GündemTürkiye

Meslek Rehberi-2 “Hemşirelik”

YKS tercih süreci başladığından beri öğrencilerin kafası hangi mesleği seçecekleri konusunda karışık. Trendhaber ekibi olarak öğrencilere yardımcı olmak amacıyla "Meslek Rehberi" serisini başlattık.

“Meslek Rehberi” serisi farklı meslek gruplarındaki kişilerle tercih yapacak öğrencileri buluşturmaya devam ediyor. Bugünkü röportajımızda konuğumuz Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik 3. sınıf öğrencisi olan Sena Sütçü.

Hemşirelik

1.Bu mesleği seçmeye ne zaman karar verdiniz? Bu kararı vermenizde neler etkili oldu? Verdiğiniz karardan mutlu musunuz?

Başından beri sağlıkla alakalı bir bölüm okumak istiyordum o yüzden de hemşirelik ilk tercihim olmasa da her zaman aklımın bir köşesindeydi. Hemşireliği tercih etmemde hem çalışma imkanının geniş olması hem de insanlarla iletişimin birebir olması etkili oldu. İlk yılımda bölümümden memnun olmasam da stajlar başladıktan sonra bu bölümü seçtiğim mutlu oldum.

2. Şimdiye kadar hemşirelik eğitiminde en çok zorlandığınız şeyler nelerdi?

En çok zorlandığım şey kesinlikle stajlardı. Staja çıkmadan önce laboratuvarlarda hasta simülatörü üzerinde hemşirelik becerilerini gerçekleştiriyoruz ancak hastanede gerçek hastalara uygulama yapmak simülatöre uygulama yapmaktan çok farklıydı. Hastaları uygulamayı bizim yapmamız için ikna etmek, uygulamayı doğru bir şekilde tamamlamak ve bunların getirdiği stresle başa çıkmak eğitim aldığım süre boyunca en çok zorlandığım şeylerdi. Ayrıca stajların saatlerinin çok uzun olması, hastanenin yoğun temposu alışana dek oldukça zorlayıcıydı.

Hemşirelik

3.Peki, Hemşirelik eğitiminde en çok zevk aldığınız şeyler nelerdi?

Sağlık, hayatımızdaki en önemli şey. İnsan vücudunu tanımak, çözümlemek, herhangi bir sağlık problemine karşı neler yapman gerektiğini bilmek, tecrüben dahilinde hastaya müdahalede bulunmak ve onun rahatladığını görmek bu mesleğin en çok güzel yanı. Hastaların size teşekkür etmesi ve sizin için güzel dileklerde bulunması gerçekten gurur veren bir durum.

4.Şu sıralar neler yapıyorsunuz/ Mezun olduktan sonrası için ne planlıyorsunuz?

Şuan 3.sınıf öğrencisiyim. KPSS’ye hazırlanıyorum. Mezun olduktan sonra yüksek lisans yapmayı planlıyorum. Ancak yüksek lisans sürecinde saha çalışmasında da bulunmak istiyorum. Yapılan stajlarda elde edilen tecrübeler hemşirelik için çok önemli. Hastane ortamının temposuna alışmak hızlı, kendinden emin kararlar alabilmek ve uygulayabilmek hemşirelik için çok önemli.

” Doktor hastalıkla hemşire hastayla ilgilenir!”

5.Size göre bu bölümü tercih edecek kişilerde hangi kişisel yeteneklerin bulunması gerekir?

İleride bu mesleği yapacak kişilerin el becerilerinin iyi olması gerek kesinlikle. Çünkü bütün uygulamalar yüksek el becerisi istiyor. Soğukkanlı olmaları gerek. Hastane ortamında her an her şey olabiliyor bu durumlarda sakin kalabilmeli, kendine güvenerek bütün soğukkanlılığıyla müdahalede bulunmalı. İnsanlarla iletişimi iyi olmalı. Çünkü doktor hastalıkla hemşire hastayla ilgilenir diye bir laf var. Mesleğimiz tam olarak bu. İnsanlarla iletişim kurmada sorun yaşamamalı her durumda sakinliğini korunmalı güler yüzlü ve yardımsever olmalıdır.

Hemşirelik

6.Bu bölümü yazmayı düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Bu bölümü yazmayı düşünenlere tavsiyem ilk olarak bu bölümün zorluklarına dayanıp dayanamayacaklarını bilmeleri gerekiyor. Birinci sınıftayken kan alma uygulaması sırasında fenalaşan bayılan arkadaşlarımız olmuştu. Bunu aşıp okula devam edebilenler olduğu kadar bölümü bırakan arkadaşlarımız da var. Pratik becerinin teorik bilginin önünde olduğu bir bölüm. Teorik bilgiyi pratiğe dökebilmek çok önemli. Bir de en önemlisi bir hatanız bir insanın hayatına mal olabilir. Bu yüzden sorumluluk sahibi olmanız gerek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu