GündemTürkiye

Meslek Rehberi-8 “Hukuk”

YKS tercih süreci başladığından beri öğrencilerin kafası hangi mesleği seçecekleri konusunda karışık. Trendhaber ekibi olarak öğrencilere yardımcı olmak amacıyla "Meslek Rehberi" serisini başlattık.

“Meslek Rehberi” serisi farklı meslek gruplarındaki kişilerle yapılan röportajları içermektedir. Bu röportajların tercih yaparken öğrencilere oldukça yardımcı olacağını düşünüyoruz. Bugünkü röportajımızda konuğumuz Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Zeynep Ertekin.

Hukuk

1.Bu mesleği seçmeye ne zaman karar verdiniz? Bu kararı vermenizde neler etkili oldu?  Verdiğiniz karardan mutlu musunuz?

Meslek olarak avukat olmayı aslında hukuk fakültesinde iken karar verdim. Fakülteyi kazandığımda ilk hedefim hakim olmaktı aslında ama sonra benim meslek seçimimin bir meslek grubu olmadığını, olmak istediğim şeyin haktan taraf bir hayatın temsili olduğunu fark etmem ilkokul ve hatta daha önceki yıllarıma dayanıyor. Aile içinde bile olsa hiçbir koşulda yapılan haksızlıklar karşısında susmak gibi bir şeyi başaramadım. Hayatta bu bazen bazı sorunlara da yol açıyor tabi ama uzun vadede haktan taraf olmak istediğimi yani “Hukukçu” olmak istediğimi keşfettim ve tüm tercihlerimi Hukuk Fakültesi yazarak bu fakülteye geldim. Bu kararı verdikten sonra gelişen fakülte hayatımda ise hayalini kurduğum, mücadelesini verdiğim hayatın avukatlık mesleği ile daha çok bağdaştığını fark ettim ve mezun olduktan sonra avukat olma yolunda ilerledim. Verdiğim karardan çok mutluyum şimdi bazen hakim veya savcı olsan diye gelen teklifleri şu şekilde cevaplandırıyorum “Dünyaya bir daha gelsem bir daha avukat olmak isterim”

2. Hukuk eğitimi aldığınız süre boyunca en çok zorlandığınız şeyler nelerdi?

Benim en çok zorlandığım şey fakülteye alışmak oldu. Devlet üniversitelerinde genelde devam zorunluluğu yoktur ve bu da rehavete sebep oluyor buna adapte olmakta çok zorlandım ve ilk yıl epey bir dersimi veremedim daha sonra alttan almak zorunda kaldım. Ama bunun dışında bence okumayı kendinizi geliştirmeyi seviyorsanız hiç zorlanmazsınız çünkü hukuk her zaman gelişen ve değişen bir şey ve bu gelişimleri ve değişimleri her daim okuyarak yakalayabilirsiniz. Bizim mesleğimizin en önemli yanı okumaktan sıkılmamak bence, ezberlemek yok bol bol okumak var yani.

Teori ve Pratik

3. Peki, Hukuk eğitimi aldığınız süre boyunca en çok zevk aldığınız şeyler nelerdi?

Hukuk fakültesinde pek çok ders iki şekilde işlenir bir teori iki pratik yani uygulama dersi olur ben genelde teori derslerine gitmeyip pratik derslere giderdim, bu şekilde öğrenmek daha zevkli ve kolay geliyordu, kendimi hayatın içinde hissediyordum nitekim avukatlık yaparken de tam olarak hayatın ortasında olduğumuzu fark ediyoruz.

Hukuk

4. Şu sıralar neler yapıyorsunuz/ Mezun olduktan sonrası için ne planlıyorsunuz?

Şu sıralar avukatlık yapıyorum ayrıca da yüksek lisansa hazırlanıyorum. Çalıştığım alan ile ilgili akademik çalışmalara da başlamaya çalışıyorum. Avukatlık stajımı özel bir alanda mültecilerle çalışarak yaptım ve daha ruhsatımı dahi almadan ofisimi açtım. Ortağımla birlikte şu anda ofisimiz 2 yaşına girmek üzere hedefim kendimi hem akademik hem de pratik anlamda geliştirerek müvekkillerime daha kaliteli bir hizmet sunmak.

Sabırlı ve dirayetli olmak çok önemli

5. Size göre bu bölümü tercih edecek kişilerde hangi kişisel yeteneklerin bulunması gerekir?

Bir kere öncelikle sabırlı olmalılar. Hukukçu olmak pek kolay bir şey değil fakülte mezunu olmak ile arasında epey bir fark var ama hayatta da farkını ortaya koyabilenler kazanıyor ve bu mesleğin hakkını veriyor. Sadece avukatlık için söylemiyorum Hakim, savcı, noter vs ne olursanız olun hakkı ve hukuku gözetmekle mükellefiz ve bu çoğu zaman o kadar da kolay olmuyor. Sabırlı ve dirayetli olmak çok önemli bir de tabi sağlam bir okuma alışkanlığı şart bana göre.

6.Bu bölümü yazmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Fakültedeki ilk dersimizde medeni hukuk hocamız 250 kişilik sınıfa şu soruyu sormuştu ” İnsanların dertleriyle uğraşmak istemiyorum diyen var mı?” Ben de bölümü yazmak isteyen arkadaşlara bunu soruyorum çünkü bu bölüme geldikten sonra insanlar sizi hep bir problemi çözmeniz için arayacaklar. Arkadaşlarınız, akrabalarınız ve hatta hasbelkader hukukçu olduğunuzu duyan herhangi biri bizim de şöyle bir sıkıntımız var diye kapınızı çalacak bunu göze alıyorsanız hiç korkmayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu