Gündem

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Son alınan tedbirler kapsamında, seyahat izin belgesi Türkiye’nin gündeminde. Şehirler arası ulaşımı azaltmak için alınan karar doğrultusunda tüm otobüs ve toplu taşıma seferleri iptal edildi. Sadece İzin Belgesi olanlar şehirler arası seyahat yapabilecek. Peki bu belge nasıl alınır? 2020 E-Devlet üzerinden izin belgesi başvurusu nasıl yapılır?

Seyahat İzin Belgesi Ne Anlama Geliyor?

seyahat-yasagi

Koronavirüs salgını için alınan tedbirler kapsamında sosyal temasın azaltılması, sosyal hareketliliğin ve insanlar arası etkileşimin düşürülmesi amacıyla şehirler arası yolcu taşımacılığı yapılan otobüs seferleri valilik izniyle yapılabilecek. Valiliğin izin verdiği belgeye “Seyahat İzin Belgesi” deniyor.

Bu belge, tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor raporuyla başka şehre sevk edilen kişilere verilecek. Ayrıca birinci derece yakınları vefat etmiş ya da ağır hastalığı olanlar da bu belgenin izni sayesinde şehir dışına çıkabilecekler. Son 15 günde bulunduğu şehre gelmiş ve olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların da şehirler arası yolculuk yapması için bu belgeye izin verilecek.

seyahat yasağı

Şehirler arasında yolculuk yapması zorunlu olan vatandaşlar, Seyahat İzni ile İl ve İlçe Kurullarına başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesini talep edecekler. Talebi uygun görülen kişilere kurul tarafından seyahat edeceği yer ve süresini de içerecek şekilde “Şehirler arası Otobüs Seyahat Belgesi” düzenlenecek.

Seyahat için izin verilen otobüslerdeki yolcuların ve personelin sağlık kontrollerinin yapılması amacıyla otogar çıkışlarında sağlık kontrol noktaları oluşturulacak. Yolcular, sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra otobüs seyahatine başlayacak.

Seyahat izin kurulları tarafından izin belgesi alan kişilere ait tüm bilgiler gideceği ilin valilikleri ile paylaşılarak takibi sağlanacaktır.

E-Devlet Üzerinden Başvuru Yapılması Gerekiyor

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yapılan açıklamada, “Koronavirüs salgını için alınan tedbirler kapsamında seyahat etmesi gereken vatandaşlarımızın artık kaymakamlıklara gitmesine gerek kalmadı. İzin Belgesi başvuruları e-Devlet Kapısında” denildi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, koronavirüs salgını için alınan tedbirleri kapsamında vatandaşlarımızın izin belgelerine daha kolay ulaşabilmeleri için başvurularının e-Devlet’ten yapılabileceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinden yapılan açıklamanın devamında, vatandaşlarımızın İzin Belgeleri için e-Devlet’ten başvuru yapabileceği ve Seyahat İzin Kuruluna iletilecek başvuru, kurul tarafından değerlendirmeye alınacağı aktarıldı. Değerlendirme sonucu başvurucuya SMS ile bildirilecek.

Belge Başvurusu onaylanan kişiler, otogar ve havalimanlarında bulunan başvuru alanlarından T.C kimlik numaraları ile doğrulama yapıldıktan sonra kabul edilecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu