DünyaGündemTüm Haberler

Kuzey Kore lideri Halktan Gözyaşları İçinde Özür Diledi

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, iktidardaki İşçi Partisi'nin 75'nci kuruluş yıldönümünde, yaşadıkları zorluklar için Kore halkından gözyaşları içinde özür diledi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un kıtalararası yeni balistik füze ve diğer askeri teçhizatın sergilendiği askeri geçit töreninde konuştu. Bir ara gözlüklerini çıkarak gözyaşlarını temizleyen Kim,

“Halkımız bana güvendi, gökyüzü kadar yüksek, denizler kadar derin umutlarını bana bağladı. Ama ben bunlara yeteri kadar yanıt veremedim. Bunun için çok üzgünüm” dedi.

Kuzey Kore’nin kendisinden önceki liderleri olan dedesi ve babasına atıf yapan Kim,

“Tüm halkın güveni sayesinde, büyük yoldaşlarımız Kim Il-sung ve Kim Jong-il’in davasına sahip çıkma sorumluluğu bana verildi. Ama çabalarım ve samimiyetim, halkımızı hayatlarındaki sıkıntılardan kurtarmaya yetmedi” ifadelerine yer verdi.

“Büyük zorluklar, görülmemiş felaketler”

Kim, konuşmasının önemli kısmını, Kuzey Kore halkının alışılmışın dışında çektiği sıkıntılara ayırdı; “büyük zorluklar”, “sayısız sıkıntılar” ve “görülmemiş felaketler”den söz etti.

Koronavirüs salgınıyla ekonomik zorlukların iyice arttığı ülkenin en büyük ticaret ortağı Çin’le ticareti büyük oranda düştü. Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang Ocak ayında Çin sınırını kapatmış ve bir koronavirüs vakası bile bildirmemişti. Uzmanlar, hiç vaka olmadığı iddiasını inandırıcı bulmuyor.

Füze ve nükleer programı sebebiyle Kuzey Kore’ye yıllardır uluslararası yaptırımlar uygulanıyor. Doğal afetlerin de ülke için durumu zorlaştırdığı görülüyor. Kore Ulusal Birleşme Enstitüsü‘nün Kuzey Kore Direktörü Hong Min,

“Kim’in böyle bir etkinlikte neden gözyaşı dökme aşamasına geldiğine bakmak gerekiyor. Satır aralarında liderliğinin çok büyük baskı olduğunu görebiliyorsunuz” ifadelerine yer verdi.

Büyük zorluklar, görülmemiş felaketler

 

“Tüm nükleer gücümüzü seferber ederiz”

Lider Kim konuşmasında ayrıca, dünya genelinde Covid-19 salgını sebebiyle zorluk yaşayan halklara destek belirtti, Güney Kore ile ilişkilerinin geliştirilmesini umut ettiğini söyledi. Kim, sabaha karşı yapılan törende tehdit edilmeleri halinde tüm nükleer güçlerini seferber edeceklerini vurguladı fakat doğrudan Washington’u hedef almadı.

Güney Kore, Kuzey Kore’nin törende uzun menzilli yeni füzesini sergilemesi sebebiyle kaygılandığını belirtti ve Kuzey’i, nükleer programının tasfiyesiyle ilgili görüşmelere dönmeye çağırdı. Ayrıca Guardian gazetesine göre Amerikalı bir yetkili, ABD’yle yapılan müzakerelerin çıkmaza girdiği bir ortamda Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik füze programına öncelik vermeye devam etmesinin “düş kırıklığı” yarattığını belirtti.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu