GündemTürkiye

Meslek Rehberi-6 “Diş Hekimliği”

YKS tercih süreci başladığından beri öğrencilerin kafası hangi mesleği seçecekleri konusunda karışık. Trendhaber ekibi olarak öğrencilere yardımcı olmak amacıyla "Meslek Rehberi" serisini başlattık.

“Meslek Rehberi” serisi farklı meslek gruplarındaki kişilerle yapılan röportajları içermektedir. Bu röportajların tercih yaparken öğrencilere oldukça yardımcı olacağını düşünüyoruz. Bugünkü röportajımızda konuğumuz Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği bölümü mezunu olan Betül Sena Oğuz.

Diş Hekimliği

1.Bu mesleği seçmeye ne zaman karar verdiniz? Bu kararı vermenizde neler etkili oldu?  Verdiğiniz karardan mutlu musunuz?

Bu mesleği üniversite sınav sonuçları açıklandığı zaman karar verdim. Sınav sonucu ne olursa olsun her zaman sağlık alanında bir bölüm tercih edecektim. Ek olarak seçme sebeplerim arasında da tıpa göre daha rahat bir bölüm olması ve çalışma olanaklarının daha rahat olmasıydı ve ayrıca Türkiye genelinde de prestijli bir bölüm olmasıydı. Verdiğim karardan son derece memnunum.

Meslek Rehberi-6 Diş Hekimliği

2. Diş Hekimliği eğitimi aldığınız süre boyunca en çok zorlandığınız şeyler nelerdi?

Eğitimi ağır bir bölüm. Pratik ve teorik olarak birleşmiş bir eğitim veriyor. Pratikler bir miktar zorlasa da zamanla alışmaya ve keyif almaya başladım. Çünkü klinikte yapılan tedavileri preklinik denilen klinik öncesi laboratuvarlarda yapıyorduk. Tabi yine genel anlamda zorlayıcı bir süreçti. Teorik olarak ise bazı derslerin yükü bir miktar ağırdı. O dersler biraz zorladı.

3. Peki, Diş Hekimliği eğitimi aldığınız süre boyunca en çok zevk aldığınız şeyler nelerdi?

Preklinik ve klinik süreçte ağırlaştırılmış bir eğitim programı aldık. Tabi ki de bu durum emosyenel olarak bizi de biraz etkiliyordu. Genel olarak çok stresliydi. O yüzden geriye dönüp baktığımda çok zevk aldığımız durumlar sayılıdır 🙂 ama en çok mutlu eden durum ise hasta memnuniyeti oluyordu. İçerisinde bulunduğumuz şartlardan dolayı hastayı tek aşamada tedavi ettiğimiz stajlar sayılıdır. O yüzden genelde hastayla da bir süre iletişimde oluyoruz. Çekilen onca stresin ardından hastanın memnun olmasını görmek onun ihtiyaçlarını karşılamak güzel bir his 🙂

Diş Hekimliği

4. Şu sıralar neler yapıyorsunuz/ Mezun olduktan sonrası için ne planlıyorsunuz?

Haziran 2020 de mezun oldum. Aldığım lisans eğitimi üzerine de katkı yapmak istiyorum. Bundan dolayı uzmanlık sınavlarına hazırlanıyorum.

El becerisi çok önemli

5. Size göre bu bölümü tercih edecek kişilerde hangi kişisel yeteneklerin bulunması gerekir?

Pratik eğitimler için yetenek ve hız kavramları öne çıkıyor. Kişisel yetenek bana göre geliştirilebilen bir durum. Okula başladığımız ilk haftayı hatırlıyorum da bende de yetenek açısından çok bir olumlu durum yoktu 🙂 üzerine gidilerek geliştirilebilen bir şey. El becerisi çok önemli. Zaten fakültenin de buna katkısı oluyor. Yaptığımız pratik ödevlerin sayısını bilemiyorum bile. O kadar çok yapılıyor ve uğraşıyorsun ki sabretmeyi vazgeçmemeyi öğreniyorsun. O sırada el becerin de gelişmiş oluyor. Yani zamanla olan bir şey. Önemli olan sabretmek bence. Çünkü fakülteyi bırakan arkadaşlarım da baya oldu. Sabır önemli.

6. Bu bölümü yazmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Ben bölümümü kesinlikle tavsiye edebilirim. 5 sene boyunca severek ve ilgiyle okudum. Ama gerekli araştırmaları yapmaları gerekir. Karakter açısından kendileriyle eşleşebilecek bir durum olup olmayacağını analiz etmeleri gerekir. En önemlisi sabretmeyi öğrenmeleri gerekecek. Ek olarak benim fakülteye girdiğim 2015 senesindeki diş hekimlerinin geleceği ile 2020 senesindeki gelecek çok da aynı değil. Trend haber olarak diş hekimlerinin geleceğini de araştırmalarını ona göre tercihte bulunmalarını öneriyoruz. Teşekkürler 🙂

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu