GündemMagazinTelevizyon ProgramlarıTüm Haberler

RTÜK Sessizliğini Bozdu! O Programlara Ceza Yağdı!

RTÜK, ATV'de yayınlanan "Esra Erol'da" ve TV 8'de yayınlanan "Doya Doya Moda" programlarında ve bazı dizilerde yayın ihlalleri bulunduğunu fark etti. RTÜK, bu programlara idari para cezası uygulanmasına karar verdi. İşte ayrıntılar..

RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu), ATV’de yayınlanan Esra Erol’da, TV8’de yayınlanan Doya Doya Moda programlarında ve FOX TV’nin Yasak Elma, Show TV’nin yeni dizisi Arıza ve Kanal D’nin ‘Yeni Hayat‘ dizilerinde yayın ihlalleri olduğunu fark etti. RTÜK bu kanallara idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

ATV’ye İdari Para Cezası!

RTÜK Esra Erol’da adlı TV programına ceza uygulanmasına karar verdi. Haftalık olağan toplantısını gerçekleştiren RTÜK gündemindeki izleme raporlarını inceleyerek karar verdi. Üst Kurul ATV’de yayınlanan Esra Erol’da programıyla ilgili raporu tartıştı. Programda belirsiz aile ilişkilerinin aydınlatılması amacıyla DNA testi açıklanan yayında, 6 aylık bebeğin biyolojik babasının belirlendiğini ve yargının yapabileceği işlemlerin ticari meta gibi sunulduğunu tespit etti.

Üst Kurul müzakereler sonucunda programın 6112 sayılı kanunun 8’inci maddesinin 1’inci fıkrasının bendinde yer alan “Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz.” hükmünü ihlal ettiğini netleştirdi. Bu ihlal gerekçesiyle ATV’ye idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

ATV'ye İdari Para Cezası!

Yasak Elma Saygısızlık Yaptı, FOX TV’ye Para Cezası Kesildi!

RTÜK, ayrıca FOX TV’nin ‘Yasak Elma’ dizisi hakkındaki raporu da değerlendirdi. Raporda, tek gecelik ilişkilerin normalleştirildiği, çocuk ve gençler için olumsuz rol modeller oluşturulduğu, kutsal değerlere saygısızlık yapıldığı tespitlerine yer verildi. Ayrıca dizide Kur’an-ı Kerim’e saygısızlık yapıldığı gerekçesiyle izleyicilerden çok sayıda şikayet alındığı da belirtildi. Üst Kurul, yayıncı kuruluşa idari para cezası uygulama kararı aldı.

Yasak Elma Saygısızlık Yaptı, FOX TV'ye Para Cezası Kesildi!

Kanal D, Show TV, TELE 1 ve TV8’e Yaptırım

Üst Kurul bunların yanı sıra Yeni Hayat dizisi sebebiyle Kanal D’ye,  yeni başlayan Arıza dizisi sebebiyle Show TV’ye, Karanlıktan Aydınlığa programı sebebiyle TELE 1’e ve Doya Doya Moda programı sebebiyle de TV8’e yaptırım uygulanmasına da karar verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu