GündemKoronavirüsTüm Haberler

Sabiha Gökçen’de COVID-19 Testleri 2,5 Saatte Sonuçlanacak

Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan seyahat eden yolcular, COVID-19 test sonucunu 2,5 saatte alabilecek.

Artık Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan seyahat eden yolcular COVID-19 test sonucunu 2,5 saatte alabilecek. Sabiha Gökçen Havalimanı Gelen Yolcu katında bulunan PCR Test Merkezi Sorumlusu Dr. Müjdat Aytekin bazı açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada, test merkezini kısa süre önce devraldıklarını, Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve 5 şirketi kapsayan bir konsorsiyum olduklarını belirtti.

Aytekin, konsorsiyumdaki şirketler arasında PCR testlerinin yapıldığı kitleri üreten firmalar da olduğunu belirtti. Ayrıca, Aytekin test yaptıracak yolcuların ilk olarak merkezden sıra numarası alması gerektiğini hatırlattı.

Yalnızca 2,5 Saat İçerisinde COVID-19 Testleri Sonuçlanacak

Dr. Müjdat Aytekin, yolculardan alınan örneklerin havalimanındaki laboratuvarda incelendiğini ve 3 saat içinde sonuçları yolculara bildirdiklerini ifade etti. Sistemde birtakım iyileştirmeler yaptıklarını belirten Aytekin sözlerini,

“Sistemde birtakım iyileştirmeler yaptık. Bu iyileştirmeler sayesinde de sonuç verme süresini düşürdük. Bugünden itibaren 2,5 saat içerisinde test sonucu veriyor olacağız. Kabul edersiniz ki insanlar buraya bir yerlere ulaşmak için geliyorlar. Bu işlemleri en kısa zamanda yerine getirmemiz lazım ki onlar da uçaklarına ve gidecekleri yerlere zamanında yetişebilsinler.” ifadeleriyle tamamladı.

Müjdat Aytekin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının test sonuçlarını e-devlet ve e-nabız sistemleri üzerinden öğrenebileceklerini söyledi. Yabancı yolculara ise sonuçları hem bankolardan ıslak imzalı olarak hem de elektronik ortamdan ilettiklerini belirtti.

PCR Testi Nedir?

PCR bir tanı testi olarak bilinmektedir ve koronavirüste virüse ait RNA’yı göstermektedir. Yani PCR test koronavirüs sürecinde, vücuttaki virüsün kimliğini göstermek için yapılan bir testtir. Farklı hastalıklar için de kullanılan PCR, vücutta bulunan çok az sayıdaki mikrobu bile tespit edebilmektedir. PCR testine moleküler tanı testi de denmektedir. Test, vücutta virüsün varlığını ve vücudun ürettiği antikorları belirleyebilmektedir.

PCR Testi Nedir?

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu