GündemTürkiye

Soğuk ve yağışlı hava geliyor

Türkiye’nin yeni bir alçak basıncın tesirine girdiği, bu hava sistemiyle sıcaklıkların 5 derece daha düşeceği; evvel İstanbul, Trakya ve Ege Bölgesi’ni etkileyen ve sonradan doğuya ilerleyen hava sisteminin cuma günü tesirini kaybedeceği bildirildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Deniz Demirhan, “İstanbul’da bu gece prestijiyle başlayacak, yarın da tesirli olacak kuvvetli yağış bekleniyor. Ayrıyeten Ege’nin doğu ve orta kesitlerinde ve Trakya’da kuvvetli yağış bekleniyor. Bu bölgelerde sel ihtimali de var.” dedi.

Demirhan, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yeni bir alçak basıncın tesirine girdiğini belirterek, “Ukrayna ve Rusya üzerinden gelen hava sistemi ülkemizin batı bölgelerine hakikat hareket ediyor. Bu hava sistemi bu gece prestijiyle bilhassa İstanbul, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz, Trakya ve Türkiye’nin orta bölümlerini tesiri altına alacak.” diye konuştu.

Demirhan, soğuk hava sisteminin İç Anadolu, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Akdeniz’e yakın olan batı bölgesinde de kendisini hissettireceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Ukrayna ve Rusya üzerinden gelen hava sistemin perşembe günü biraz daha şiddetlenmesini, sağanağın tesirli olmasını bekliyoruz. Bu yağış beraberinde gök gürültüsü ve şimşeği de getireceği için bilhassa yangın tehlikesine dikkat etmemiz gerekli. Dış mekandaysak bu saatlerde cep telefonumuzu da kapatmamızda yarar var. Ayrıyeten bu sistem sel tehlikesini de taşıyor. Kuvvetli yağışlarla birlikte Batı ve Orta Karadeniz’de, dere yataklarının olduğu bölgelerde su baskını ihtimali var. Buna bağlı olarak da can ve mal kayıpları yaşanabilir. Buna karşı tedbir almak gerekiyor. İstanbul’da bu gece prestijiyle başlayacak, yarın da tesirli olacak kuvvetli yağış bekleniyor. Ayrıyeten Ege’nin doğu ve orta bölümlerinde ve Trakya’da kuvvetli yağış bekleniyor. Bu bölgelerde sel ihtimali de var. Perşembe günü sistem doğu bölgelerimize kayacak.”

Şiddetli rüzgarın da tesirli olacağını belirten Demirhan, sıcaklıklarda da düşüş beklendiğini bildirdi.

Demirhan, “Geçtiğimiz hafta sıcaklıklar 29-28 derece civarındaydı. Sıcaklıklar aslında 5 derece düşmüştü. Bu hava sistemiyle sıcaklıklar 5 derece daha düşecek. Hava sıcaklıkları gündüz 18 dereceye, gece de 12 dereceye kadar düşebilir. Evvel İstanbul, Trakya ve Ege Bölgesi’ni etkileyen ve sonradan doğuya ilerleyen hava sistemi, cuma günü tesirini kaybedecek. Cuma günü sıcaklıklar 23 dereceye kadar çıkabilir.” bilgisini verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu