GündemTürkiye

KYK burs başvurusu için mühlet uzatıldı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun açıklamasının akabinde başlayan KYK burs müracaat süreçleri devam ediyor. Eğitimine üniversitede devam eden ve devlet bursu almak isteyen öğrenciler, 8 Kasım’a kadar müracaatlarını yapabilecekler.

KYK burs müracaatları sürecinde adaylar kredi başvurusu da yapabilecek. Belirlenen kriterlere nazaran adaylar müracaatlarının akabinde burs ya da kredi almaya hak kazanacak. KYK burs müracaat süreçleri e-Devlet portalından yapılacak. e-Devlet’ten müracaat yaparken adaylar gerekli bilgileri eksiksiz doldurarak müracaatlarını tamamlayacak. Müracaat bilgilerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar, son güne kadar bilgilerini güncelleyebilecek.

Müracaat mühleti uzatıldı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2020-2021 eğitim öğretim yılı için burs ve kredi müracaatlarının 8 Kasım’a uzatıldığını duyurdu. 

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme İmtihanı sonucunda birinci kez bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan öğrencilerin yanı sıra yükseköğretim programında eğitimi devam edenler ile yurt dışında tahsil gören Türk vatandaşlarının burs/kredi müracaatları 8 Kasım Pazar günü saat 23.59’a kadar uzatıldı.

Bahisle ilgili açıklama yapan Bakan Kasapoğlu, 3 Kasım’da son bulacak müracaatların 8 Kasım’a kadar uzadığını vurgulayarak, “Her vakit olduğu üzere gençlerin yanındayız. Bize ne vakit gereksinim duyarlarsa oradayız. Burs kredi müracaatları ile ilgili olarak başvurusunu çeşitli nedenlerle yapamayan öğrencilerimizi düşünerek müracaat sürelerimizi uzatma kararı aldık.” sözlerini kullandı.

Kimler başvurabilir?

Öğrenciler müracaat esnasında portalda kendilerine yöneltilen sorulara karşılık vererek toplumsal, kültürel ve ekonomik durumlarını açıklayacak. Bu bilgiler daha sonra ilgili kurumlar tarafından teyit edilecek.

Önlisans, lisans, dikey geçiş, yüksek lisans öğrencileri burstan yararlanabilecek. Ayrıyeten imtihan sonucuna nazaran ham puan bazında belirlenen puan tipinde birinci 100’e giren öğrenciler, amatör ulusal sportmenler da burstan faydalanabilecek.

Öbür yandan 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 10 uncu unsuruna nazaran burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2 nci hususu kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler, daha evvel burs ya da tahsil kredisi almış olanlar, öğretim yılı kaybı olanlar, yabancı uyruklular, polis akademisi ve askeri okul öğrencileri, olağan tahsil mühletinden fazla müddet tahsil görenler, yüksek lisans hazırlık sınıfı öğrencileri, açık ve uzaktan öğretim öğrencileri, gerçek dışı beyanda bulunanlar ve burs Yönetmeliği kararlarına nazaran burs almaya kâfi bulunmayan öğrenciler KYK bursundan yararlanamayacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu