GündemTüm HaberlerTürkiye

Meslek Rehberi-3 “Bilgisayar Mühendisliği”

YKS tercih süreci başladığından beri öğrencilerin kafası hangi mesleği seçecekleri konusunda karışık. Trendhaber ekibi olarak öğrencilere yardımcı olmak amacıyla "Meslek Rehberi" serisini başlattık.

“Meslek Rehberi” serisi farklı meslek gruplarındaki kişilerle yapılan röportajları içermektedir. Bu röportajların tercih yaparken öğrencilere oldukça yardımcı olacağını düşünüyoruz. Bugünkü röportajımızda konuğumuz ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu olan Zeynep Erdoğan.

Bilgisayar Mühendisliği

1. Bu mesleği seçmeye ne zaman karar verdiniz? Bu kararı vermenizde neler etkili oldu? Verdiğiniz karardan mutlu musunuz?

– Lisedeyken savunma sanayinde üretilmiş ve üretilmekte olan sistemler hakkında çok fazla haber okuyordum. Hem gurur verici hem de heyecan vericiydi benim için. Bu alana olan merakım, matematik ve fizik derslerini sevmem, başka mesleklerde kendimi göremeyişim mühendislik okuma kararı almamda etkili oldu. Elektrik elektronik mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği arasındaydım. Biraz araştırınca bilgisayar mühendisliğini daha çok seveceğimi düşündüm. Elektrik elektronik mühendisliği de seçsem bilgisayar alanına yönelirdim büyük ihtimalle. Kararımdan çok memnunum.

2. Bilgisayar Mühendisliği eğitimi aldığınız süre boyunca en çok zorlandığınız şeyler nelerdi?

– Beni en çok zorlayan şey ödevler oldu. Aldığım her bölüm dersinin en az 3 ödevi vardı ve bazı derslerin buna ek olarak dönemlik projesi oluyordu. Kısacası dönem boyunca ödevimin olmadığı zaman olmuyordu. Bir de ilk yıllarda laboratuvar sınavlarında zorlanıyordum. Bu sınavlarda verilen görevi belirli bir sürede kodlamanız isteniyor. Sanırım kod yazmaktan çok, ortamın gerginliği zorluyordu beni.

3. Peki, Bilgisayar Mühendisliği eğitimi aldığınız süre boyunca en çok zevk aldığınız şeyler

– Çok emek harcayarak yazdığım kodun çalışması hem motivasyon hem de mutluluk kaynağıydı. Grup ödevi yaparken, arkadaşlarla bölümde geçirdiğimiz vakitler de çok zevkliydi.

Bilgisayar Mühendisliği

 

4. Şu sıralar neler yapıyorsunuz/ Mezun olduktan sonrası için ne planlıyorsunuz?

– Geçtiğimiz ay mezun oldum. Bir şirkette yazılım mühendisi olarak çalışıyorum. Yakın zamanda yapay zeka alanında yüksek lisansa başlamak istiyorum.

“Mühendislik, değişime ayak uydurma becerisidir.”

5. Size göre bu bölümü tercih edecek kişilerde hangi kişisel yeteneklerin bulunması gerekir?

– Bir profesörümüz derste “Mühendislik, değişime ayak uydurma becerisidir.” demişti. Çok doğru gerçekten. Bugün üniversitede öğrendiğimiz teknolojiler ve programa dilleri, belki bundan on yıl sonra hiç kullanılmayacak. Bu yüzden bir bilgisayar mühendisi yeniliğe açık olmalı ve kendini sürekli geliştirebilmeli. Bu değişimlere kolay adapte olabilmek için de problem çözme yeteneğinin ve analitik düşünme yeteneğinin yüksek olması gerekli. Sonuç olarak yazdığınız her program, bir probleme çözüm olarak doğuyor. Bunların yanı sıra iyi seviyede ingilizce bilmek bence çok önemli. Türkçe kaynak sayısı, ingilizce kaynak sayısına oranla çok az maalesef. Mesela yeni çıkan bir teknolojinin uzun bir süre türkçe dokümanını bulamıyorsunuz, bulduklarınız da yetersiz olabiliyor. İngilizce bilmek, hem eğitim hem de meslek hayatında sizi bir adım öne taşıyacaktır.

6. Bu bölümü yazmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

– İmkanınız varsa hazırlık okuyun. Hem ingilizcenizi geliştirin, hem de sosyal faaliyetlere katılın. Lisans eğitimi sırasında bunlara zaman bulamıyorsunuz.
– Eğer bölüme başlarken kodlama bilmiyorsanız, hiç çekinmeyin. Sınıfınızda birkaç kişi hariç herkes aynı durumda olacak. Bilgisayar ile ilgili her şeyi, ayrıntılı bir şekilde öğreneceksiniz zaten.
– İnterneti kullanın, ben bu konuyu anlamıyorum diye düşünmeyin. Size uygun, anlayacağınız bir kaynak mutlaka bulacaksınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu