GündemKoronavirüsTüm Haberler

Koronavirüs Bazı Yüzeylerde 28 Gün Canlı Kalıyor! İşte O Yüzeyler!

Yapılan bir araştırmaya göre Covid-19 hastalığına sebep olan koronavirüs; kağıt para, telefon ekranı ve paslanmaz çelik ürünler üzerinde 28 gün bulaşıcılığını koruyor.

Avustralya ulusal bilim kurumunun araştırması sonucu elde edilen bulgulara göre koronavirüs sanılandan uzun süre hayatta kalabiliyor. Fakat yapılan araştırma karanlık bir ortamda yapıldı ve morötesi ışınların virüsü öldürdüğü daha önce ortaya konulmuştu.

Koronavirüs çoğunlukla öksürük, hapşırma ve konuşma sırasında saçılan parçacıklar yoluyla bulaşıyor. Fakat bazı bilim insanları, virüsün yüzeyden bulaşma noktasında da şüphelerini belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol Merkezi de yüzeyden bulaşma yaşanmasının olası olduğunu açıklamıştı fakat bilim insanları bu yolla bulaşmaların çok daha az olduğunu düşünüyor. Daha önce gerçekleştirilen laboratuvar testleri koronavirüsün, para ve cam gibi nesneler üzerinde iki ya da üç gün kalabildiğini ortaya koymuştu.

Fakat Avustralya ulusal bilim kurumunun araştırması, SARS-Cov-2 virüsünün “aşırı güçlü” olduğunu gösteriyor. Araştırma, virüsün 20 derecelik oda sıcaklığında, karanlık bir ortamda tutulduğunda; kağıt para, telefon ekranı ve plastik nesneler üzerinde 28 güne kadar hayatta kalabildiğini ortaya koydu. Benzer şartlarda, normal grip virüsü 17 gün hayatta kalabildi.

“Toplumda gereksiz endişe yaratılıyor.”

Virology Journal da yayınlanan araştırmaya göre, koronavirüs sıcaklık arttıkça güçsüzleşiyor. 40 derecelik sıcakta 24 saat içinde bulaşıcılık özelliğini kaybediyor. Yine araştırmaya göre koronavirüs, gözeneksiz nesnelerin yüzeyinde daha uzun yaşayabiliyor. Kumaş gibi gözenekli yüzeylerde bulaşıcılık süresi 14 güne düşüyor.

Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanları SARS-Cov-2 virüsünün, bu ısılardaki dayanıklılığının belirlenmesiyle örneğin et işleme tesislerindeki salgınların açıklanabileceğini değerlendiriyor. Dünya çapında birçok vakada, et işleme tesisi çalışanlarının koronavirüse yakalandığı biliniyor. Fakat Dünya Sağlık Örgütü, Covid 19 hastalığına, yiyecek yoluyla yakalandığı doğrulanan bir vaka bulunmadığını açıklıyor.

Toplumda gereksiz endişe yaratılıyor.

 

Haberle ilgili BBC’ye konuşan Cardiff Üniversitesi’nden Profesör Ron Eccles, virüsün 28 gün canlı kalması ile ilgili yapılan araştırmanın sonucunun toplumda gereksiz endişe yarattığını savunuyor. Eccles, doğal ortamla, laboratuvar ortamı arasında virüsün hayatta kalabilmesi noktasında büyük farklar olduğunu belirtiyor.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu