GündemKoronavirüsTüm Haberler

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Kritik Açıklamalar! 2+5 Nasıl Uygulanacak?

Son dakika haberine göre, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk canlı yayında önemli açıklamalar yaptı. Selçuk, özellikle 2+5 ile ilgili önemli detaylar paylaştı..

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bugün yapmış olduğu açıklamada, Bilim Kurulu’nun tavsiyelerinin çok önemli olduğunu belirtti. Selçuk, karar verirken danışarak verdiklerini ve bolca iştişare ettiklerini vurguladı. Ayrıca bu kararın sadece akademik değil, psikolojik, sosyolojik bir karar olduğunun farkında olduklarını da ekledi. Ziya Selçuk yaptığı açıklamada,

“Okullarımız velilerimizle temas ediyor, veliler randevulu olarak okullara geliyor. Velilere dikkat edilecekleri söyleniyor. Veli kılavuzu hazırladık. Veli kılavuzunda ayrıntılı olarak anlatılıyor. Sınıf öğretmenlerimiz de bunu paylaşacak. Sınıf öğretmenlerimiz, servis şoförlerimiz eğitim aldı. Bu tedbirlerle hareket ediyor olmak bizi rahatlatıyor.” ifadelerine yer verdi.

Konuşmasında, Avrupa ülkelerinin tamamına yakınında tüm sınıfları tam zamanlı açtıklarına da değinen Selçuk, “Bizim okullarımız kamuya açık alanlarda en güvenilir alanlardan birisidir. Sürekli kontrol, dezenfekte, takip var.” ifadelerini de ekledi.

Okul

 

2 + 5 Nasıl Gerçekleşecek?

Pazartesi, salı günleri sınıfın yarısı okula gidecek. Diğer yarısı ise perşembe, cuma okula gidecek. Çarşamba ve pazar günleri ara verilecek. Sosyal mesafeyi sağlamak amacıyla sınıfları ikiye böldüklerini ifade eden Selçuk,

“Bölmezsek sosyal mesafeyi sağlayamıyoruz. Sınıflarda tekli oturulacak ve aralarda boşluk bırakılacak. Bu yüzden de sınıfta sosyal mesafeyi rahatlıkla sağlayabiliyoruz. Biz sınıflarda yaptığımız hazırlıklardan, öğretmenlerimizin birikiminden eminiz.” sözlerine de konuşmasında yer verdi.

Sınıflarda Maske Tedariği

Bütçeyi okulların ihtiyacı için bütün illere gönderdiklerini ifade eden Selçuk, her hafta il müdürleriyle toplandıklarını ve “Arkadaşlar bir imkanınız var mı?” diye sorduklarını söyledi. Sadece meslek liselerinde 50 milyon maske ürettiklerini de ekledi.  Çocuklar okula geldiğinde, öğretmenler okula geldiğinde maske vereceklerini ve her okulda ateş ölçümlerinin gerçekleşeceğini belirtti. Ayrıca Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,

“Bunu da ilk kez burada açıklamış olalım. Biz geçen sene salgın ani bir şekilde bütün dünyada gündeme gelince diğer ülkeler gibi bazı konularda hazırlıksızdık. Böyle bir salgın olabileceğini tahmin etmiyorduk. Dolayısıyla o şartlara uygun kararlar aldık. Bu sene öğrencilerimizin müfredatımızın tamamından sorumlu olmasını, ölçme değerlendirme açısından okullarda sınav yapılmasını gündeme getiriyoruz. Bütün sınıflar için de tüm sınavlarda okullarımızda yapacağız. Uzaktan eğitim devam ediyor olsa bile. Bu sene bütün öğrencilerimiz bilsin ki bütün müfredattan sorumlular ve sınava girecekler.” ifadelerine de yer vererek öğrencileri tüm müfredata çalışmaları konusunda baştan uyardı.

Sınıflarda Maske Tedariği

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu