GündemTüm Haberler

Markar Esayan 51 Yaşında Hayatını Kaybetti

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan'ın hayatını kaybettiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Milletvekili Markar Esayan’ın hayatını kaybettiğini duyurdu. Kalın, kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımda,

“Sevgili Markar Esayan’ı kaybettik. Başımız sağ olsun. Bu ülkenin yetiştirdiği güzel insanlardan biriydi. Ailesine ve yakınlarına sabırlar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Bir süredir kanser tedavisi gören Esayan’ı daha önce evinde ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise resmi Twitter hesabında,

“AK Parti MKYK üyemiz, İstanbul Milletvekilimiz, sevgili kardeşim Markar Esayan’ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Müteveffa Markar kardeşimizin ailesine, sevenlerine başsağlığı diliyorum. Ülkemiz siyasetine ve demokrasimize yaptığı katkıları hiçbir zaman unutmayacağız.” ifadeleriyle sevgili dostuna veda etti.

Markar Esayan kimdir?

Markar Esayan 1969 yılında İstanbul’un Şişli ilçesinde dünyaya geldi. Esayan, ilkokulu Bomonti Mıhitaryan, liseyi ise Özel Getronagan Ermeni Erkek Lisesi’nde tamamladı. Sonrasında İşletme kazanan Esayan, 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu.

Esayan, eğitim hayatına Bilgi Üniversitesi’nde devam ederek yüksek lisansını burada Kültürel İncelemeler bölümünde yaptı. Tez konusu olarak alanında bir ilk olan ve “19. Yüzyıl Ermeni Gerçekçi Edebiyatı’nda Sınıf Çatışmaları, Burjuvazinin Doğuşu ve Modernite” başlığını taşıyan bir tez seçimi yaptı. 1997 senesinden itibaren aralıklarla yazdığı Agos Gazetesi’nde 2001 yılından sonra Hrant Dink’in davetiyle “Dar Kapı” başlığı altında köşe yazıları kaleme almaya başladı. Ayrıca Esayan birçok sivil toplum örgütünde çeşitli projelerde çalıştı ve danışmanlık hizmeti verdi.

Derin politik anlaşmazlıklar ve yayın işlerine müdahale sebebiyle tasfiyeye uğrayan grubun içinde yer aldı. Gazeteden ayrıldıktan sonra kendi web sitesinde yazmaya başladı. Özellikle Gezi krizi esnasında yazılarını aralıksız sürdürdü. 2013 yılının yazından itibaren Yeni Şafak ve Daily Sabah gazetelerinde, Serbestiyet ve Turkey Agenda internet sitelerinde köşe yazıları yazmaya devam etti.

Esayan’ın 2005-2015 yılları arasında 5 kitabı yayımlandı. İlk romanı “Şimdinin Dar Odası” ile 2004 İnkılâp Kitabevi Büyük Ödülü’nü kazandı ve bu romanı 2005 yılında okuyucuyla buluştu. İkinci ve ilk romanın devamı niteliğinde olan romanı “Karşılaşma” ise 2007 senesinde okuruyla buluştu. Üçüncü romanı Jerusalem ise 2011 senesinde Timaş yayınevinden çıktı.

Markar Esayan kimdir?

Markar Esayan’ın Kitapları

  • “Şimdinin Dar Odası”, İnkılap Kitabevi, 2005 (Şubat)
  • “Karşılaşma”, Hayykitap, 2007 (Eylül)
  • “Jerusalem”, Timaş Yayınları, 2011(Haziran)
  • “Dünyayı Durduran 60 Gün”, Cemil Ertem ile birlikte, Etkileşim Yayınları, 2013 (Ağustos)
  • “İyi Şeyler”, Etkileşim Yayınları, 2013 (Kasım)
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu