre okulların ne zaman açılacağı netleşti. Okullar ne zaman açılacak ve yüz yüze eğitime geçilecek mi? İşte bu soruların cevabı..

Okullar Ne Zaman Açılacak?

MEB’in yayımlamış olduğu genelgeye göre, okulların açılış ve kapanış tarihleri netleşti. Bu genelgeye göre okulların açılış tarihi 31 Ağustos 2020, kapanış tarihi ise 18 Haziran 2021 olarak belirlendi. Ayrıca birinci dönem ara tatilinin 16-20 Kasım 2020’de, yarıyıl tatilinin 25 Ocak-5 Şubat 2021’de, ikinci dönem ara tatilinin ise 12-16 Nisan 2021’de yapılacağı da bu genelgede yer alıyor.

Yüz Yüze Eğitim Olacak Mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okulların açılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada okulların kademelendirme tarzıyla açılabileceğine ama yüz yüze eğitime 21 Eylül 2020 tarihinde başlanılmasının düşünüldüğüne işaret etti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise bu konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamasında,

“21 Eylül’de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitimin de başlamasına karar vermiş bulunuyoruz.” dedi. Ayrıca Bakan Selçuk,

“Dileyen özel okullar tabii ki 17 Ağustos Pazartesi gününden itibaren uzaktan eğitim araçlarıyla eğitim faaliyetlerine başlayabilecek. Yüz yüze eğitim alamayan öğrenciler eğitimlerine uzaktan eğitim araçlarıyla devam edecekler. Uzaktan eğitim araçları, kendi kademelerine uygun içerikler çerçevesinde EBA televizyon kanalları, kendi öğretmenleriyle yaptıkları canlı dersler ve bu derslerin devamında EBA internetin içeriğindeki bir takım konulardan da oluşuyor.” ifadelerini ekledi.

Son Dakika! Okullar Ne Zaman Açılacak

Hazırlanan destek materyalleriyle öğrencilerin yanında olacaklarını ifade eden Ziya Selçuk, okullar açıldığında öğrencilere, öğretmenlere, okulların destek personeline, servis sürücülerine varana kadar okullarla ilgili herkesin sağlık durumunun HES kodları ile takip altına alacaklarını söyledi.

Ayrıca maske tedarikinin Bakanlık tarafından da sağlanacağını, okulların hijyen standartlarını geliştirmek üzere çeşitli kurumlarla çalışmaları devam ettirdiklerini ekleyen Bakan Selçuk, bu standartların denetimi için 2 bin denetmenin şu anda okullarda ve sah ada olduklarını ve her bir okulun standardını gözden geçirdiklerini dile getirdi. Bunlara ek olarak okulun ilk haftasında özel bir uyum programı olacağını söyledi. MEB’in okulların hijyenini sağlamak için uğraştığı ortada. Ayrıca MEB’in  öğrencilerin sağlıklı, verimli bir eğitim dönemi geçirmeleri için profesyonel bir çalışma içerisinde olduğu da anlaşılıyor. Umarız ki teoride profesyonel duran bu kararlar pratiğe başarılı bir şekilde dökülür. Tüm öğrencilere yeni eğitim-öğretim döneminde başarılar dileriz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu