GündemTürkiye

Mahkumlara 2 Ay Koronavirüs İzni Geliyor

Son Dakika gelişmesiyle Ak Parti ve MHP infaz indiriminde uzlaşarak mahkumlara 2 ay koronavirüs izni verilmesinde karar kıldılar. Uzun müzakereler sonrasında nihayet mahkumlar için izin kararı verildi. 300.000 mahkum ve cezaevi doluluk oranları ile ilgili detaylı araştırma yapılması ve doğru karar verilmesi gerekiyordu. Beklenen haber geldi ve uzlaşma sağlandı. Belirli suçlar sebebiyle cezaevine giren mahkumlara 2 ay izin verilecek. Bazı suçlular ise bu izinden yararlanamayacak. Detaylar haberimizde…

tutuklulara 2 ay koronavirüs izni

Mahkumlara 2 Ay Koronavirüs izni Kararı Sonunda Çıktı

Koşullu salıverme paketinde hem mahkumlar için hem de cezaevleri için olumlu şartlar belirlendi. 2 ay belirli şartlar altında koronavirüs izni için salınan mahkumlar denetim altında olacaklar. İşlenen suç derecelerine göre koşullu salıverme ve denetimli serbestlik olarak iki sistem uygulanacak. Cinsel suçlar (Taciz,Tecavüz) ve uyuşturucu madde kullanımı sebebiyle hapse giren mahkumlar bu izinden yararlanamayacaklar.

Koronavirüs testi şu ana kadar pozitif çıkan bir mahkum bulunmamakla beraber amaç kapalı ve açık cezaevindeki mahkum sayısını bu kritik süreç zarfında azaltmak. Hem açık hem de kapalı cezaevlerindeki mahkumlara 2 ay izin verilecek. Adalet bakanlığı kendi inisiyatifi doğrultusunda bu süreci uzatabilecek.

Mahkumlara 2 ay koronavirüs izni paketi, detaylı bir şekilde hazırlanarak hem CHP’nin Hem de İYİ partinin kırmızı çizgilerine de dikkat edilerek hazırlandı. Detaylı bir inceleme sonrasında yarın meclise sunulacak olan teklif mahkum ve mahkum aileleri tarafından merak konusu oldu.

şartlı izin

2 AY KORONAVİRÜS İZNİ

Adalet Bakanlığı bu izin süresini salgının gelişimini Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ile koordineli şekilde değerlendirerek iki kez uzatmaya yetkili olacak. Böylece mahkumlara uzatmalı haliyle 6 aya kadar izin verilmiş olacak. Mahkumlar verilen izin doğrultusunda evlerine gidecek, izin süresi dolduktan sonra cezaevine dönecekler. Sistemin nasıl olacağını adalet bakanlığı belirleyecek ve önümüzdeki günlerde kapsamlı bir paket halinde açıklayacak.

CEZA EVLERİ DE RAHATLAYACAK

Açık cezaevlerinin boşalmasıyla birlikte kapasitenin üzerinde mahkum bulunduran kapalı cezaevlerinden açık cezaevlerine kaydırmalar yapılacak. Böylece kapalı cezaevlerinde yoğun olan koğuşlar da rahatlatılmış olacak.

Paketin içeriği henüz tam netleşmese de bu kararın çıkması an meselesi. Adalet bakanlığı bu konudaki çalışmalarını sürdürerek mahkumlara da koronavirüs önlemlerini alıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu