GündemKoronavirüsTüm Haberler

Milli Koronavirüs Aşısı Yolda!

Koronavirüs salgını ile mücadelede aşı ve ilaç çalışmaları hızla devam ediyor. Edinilen son dakika haberine göre, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, geliştirilen milli koronavirüs aşısı için önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) başkanı Hasan Mandal, ellerinde 10 ilaç, 8 aşı geliştirme projesinin olduğunu ifade etti. Ayrıca milli Covid-19 aşısı için tarih verdi. İşte yerli ve milli koronavirüs aşısı için verilen tarih..

Aşı İçin Tarih Verildi

TÜBİTAK başkanı Hasan Mandal, Washington DC merkezli düşünce kuruluşu Türk Miras Vakfının (THO) internet üzerinden düzenlediği, “TÜBİTAK’ın Covid-19 ve Sonrası için Beraber Yaratmaya Dayalı Yeni Yaklaşımı” başlıklı panelde konuştu. Başkan Mandal, yeni tip koronavirüs( Covid-19) için aşı geliştirme çalışmalarıyla ilgili,

“Amacımız 2021 Nisan‘a kadar Covid-19’a karşı Türk aşısını piyasaya sürmek. Bu bizim sözümüz ve bu doğrultuda çalışıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca Covide-19 için ellerinde 10 ilaç 8 de aşı geliştirme projesi olduğunu belirten Mandal, bu çalışmalar için 49 kuruluşla iş birliği yaptıklarını da ekledi.

Aşı İçin Tarih Verildi

 

Aşılardan Bazıları Hayvan Deneylerini Geçti

TÜBİTAK başkanı Mandal, bahsedilen 8 aşı projesinden ikisinin hayvan deneyleri aşamasını geçtiğini, üçünün de bu aşamada olduğunu da belirtti.

Ayrıca başkan Mandal, Covid-19 döneminde üniversite ve şirketlerin aşı ve ilaç çalışmaları için ekstra fon mekanizmaları kurduklarını belirtti ve

“Size ilginç gelebilir ama biz bu kuruluşlara kısıtlı fon sağlasak da aldığımız sonuç çok tatmin edici.” görüşünü paylaştı.

Türkiye’nin aşı geliştirilmesi konusunda da uluslararası kurumlar ve ortakları ile çalıştığını aktaran Mandal,

“Türkiye sadece aşı araştırmaları için değil, üretim için de önemli bir merkez olabilir.” ifadeleri ile sözlerini tamamladı.

Çalışmalar oldukça umut vadeden nitelikte, umuyoruz ki en kısa sürede çalışmalar başarıyla tamamlanır.

Aşılardan Bazıları Hayvan Deneylerini Geçti

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu