GündemTürkiye

MEB: Hayat uzunluğu öğrenme kurumlarında yüz yüze eğitime devam edilecek

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla vilayetlere gönderilen yazıda, Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün yürüttüğü kurslara ait bilgilere yer verildi.

Yazıda, yeni tip koronavirüs (COVID-19) hadiselerinin azaltılması ve salgınla uğraş kapsamında kademeli olağanlaşma devrinin başlatıldığı hatırlatılarak, bu kapsamda örgün ve yaygın eğitim kurumlarında uzaktan yahut yüz yüze yapılacak eğitim faaliyetlerinin belirlendiği söz edildi.

18 Mayıs-1 Haziran ortasında hafta içi yüz yüze eğitim

Fakat hayat uzunluğu öğrenme kurumlarında verilen hijyen eğitimi, üretim ve istihdama yönelik kurs faaliyetlerinin yüz yüze eğitim halinde devam etmesinin değer arz ettiği belirtilen yazıda, şunlar kaydedildi:

“Hayat uzunluğu öğrenme kurumlarında verilen tüm kurslar, 18 Mayıs-1 Haziran 2021 ortasında hafta içinde yüz yüze eğitim halinde devam edecek. Kurslar, 07.00 ile 21.00 saatleri ortasında, günlük çalışma müddeti birebir kurstan en fazla sekiz ders saati olacak halde uygulanacak.

Ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere yönelik destekleme ve yetiştirme kursları hafta içi ve hafta sonunda yapılabilecek. Bu kapsamdaki kursiyer, öğretmen ve eğitim çalışanlarının, salgın kısıtlamasından etkilenmemesi için gerekli kolaylık valiliklerce sağlanacak. Mesleksel açık öğretim lisesi ile açık öğretim imam hatip lisesi ve olgunlaşma enstitülerinin yüz yüze alan derslerine uzaktan eğitim formülüyle devam edilecek.”

Yazıda, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı 3. periyot imtihanları için açık öğretim ortaokulu ve açık öğretim lisesi birinci kayıt ve kayıt yenileme süreçleri ile açık öğretim imam hatip lisesi ve mesleksel açık öğretim lisesi kayıt yenileme süreçlerinin, 18 Haziran mesai saati bitimine kadar yapılacağı duyuruldu.

Olgunlaşma enstitülerinin araştırma, tasarım ve üretim, tanıtım ve pazarlama kısımlarında misyon alan öğretmenler ile projede vazifeli olan usta öğreticilerin, çalışmalarına kurumlarında devam edeceği kaydedilen yazıda, eğitim ve öğretim faaliyetlerinde, Eğitim Kurumlarında Hijyen Koşullarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Tedbire Denetim Kılavuzunda belirtilen kaidelere uyulacağı bildirildi.

Ehliyet kursu teorik kısmı uzaktan eğitim ile sürecek

Öte yandan, Bakan Selçuk tarafından imzalanan Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitimle ilgili yazısı da vilayetlere gönderildi.

Buna nazaran, özel öğretim kurslarında 17 Mayıs-1 Haziran ortasında yalnızca 12. sınıf ve mezun öğrenciler için yüz yüze eğitime devam edilecek. Bu süreçte, motorlu taşıt şoförleri kursu, havacılık ve denizcilik kursları, özel ulaştırma hizmetleri mesleksel eğitim ve geliştirme kursları ile iş makineleri şoför eğitim kurslarına devam eden kursiyerlerin ferdî yapılan uygulama eğitimlerine yüz yüze, teorik kısımlarına ise uzaktan eğitim ile devam edilecek.

Bu kurslara yönelik direksiyon eğitim imtihanları ile öteki teorik ve uygulama imtihanları hafta sonu günlerinde yapılmaya devam edilecek. Öbür özel öğretim kurumlarında, eğitim öğretim faaliyetleri, uzaktan eğitim usulüyle yapılacak.

Hayat uzunluğu öğrenme kurumları nelerdir?

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın yüz yüze eğitime devam edilmesi kararı aldığı ‘Hayat uzunluğu eğitim kurumları‘ şunlardan oluşuyor:

Açık Öğretim okulları
Yetişkin eğitimi okuma – yazma faaliyetleri
Mesleksel eğitim Merkezleri
Yaygın eğitim programları (İşkur kursları, MEB kursları, daima eğitim merkezleri)
Halk eğitim Merkezleri
Yüksek öğretim
Yurtdışı eğitim imkanları
Manisiz tahsil
e- öğrenme kaynakları

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu