GündemTürkiye

Maltepe Belediyesi’ndeki grev mutabakatla sonuçlandı

Maltepe Belediyesi, DİSK’e bağlı Genel-İş ile yürütülen toplu iş kontratı (TİS) görüşmelerinde muahede sağlandığını bildirdi.

Maltepe Belediye Lideri Ali Kılıç, Twitter paylaşımında, Genel-İş ile sürdürdükleri TİS görüşmelerinin muahede ile sonuçlandığını duyurdu.

Kılıç, mesajında, “Bu süreçte sağduyu ve anlayışını esirgemeyen halkımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Genel Lider Yardımcımız Veli Ağbaba, İstanbul Vilayet Liderimiz Canan Kaftancıoğlu ve Büyükşehir Belediye Liderimiz Ekrem İmamoğlu’na özverileri için Maltepe halkı ve kurumum ismine teşekkür ediyorum.” sözlerini kullandı.

“Yasal grevimiz bugün prestijiyle sona ermiştir”

Genel-İş’in Twitter hesabından yapılan paylaşımda da şunlar kaydedildi: “Maltepe Belediyesinde toplu iş mukavelesi görüşmelerinde muahede sağlandı. Mutabakata nazaran ikramiye dahil en düşük fiyat net 4 bin 700 lira oldu. Uyuşmazlık nedeniyle 23 Şubat’ta başlayan yasal grevimiz bugün prestijiyle sona ermiştir.”

DİSK Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube Lideri Yenigül İtina Dolgun da gazetecilere son durum hakkında bilgi verdi.

Dolgun 23 Şubat’ta greve çıktıklarını hatırlatarak, gayret vermeye devam ettiklerini söyledi.

Çok yüksek fiyat talep ediyormuş üzere bir algı oluşturulduğunu lisana getiren Dolgun, “Arkadaşlarımızın birçok 2 bin 800 ile 3 bin 100 üzere düşük bir maaşla çalışıyorlar. Bize 4 bin 400 teklif edildi. Dün prestijiyle bize 4 bin 600 teklif geldi. Biz bunu kabul edemeyeceğimizi arkadaşlarımızla paylaştık.” diye konuştu.

Personeller oylamaya gitti

Greve kadar olan süreçte yaklaşık 6,5 ayda 6 toplantı yaparak 50 husus görüşebildiklerini anlatan Dolgun, şunları kaydetti:

“Genel merkez yöneticilerimiz de bu algıdan kaynaklı bu yükü bütün örgüt ismine taşıyamayacaklarını, inisiyatif kullanıp toplu mukaveleyi imzalayacaklarını söylediler. Zati toplu kontrat yetkisi de kendilerinde. Biz de bunun altına imza atmayacağımızı söyledik.

Herkes konutta otururken, bu arkadaşlarımız herkesin yere attığı eldivenleri, maskeleri toplayarak salgınla yüz yüze uğraş verdiler. Bu türlü bir ortamda biz emeğimizin karşılığını istedik.”

Grevdeki çalışanların oylamaya gittiklerini belirten Dolgun, konuşmasına şöyle devam etti: “Ben onlara yasal olarak genel merkez tarafından imza atılırsa grev sürecimizin biteceğini, hareketi sürdürmemiz anında da bunun bir ‘iş bırakma’ olacağını söyledim. Arkadaşlar da ‘Biz irademizi sandığa koyalım, ‘evet’ çıkarsa işlerimizin başına döneceğiz, ‘hayır’ çıkarsa da çabamıza devam edeceğiz.’ dediler. Oylarını kullanıyorlar.”

DİSK’e bağlı Genel-İş ile Maltepe Belediyesi ortasındaki TİS görüşmelerinde muahede sağlanamaması üzerine personeller 6 gün evvel grev başlatmıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu