GündemTürkiye

Moderna, Avrupa ve Kanada’da 12-18 yaşa COVID-19 aşı onayı istedi

Moderna’dan yapılan açıklamada, COVID-19 aşısının AB ülkeleri ve Kanada’da, 12-18 yaş ortasındaki çocuklarda kullanılması için teşebbüslerin başlatıldığı belirtildi.

Moderna Üst Yöneticisi Stephane Bancel, “COVID-19 aşımızı, Avrupa Birliği’ndeki ergenlerde kullanılmak üzere, Avrupa İlaç Ajansının şartlı pazarlama onayına sunmaktan memnunluk duyuyoruz. Kanada’ya da yetkilendirme müracaatında bulunduk. Aşımızın ergenlerde COVID-19 ve SARS-CoV-2 enfeksiyonunu önlemede epeyce tesirli olduğu konusunda cesaretlendiriliyoruz.” tabirlerine yer verdi.

Açıklamada, büyük yaş kümeleriyle karşılaştırıldığında, gençlerin COVID-19’a daha az hassas olduğuna, onları aşılamanın ana nedeninin ise bulaşmayı azaltmak emeli taşıdığına işaret edildi.

Firma ayrıyeten Pfizer-BioNTech aşısının halihazırda 12 yaş ve üzeri ergenlere uygulandığı ABD’deki Besin ve İlaç Yönetimine (FDA) de acil durum onayı için müracaatta bulunmayı planladığını kaydetti.

Geçen ay Amerikan Pediatri Akademisi, ergenler için Pfizer-BioNTech’in COVID-19 aşısının yetkilendirilmesi konusunda, bu sonbaharda daha fazla okulun yüz yüze eğitime geri dönmesi için aşının “önemli bir araç” olduğunu belirtmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu