GündemTürkiye

Meslek Rehberi-7 “Okul Öncesi Öğretmenliği”

YKS tercih süreci başladığından beri öğrencilerin kafası hangi mesleği seçecekleri konusunda karışık. Trendhaber ekibi olarak öğrencilere yardımcı olmak amacıyla "Meslek Rehberi" serisini başlattık.

“Meslek Rehberi” serisi farklı meslek gruplarındaki kişilerle yapılan röportajları içermektedir. Bu röportajların tercih yaparken öğrencilere oldukça yardımcı olacağını düşünüyoruz. Bugünkü röportajımızda konuğumuz Hacettepe Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği mezunu olan Rümeysa Recep.

Okul Öncesi Öğretmenliği

1.Bu mesleği seçmeye ne zaman karar verdiniz? Bu kararı vermenizde neler etkili oldu?  Verdiğiniz karardan mutlu musunuz?

Küçüklüğümden beri hayalimde öğretmen olmak vardı, 1. Sınıfta sorduklarında bile öğretmen olacağım dediğimi hatırlıyorum. Daha sonraki zamanlarda içimdeki çocuk sevgisinin ne kadar büyük olduğunu gördüm. Hayatta yapacağım hangi işle mutlu olurum diye düşünüp küçük çocukların öğretmeni olmaya karar verdim. Verdiğim karardan çok mutluyum. Küçük bir çocuğun yüzündeki gülümsemenin nedeni olmak paha biçilemez.

Meslek Rehberi-7 "Okul Öncesi Öğretmenliği"

2. Okul Öncesi Öğretmenliği eğitimi aldığınız süre boyunca en çok zorlandığınız şeyler nelerdi?

İlk kez staj için Anaokuluna gittiğimde ağlayan çocuklar görmüştüm. Sınıfta yaklaşık 15 çocuk vardı. Ve hepsinin ihtiyacına aynı anda cevap verebilmenin zorluğunu hissetmiştim. Bölümümü çok sevdiğim için lisans derslerimde zorlanmadım. Programlı bir çalışmayla okuması çok rahat bir bölüm.

3. Peki, Okul Öncesi Öğretmenliği eğitimi aldığınız süre boyunca en çok zevk aldığınız şeyler nelerdi?

Çocuklar için oyuncaklar, kitaplar ve kuklalar tasarladım. Yaratıcılığın çok ön planda olduğu bir bölüm ve oyuncaklarla masallara iç içe olmak beni çok mutlu ediyordu. Bunlarla beraber çok fazla deneyim kazandıran bir bölüm. Hayatın içinden yani. Müzelere (örn: oyuncak müzesi, feza gürsey bilim merkezi) ve gezilere katılıp gezerek ve eğlenerek öğrendik. Sosyal sorumluluk projelerine katıldık. Hayatın içinden bir bölüm olması bana en çok zevk veren şeydi sanırım.

Okul Öncesi Öğretmenliği

4. Şu sıralar neler yapıyorsunuz/ Mezun olduktan sonrası için ne planlıyorsunuz?

Şu an cumhurbaşkanlığı kreşinde okul öncesi öğretmeni olarak çalışıyorum. Alanımı sevdiğim için hayallerim arasında yüksek lisans yapmak var. Kendimi geliştirerek öğretmenlikte ilerlemek istiyorum.

Enerjik olmak, sorun çözme becerisi ve yaratıcılık çok önemli

5. Size göre bu bölümü tercih edecek kişilerde hangi kişisel yeteneklerin bulunması gerekir?

Bence olması gereken en önemli özellik merhamet ve sabır. Çocuklarla iç içeyken bunlar olmazsa olmaz. Bunun yanında enerjik olmak, sorun çözme becerisi ve yaratıcılık çok önemli. Neşeli bir karakter ve sevgiyle çocukların dünyasına girebilmek gerekir.

6. Bu bölümü yazmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Öncelikle çocukları sevdiklerinden emin olmalılar. Çocukları kim sevmez ki diye düşünebilirsiniz ancak bu çok sınırsız bir sevgi ve sabır işi. Onun haricinde maalesef bölümümüzde özel sektörde çalışma imkanları çok iyi değil. O nedenle KPSS ile atanmak isteyen ve atanabileceğine inananlar bu bölümü tercih ederse daha iyi bir kariyer adımı olur. Ben Hacettepe’de okudum. Alanında başarılı bir üniversiteyi tercih ederlerse her bölümde olduğu gibi bu bölümde de ilerde iş bulma açısından ve kendilerini geliştirme açısından çok rahat ederler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu