GündemTüm Haberler

Milli Eğitim Bakanı’ndan Önemli Açıklamalar!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, dün bir canlı yayınına katıldı ve soruları yanıtladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, dün katıldığı canlı yayında merak edilen soruları yanıtladı. Bakan Selçuk, okullarda ilk dört günün nasıl geçtiğini, başka sınıfların da açılıp açılmayacağını yanıtladı. Ayrıca EBA TV’ye yapılan siber saldırıyla ilgili önemli sözler söyledi. Bakan Selçuk, uzaktan eğitim sisteminde sınavların yüz yüze yapılacağını, detayların en kısa sürede vatandaşla paylaşılacağını aktardı. İşte ayrıntılar..

Okullarda İlk 4 Gün Nasıldı?

Bakan Selçuk, velilerin endişe etmekte haklı olduğunu fakat kendi endişelerinin bu endişelerin toplamından fazla olduğunu ifade etti. Bu yaptıklarının gerçekten büyük bir sorumluluk olduğunu ve bazı kararları vermenin oldukça zor olduğunu belirtti. Okulları gezdiğini söyleyen Selçuk, bazı okulları çat kapı ziyaret ettiğini ekledi. Okul ziyaretleri sırasında gördüklerini ise şöyle ifade etti:

“Gördüğüm şey şu; inanılmaz bir dikkat var. O kadar büyük farkındalık var ki anlatamam. Bu kadar büyük dikkat, çocukları başka bir şeye yöneltir mi diye içimden konuşuyorum. Bir takım araştırmalar yapıldı. Okullar açılsa velilerimizin ne kadarı çocuklarını okula göndermek isterler. %30-%40’lara dayanmıştı. Fakat Türkiye ortalaması %70’lerin üzerinde. Bazı bölgelerde %90’ların üzerinde. Velilerimiz okulları ziyaret ettiler, gördüler. Öğretmenleriyle, okul müdürleri ile konuştular. Bilgilendirmeler yapıldı, rehber kitapları dağıtıldı. Uzaktan eğitimle ilgili, hijyen ile ilgili. Ve bütün bu hazırlıklar gördüğüm kadarıyla ciddi bir şekilde dikkate alınmış ve okula gönderme oranı çok yüksek çıktı. Araştırma oranlarına göre daha düşük bekliyorduk. Ama güven oluşmuş demek ki. Bizim daha çok tedbir almamız lazım, daha çok dikkat etmemiz lazım tabi ki.”

Ayrıca bir yerde ihmal olabileceğini söyleyen Selçuk,

“İmkanımız çok fazla. Bu tür bir problem belki personelin çalışma sistemiyle ya da okulun sistemiyle ilgili olabilir. Binlerce okulumuz var. Bir okulumuzda bir problem varsa muhakkak sürede il yönetimi, okul yönetimi oraya müdahale ediyor.” ifadelerine yer verdi.

Servislerle ilgili:

Milli Eğitim Bakanlığı, okulların açılması ile ilgili gerçekten çok kafa yormuş görünüyor. Servisten tutun da teneffüslerde sosyal mesafeli oynanacak oyunlara kadar. Okulların açılmasının ardında ciddi bir emek var. Bakan Selçuk, servislerle ilgili,

“Bizim bir çalışma sistemimiz var. Rutin olarak salgından önce de servis şoförleriyle eğitim yaparız. Bu sefer de salgınla ilişkilendirilmiş olarak eğitim verdik.” şeklinde konuştu.

Servislerle ilgili

 

2 gün yüz yüze eğitim yeterli olacak mı?

Bakan Selçuk, 2 gün yüz yüze eğitim yeterli olacak mı sorusunu,

“2 gün yetmez. Net söylüyorum. Bunu biz tercih etmiyoruz. Keşke okulları hemen açabilsek.” şeklinde cevapladı.

Ayrıca çocukların  ilk ihtiyaçlarının duygusal bağ olduğunu ifade eden Selçuk,  öğrencilerin öğretmenleriyle, arkadaşlarıyla bağ kurmasının önemine de değindi.

Başka Hangi Sınıfların Açılması Gündemde?

Bu sorunun cevabına ise Bakan Selçuk,

“Bu süreçte Sağlık Bakanımızın, Kabine’de yapacağı sunumun sonucunda ortaya çıkan tabloda önümüzdeki sürece baktığımızda “Şu şu sınıflar açılabilir” önerisi geliyor. Bizim de önerimiz geliyor. Bunun doğrultusunda adımları atıyoruz. ” şeklinde yanıt verdi. Bu konuyla ilgili ilerleyen günlerde daha net sonuçlar çıkacak gibi.

EBA TV’ye Yapılan Siber Saldırı

Siber saldırı ile ilgili de konuşan Bakan Ziya Selçuk,

“Twitter kapandı ulaşılamadı gibi durum oluyor mu? Oluyor. EBA’da da olur. Bunun olmaması için gayretimiz. Bu saldırının nereden geldiğinin çok teknik detayları var. Nedenini tabi ki öğrendik. Salı günü birden bire yüzbinlerce kişi aynı anda girdi. Belirli saatler arasında belirli sınıfların girmesini bekliyoruz. Bir anda yüklenme oldu. Diğer yandan saldırılar meydana geldi. Hepsi sebep oldu. Öğleden sonra zaten geri açıldı.” ifadelerine yer verdi.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu