GündemKoronavirüsTüm Haberler

Koronavirüsün Çoğalmasını Yüzde 96 Oranında Azaltan Burun Spreyi Geliştirildi!

Avustralyalı bir ilaç şirketi tarafından koronavirüse karşı geliştirilen burun spreyinin gelincikler üzerinde yapılan deneylerde virüsün çoğalmasını yüzde 96 oranında azalttığı görüldü.

Avustralyalı ve İngiliz bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, Avustralyalı ilaç şirketi Ena Respiratory tarafından koronavirüse karşı geliştiren burun spreyinin hayvan denemelerinde virüsün çoğalmasını yüzde 96 oranında azalttığı görüldü.

İnsanlar Üzerinde Denenmeye 4 Ay İçerisinde Başlanacak!

Çalışmada 24 adet gelincik kullanıldı. Çalışma kapsamında bu 24 gelincik, koronavirüse maruz kalmadan bir gün önce, bağışıklık sistemini güçlendirmek için tasarlanmış yapay molekül içeren iki doz çözelti aldı. Çalışmanın sonucuna göre çözelti virüsün çoğalmasını yüzde 96 oranında azalttı. Bilim insanları INNA-051 adı verilen yapay bileşiğin önümüzdeki 4 ay içinde insanlar üzerinde denenmeye başlayacağını belirttiler.

İnsanlar Üzerinde Denenmeye 4 Ay İçerisinde Başlanacak!

 

Soğuk Algınlığı ve Grip İçin Üretilmişti

Söz konusu burun spreyi aslında soğuk algınlığı ve gripten korunmaya yardımcı olmak amacıyla geliştirilmişti.

Önceki çalışmalar, ilacın sağlıklı gönüllülerin ve astım hastalarının boğaz hücrelerinde anti-viral tepkileri hızlandırdığını göstermişti. Ayrıca bu ilacın insanlarda burun akıntısına neden olan rinovirüslere karşı uzun süreli koruma sağladığı da gözlemlenmişti.

Soğuk Algınlığı ve Grip İçin Üretilmişti

Topluluk Yayılmasını Durdurabilir

Burun spreyinin gelincikler üzerinde denenmesi, İngiltere Halk Sağlığı Kurumu’nda araştırma başkanı olan Profesör Miles Carroll tarafından yönetildi. Melbourne merkezli Ena Respiratory’ın genel müdürü Dr. Christophe Demaison , konuyla ilgili yaptığı açıklamada,

“Tedavimizin ne kadar etkili olduğuna şaşırdık. Gelinciklerin doğal bağışıklık tepkisini artırarak, virüsün hızlı bir şekilde yok edildiğini gördük. İnsan deneylerinde de benzer sonuçlara ulaşmayı umut ediyoruz. Buna ek olarak, tedaviye yanıtın hızlılığı, enfekte olmuş bireylerin virüsü diğerlerine geçirme olasılığının düşük olduğu anlamına gelir, bu da topluluk yayılmasının hızlı bir şekilde durması anlamına gelir” ifadelerine yer verdi.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu