GündemTüm Haberler

Son Dakika! ALES Sonuçları Açıklandı!

16 Ağustos tarihinde gerçekleşen ALES bugün açıklandı.

16 Ağustos Pazar günü saat 10.15’te gerçekleşen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçları son dakika açıklaması ile açıklandı. Uzun süredir ne zaman açıklanacağı gündemde idi. Bugün saat 10.00’da erişime açıldı. Sınavın sonuçlarında, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alıyor.

Beklenen ALES Sonuçları Açıklandı

16 Ağustos 2020 tarihinde uygulanan 2020 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (2020-ALES/1) ait değerlendirme işlemlerinin son dakika haber ile tamamlandığı bildirildi. ALES adayları, sınav sonuçlarına 03 Eylül 2020 tarihinde saat 10.00’dan itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=7017 internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilirler.

Beklenen ALES Sonuçları Açıklandı

ALES Nedir?

ALES, lisansüstü (yüksek lisans) eğitime başvuracak kişilerin ve akademik personel kadrolarına (araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman) atanmak isteyen adayların girmesi gereken bir sınavdır. Ayrıca doktora başvuruları için de ALES’e girilmesi gerekir. Mecburi hizmet yükümlülüğü için yurtdışındaki üniversitelere lisansüstü eğitime gönderilecek adaylar seçilirken de ALES puanı şartı aranır. Yükseköğretim kurumlarında araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, uzman ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına atanabilmek için ALES puanı en az 70 olmalıdır.

İyi bir ALES puanına sahip olmak yüksek lisansa başvuracak adaylar için son derece önemlidir üniversitelerin tezli yüksek lisans başvurularında ALES sonucu en az %50’lik bir paya sahiptir. Lisansüstü eğitim programlarına seçme ve yerleştirme işlemleri için tüm üniversite kurumları ALES puanlarını kullanıyorlar. Bazı üniversiteler öğrencileri lisansüstü eğitim programlarına seçerken yalnızca ALES puanına bakıyor. Bazı üniversiteler ise diploma notlarının, mülakat sonuçlarının da dahil edildiği bir puanlama sistemi oluşturuyor. ALES puanıyla doktora programları ya da sanatta yeterlik programlarına başvuracak adaylar için ise alt sınır 80 puandır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu