GündemKoronavirüsTüm Haberler

Sokağa Atılan Maskeler Virüs Kadar Tehlikeli!

Kullanılan maskeler mikroorganizma yuvası! Maskelerin kullanıldıktan sonra sokağa atılması virüsün kendisi kadar tehlikeli.

Koronavirüs salgınının ardından maske kullanımının zorunlu hale gelmesiyle her yer maske olmuş durumda. Vatandaş çöp kutusuna atmak yerine bilinçsizce maskelerini yerlere atıyor. Oysa maskelerin kullanıldıktan sonra caddelere ve otobüs duraklarına atılması en az virüsün kendisi kadar tehlikeli. Uzmanlar kimyasal atık sayılan maskelerin mutlaka çöp kutusuna atılması gerektiği konusunda uyarıyor.

Sokağa Atılan Maskeler Mikroorganizma Yuvası

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Doktor Songül Özer, sokağa atılan maskelerin hem virüs hem de bakteri bulaşma riskini artırdığı konusunda vatandaşı uyardı. Özer konuşmasında,

“Sokağa atılan maskeler mikroorganizma yuvası. Gerek virüsler, gerekse elleri ile dokunarak aldıkları tüm bakterileri maskelerin iç ya da dış yüzeyine taşımış oluyor insanlar. Sadece koronavirüs değil maskelerin diğer bütün virüs ve bakterilerle de enfekte olduğunu düşünmemiz gerekiyor. Maskeleri kirli kabul edeceğiz. Tabii ki maskeye dokunarak attıktan sonra kendi ellerini yıkamaları ya da dezenfekte etmeleri gerekir. Sadece maskeler değil eldivenlerin de sokağa, bulunulan ortamda herhangi bir yere atılmaması gerekiyor. Bu çok tehlikeli. Artık ispatlandı, hayvandan Covid-19’un ya da başka bir virüsün geçmesi zor. Ama insandan hayvana geçebiliyor. Doğayı birlikte paylaştığımız için onları korumak gerekiyor. Sokağa atılan o maskeleri ve eldivenleri hayvanların bulup oynayabilecekleri, ağızlarına götürebilecekleri ihtimali göz ardı edilmemeli.” ifadelerine yer verdi.

Sokağa Atılan Maskeler Mikroorganizma Yuvası

 

Kullanılan Maskeler Nasıl Saklanmalı?

Öncelikle maskeyi doğru çıkarmaya dikkat edilmesi gerektiğini belirten Doktor Özer, maskeyi ipliklerinden ya da lastiklerinden tutarak çıkartmamız ve ön yüzüne dokunmamamız gerektiğinin altını çiziyor. Özer, maskeyi muhafaza etme konusunda ise,

“Maskeyi çok kısa süre taktıysak o zaman kesinlikle kendimize özel bir torbanın ya da kutunun içine dış yüzü içeriye gelecek şekilde katlamalı ve muhafaza edeceğimiz torbaya koymalıyız.” sözlerine yer verdi.

Kullanılan Maskeler Nasıl Saklanmalı

 

Cerrahi bir maskenin ortalama 4-6 saat kullanılabildiğini söyleyen Özer, ıslanmadığı, nemlenmediği ve kirlenmediği sürece bu sürelerde kullanabileceğini belirtti. Ancak çok kısa süreli yani 10-15 dakika takıp çıkarıldığında ve tekrar takılmayacaksa sadece kişiye özel bir torba ya da kutuda muhafaza edilmesi gerektiğini de ekledi. N-95 maskeler için durumun farklı olduğunu ifade eden Özer,

“Normalde halkımızın zaten o maskeleri kullanmasını önermiyoruz. N-95 için birçok çalışma yapıyor bilim insanları. Şu an mevcut olan N-95 maskeler 72 saat kullanılabiliyor. 72 saat kesintisiz değil tabii ki, birkaç saat dinlendirilerek dönüşümlü olarak kullanılabiliyor. Onu da aynı şekilde çıkardıktan sonra kendimize ait bir torbaya ya da kutuya koymamız ve hemen sonrasında ellerimizi yıkamamamız gerekiyor.” sözlerine yer verdi.

Özer, işi biten maskeyi eğer varsa yakınımızdaki tıbbi atık kovasına atmamız gerektiğini kendilerinin de hastanede bu şekilde yaptıklarını, fakat tıbbi atık kovası olmaması durumunda çöpe atılabileceğini söyledi. Ayrıca çöpe atarken maskenin dış yüzünü içe geçirerek katlayıp bir torbanın içine konulması ve sonrasında çöpe atılması gerektiğini ifade etti. Yanımızda torba bulunmaması durumunda ise en azından maskemizi ters yüz edip atmamız gerektiğini ekledi.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu