GündemSeyahatTüm Haberler

Salda Gölü’nün Beyaz Adalar Kısmı Ziyarete Kapandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda Gölü'nün Beyaz Adalar bölümünün 15 Ekim'den itibaren girişlere kapanacağını açıkladı.

Salda Gölü, beyaz kumu ve turkuaz mavisi suyuyla tüm dünyayı kendisine hayran bırakmaya devam ediyor. NASA (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi)’nın Salda Gölü’nün Mars’taki Jezero Krateri’yle benzer özellikler gösterdiğini açıklaması ile Göle gösterilen ile arttı. İlginin artmasının ardından bakanlıktan gelen açıklama ile Salda Gölü’nün Beyaz Adalar kısmına ziyaretçi girişi bugün itibarıyla yasaklandı.

Bugün İtibariyle Beyaz Adalar Kısmı Ziyarete Kapatıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum geçen ay konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada,

“Bilimsel araştırmalar ve raporlar doğrultusunda aldığımız karar ile bu yapıların ezilerek azalmasının önüne geçiyoruz. Buna göre, 15 Ekim itibarıyla ‘Beyaz Adalar’ kısmında göle girilmeyecek, yüzülmeyecek ve plaj kullanılmayacaktır. Bakanlık olarak, Beyaz Adalar bölgesinde yaklaşık 1,5 kilometrelik sahil şeridindeki taşıma kapasitesine bağlı olarak ziyaretçi sayısını belirleyecek çalışmamızı da başlattık” ifadelerine yer vermişti.

Bakan Murat Kurum’un açıklaması doğrultusunda Burdur Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Yeşilova Kaymakamlığı tarafından Beyaz Adalar bölümünün girişine ahşap bariyerler yerleştirildi. Girişin yasaklanmasına rağmen Salda Gölü’nü ziyarete gelenler oldu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri de yasaklanan bölgede kaçak giriş yapanları engellemek için drone kullandı.

Bugün İtibariyle Beyaz Adalar Kısmı Ziyarete Kapatıldı

Ziyaretçiler Gölü Kirletiyorlar

Yerli Salda Gölü halkından 68 yaşındaki Rahime Akalın,

“Gölümüz eskiden çok daha güzeldi. Tertemizdi. İnsanlar biraz kirletti, yasak geldi. Yasak gelmesi gölümüz açısından iyi oldu. Gölümüz kirlenmişti. Çamurlarını çalıp, gidiyorlardı. Kumunu çalıyorlardı. Bu şekilde de güzel oldu, tertemiz oldu gölümüz. Hayırlısı” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu