GündemTüm Haberler

Şiddet Gösterecek Kişi Çocukluktan Kendini Belli Ediyor!

Bir insanın şiddete eğilimli olduğunu nasıl anlarız? Şu an masum olan çocuğumuz ileride bir suç makinasına dönüşebilir mi? İşte bu soruların cevabı..

Son zamanlarda özellikle “Kadına Şiddet” konusu sık sık gündeme geliyor. Hepimiz işlenen canice cinayet ve gösterilen korkunç şiddet haberleri ile karşılaşmışızdır. Peki, bir insanın şiddete eğilimli olduğunu nasıl anlarız? Şu an masum olan çocuğumuz ileride bir suç makinasına dönüşebilir mi? İşte bu soruların cevabı için Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan‘ın yazısını sizler için derledik.

Temelinde Travmatik Aile Yapısı ve Bağımlılıklar Yatıyor

Tutkulu başlamış bir aşk, sonu evlilikle biten kalp çarpıntıları ya da uzaktan beslenen platonik aşklar nasıl oluyor da cani bir cinayetle ya da uzaklaştırma kararı alınmak için gidilen mahkemelerde sona eriyor. Uzmanlara göre hastalıklı bir seyir izleyen bu ilişkilerin temelinde travmatik aile yapısı ve bağımlılıklar yatıyor. Yazımızın devamında şiddet ve cinayet kurbanı olan kadınlardan örnekler vereceğiz:

Aleyna 17 yaşında, anne-babası henüz o çocukken boşandı. Baba ve ağabeyi ile aynı evde yaşarken şiddet gördü. Eniştesinin tacizine uğradı. Evden kaçmayı denedi ve âşık olduğu Bayram E. ile kiralık bir evde yaşamaya başladı. Erkek arkadaşından şiddet gördü. Kendisinden ayrılmak istedi. Mahkemeden uzaklaştırma kararı bile aldı. Ancak erkek arkadaşının ayrılmak vaadi üzerine konuyu konuşmak için gittiği kiralık evde başından vurularak öldürüldü.

Güllü Y. 22 yaşında, Metehan Y. ile birbirlerine âşık oldular. Evlenmek istediler. Ancak ailesi uyuşturucu bağımlısı olan Metehan Y. ile evlenmesine karşı çıktı. Güllü Y., sevdiği adama kaçmayı tercih etti. Resmi nikâhları yapıldı. Düğünlerinin olacağı sabah, eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Metehan Y. ifadesinde cinayeti kıskançlık yüzünden işlediğini söyledi.

Helin P. 17 yaşında, annesini trafik kazasında kaybetti. Babası ve kardeşi ile yaşama tutunmaya çalıştı. 21 yaşındaki Mustafa Y. Helin’e platonik aşk beslemeye başladı. Helin, sokağa çıkmaya korkmaya başladı fakat bunu babasına söyleyemedi. Okul çıkışı iki erkek arkadaşı ile yürürken Mustafa Y. tarafından vurularak öldürüldü. Yanındaki arkadaşları da yaralandı.

Katil Bayram E., Metehan Y. ve Mustafa Y.’nin hayat hikayeleri ve sosyal medya hesapları titizlikle incelenmiş ve şu sonuçlar çıkmış:

Çok sayıda ortak özellikleri ve benzer paylaşımları mevcut. Bağımlılık bunlardan en önemlisi. Bayram E. ve Metehan Y. madde bağımlısıyken, Mustafa Y. de oyun bağımlısı. Sabit bir işleri yok ve silaha karşı önemli bir ilgileri var. Sık sık silahla ve parayla çekilmiş pozlar paylaşmışlar. Zengin olma hayalleri var. Kadere isyan ve adamlığa övgüler ön planda. Ayrıca uzmanlar sanal bağımlılığın ciddi bir tehlike oluşturduğunu belirtiyorlar.

Temelinde Travmatik Aile Yapısı ve Bağımlılıklar Yatıyor

 

Şiddete Eğilimli Olan Kişi Çocukluktan Kendini Belli Ediyor

Aleyna, Güllü, Helin ve binlerce ismini bilmediğimiz gencecik kadınları hayattan koparan, üstelik işledikleri cinayetleri sevgiye bağlayan erkeklerin ruh durumlarının altında görülmesi gereken tehlikeleri araştırdık. Gördük ki, anne-baba, eş, sevgili ve toplum olarak farkına varmamız gereken çok fazla durum var. Özellikle asıl görev ebeveynlere düşüyor. Prof.Dr. Nevzat Tarhan aileleri uyarıyor ve “kadına şiddet gösterecek kişi çocukluğunda belli olur” diyor. Tarhan, bu tip kişilerin özelliklerini şöyle anlatıyor:

“Bu ortak özellikler kişilerde sosyal davranış bozukluğu dediğimiz bir kişilik profiline uyuyor. İki kişilik özelliği birleşiyor bunlarda. Antisosyallik ve narsisizm. Birçok insan narsist olabiliyor ama suça becerikli, suçluluk hissetmeyen, empati yoksunu, ben merkezci olmuyor. Antisosyal olabilir ama narsizmle birleştiği zaman kişinin hem egosu yüksek hem empati yapamıyor hem de sosyal davranış bozukluğu oluyor. Bu üçü birleştiğinde o kişi toplumda dolaşan bir suç makinesi haline geliyor. Bu kişiler dünyada her zaman olmuştur ama bu çağda bu oran arttı. Bu artış çok anlamlı. Özellikle ABD Çocukları Savunma Fonu’nun yaptığı araştırmaya göre okula silah götürme, ergen anneler, çocuk intiharları, çocuk suçları son on yılda daha önceki on yıla göre %57 oranında artmış. Bu artış dünyadaki genç nüfusta ciddi bir kötüye gidiş olduğunu gösteriyor. Yani 20 yıl önce doğan bu nüfus şu an suç işlemeye başladı. Eğer önlem alınmazsa önümüzdeki 10 yılda bu oran daha da artacak.”

Çocuğunuz Bir Suç Makinası Olabilir!

Nevzat Tarhan, çocuğunuzu takip ederek onun bir suç makinesi haline gelmesini önleyebileceğinizi söylüyor ve sorunlu çocukların nasıl anlaşılabileceğini şu şekilde açıklıyor:

Kadına olan şiddetin ilk tohumları çocukluk döneminde atılıyor. Çocukluğunda aile içinde, arkadaşlar arasında şiddet varsa, hayvana şiddet uyguluyorsa, empati yoksunu ise, benmerkezciyse… Mesela karşı gelme, karşı koyma bozukluğu varsa bu çocukluk dönemindeki bir davranış bozukluğudur. Böyle çocuklar her şeye karşıdırlar, kimseye güvenmezler, kendi egolarını merkeze almışlardır, herkes onların şartlarına uysun isterler. Bu kişiler sosyal ortamda iyileştirici bir ortamda değilse bir müddet sonra suç makinesi haline dönebiliyorlar. Araştırdığımızda çocuklarda karşı koyma-gelme bozukluğu, öfke, çeşitli sosyal uyumsuzluk vardır. Kadına şiddet gösterecek kişileri çocukluk döneminde yakalamak önemli.”

Ayrıca Nevzat Tarhan travmatik ailelerin popüler kültürün kurbanı olduğunu ifade etti ve,

“Popüler kültür ve internet yalan söylemeyi, aldatmayı onaylıyor. Duyguları oturmamış, hislerin ön planda olduğu dönemde bir de kişilik problemi olunca doğru ve yanlışla ilgili kişilik sınırları netleşmemiş oluyor ve hayatını tehlikeye atacak riskli davranışlar ortaya çıkıyor.”

Kısacası, çocuklarınızın birer canavara dönüşmemesi için çabalamak siz ebeveynlere kalıyor. Olabildiğince kendi sorunlarınızı çocuklara yansıtmayıp, onları şiddetten ve geçimsizlikten uzak büyütmelisiniz. Ayrıca sevgi, her güzel şeyin anahtarı. Çocuklarınıza bolca sevginizi hissettirin, çünkü onların en çok ihtiyacı olan şey sevgi ve ilgi.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu