GündemTürkiye

Meslek Rehberi-5 “Şehir ve Bölge Planlama”

YKS tercih süreci başladığından beri öğrencilerin kafası hangi mesleği seçecekleri konusunda karışık. Trendhaber ekibi olarak öğrencilere yardımcı olmak amacıyla "Meslek Rehberi" serisini başlattık.

“Meslek Rehberi” serisi farklı meslek gruplarındaki kişilerle yapılan röportajları içermektedir. Bu röportajların tercih yaparken öğrencilere oldukça yardımcı olacağını düşünüyoruz. Bugünkü röportajımızda konuğumuz Gazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü mezunu olan Gizem Ersoy.

Şehir ve Bölge Planlama

1.Bu mesleği seçmeye ne zaman karar verdiniz? Bu kararı vermenizde neler etkili oldu?  Verdiğiniz karardan mutlu musunuz?

Meslek seçimim tam olarak üniversite tercihleri zamanında gerçekleşti. Ancak bu süreç öncesinde ilgilerimi ve yapmak istediklerimi sürekli olarak gözden geçirmekteydim. Bir şeyleri tasarlamak, oluşturmak ve oluşturulan şeyleri de sunmak benim ilgi duyduğum bir durumdu. Bu nedenle tercih döneminde mimarlık fakültesi bölümlerine yöneldim. Mimarlık, Endüstriyel Tasarım, Şehir ve Bölge Planlama bölümlerini detaylı olarak inceleyerek kendime en uygun olanı, yani bölümümü tercih ettim. Ayrıca geleceğin mesleği olmasının da bir etkisi oldu bu tercihimde. Bölüme ilk başladığım zamanlarda bölümü tanıma, adapte olma aşamalarında pişman olur gibi olsam da alıştıkça ve öğrendikçe çok keyif aldığım bir eğitim hayatım oldu. Bu nedenle evet, memnunum.

Meslek Rehberi-5 "Şehir ve Bölge Planlama"

Uyku..

2. Şehir ve Bölge Planlama eğitimi aldığınız süre boyunca en çok zorlandığınız şeyler nelerdi?

Kesinlikle uyku. Ancak bu konuyu biraz açmak gerekiyor:

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü teorik ve atölye dersleri olarak iki farklı ders kapsamına sahip. Teorik derslerde sözel olarak eğitim alınıyorken, atölye dersleri tam bir uygulama sahası. Çizimler, tasarımlar, sunumlar ve jürilerden oluşan proje yönetimi süreci. Hem bu süreci hem de teorik dersleri bir arada yürütebilmek haliyle bölümün en zorlayıcı yanını oluşturuyor. Haliyle bu koşullara ayak uydurmak için de az uyumak, hatta bazı proje teslim günlerinde hiç uyumamak gerekiyor. Ancak hey şeye rağmen ortaya çıkan sonuç, ürün veya proje insanı tatmin ettiği için tüm bu sürece değmiş oluyor 🙂

3. Peki, Şehir ve Bölge Planlama eğitimi aldığınız süre boyunca en çok zevk aldığınız şeyler nelerdi?

Teknik geziler ve bu doğrultuda yürütülen proje yönetimi. Her yıl, üzerinde çalışılacak şehre veya bölgeye teknik geziler düzenlenir. Bir kenti tanımak, kültürünü, tarihini, doğal değerlerini, ekonomisini, kentte yaşayanların gündelik yaşam tarzlarını incelemek, tüm bunları analiz ederek kenti bütüncül bir şekilde ele almak çok keyifli bir süreç. Bu analizler sonucunda da kentin niteliğini, olumlu-olumsuz yönlerini, sorunlarını potansiyellerini, ihtiyaçlarını ve yönelimlerini belirleme aşamaları gelir. Bu aşamalar da en sonda oluşturulacak olan tasarımın altlığını belirler. Yani aslında tüm bu süreci başından sonuna kadar takip edebilmek, öğrenmek, uygulayabilmek oldukça tatmin edici bir durum.

Şehir ve Bölge Planlama

4. Şu sıralar neler yapıyorsunuz/ Mezun olduktan sonrası için ne planlıyorsunuz?

Henüz çok yeni mezunum. Mezun olmanın vermiş olduğu gururu hissetsem de her şey oldu bitti gibi bir tavır sergilemek yerine kendimi nasıl geliştirebilirimi düşünüyorum. Mesleğimde ilgi duyduğum alanları belirliyor ve iş ilanlarını takip ediyorum. Ayrıca bir şehir plancısının bilinenin veya sanılanın aksine kamu ve özel sektör olmak üzere oldukça geniş bir çalışma alanı bulunmakta.

 Sabırlı olmak..

5. Size göre bu bölümü tercih edecek kişilerde hangi kişisel yeteneklerin bulunması gerekir?

Kesinlikle sabır sabır sabır. Oldukça keyifli bir süreç olmanın yanında zorlayıcı bir eğitim sistemi aynı zamanda. Bu nedenle sabırlı olmak, zorluklarla mücadele etmek ve pes etmemek gerekiyor. Çünkü proje sürecinde herhangi bir aşamada yaşanılan aksaklık tüm süreci etkileyebiliyor. Ek olarak, mimarlık fakültesi gereği az da olsa çizim yeteneğine, el-göz koordinasyonuna sahip olmak gerekiyor. Ayrıca yeniliklere açık olmak, gündemi takip etmek, değişimlere ayak uydurmak da oldukça önemli. Yeri geldiğinde çok farklı tema-konsept  tasarımları, çalışmaları da yürütülüyor. Araştırmayı, sorgulamayı sevmek bir diğer önemli noktalar. Çok fazla jüri ve grup çalışmaları olduğu için de iletişimin kuvvetli olması avantaj sağlayabiliyor.

6. Bu bölümü yazmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

İlgi alanlarınızı, yapmak istediklerinizi net bir şekilde belirleyerek yola çıkın. Tüm bunlara yoldayken karar vermeyin ki hoşunuza gitmeyecek bir bölümü tercih etmiş olmayın. Çok fazla araştırın, bölümü, iş imkanlarını, üniversiteyi, derslerin içeriklerini, hatta ders verenlerin kariyerlerini. Tüm bunlardan sonra aklınıza yattığından emin olun, isteyerek tercih edin. Çünkü eğer tam olarak araştırmaz ve bölümü sevmezseniz ilerlemeniz zor olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu