GündemTürkiye

Kılıçdaroğlu: Erdoğan Afgan sığınmacıları kabul etmiştir

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Biden ile görüşmesinde Kavakçı ailesinden bir tercümanı tercih etmesinin sebebinin ise muahedeyi saklamak olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, “Erdoğan, son yaptığı görüşmede ülkemize bu Afgan sığınmacıları kabul etmiştir. Toplantıya devlet düzeneklerinin dışından, Kavakçı ailesinden getirilen genç tercümanın sebebi de belirli olmuştur. Erdoğan bunun duyulmasını engellemek için bunu yapmıştır” sözünü kullandı.

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından orman yangınları devam ederken sığınmacı konusuna yine değinmekten hicap duyduğunu belirterek şu açıklamaları yaptı:

“Yangınlardan canımız yanarken, sığınmacı konusuna tekrar değinmekten hicap duyuyorum ancak ülkemizin bekasının kelam konusu olduğu sıkıntıları de konuşmak zorundayız. Afgan sığınmacı seli devam ediyor ve yeni gelişmeler yaşanıyor. Bilginize arz ederim sevgili halkım. ABD Afganistan’da kendisine hizmet etmiş, Taliban’ın düşman olarak gördüğü 19 bin Afgan’ı ve aile üyelerini toplamda 53 bin kişi, ülkesine almaya karar verdi. 1 milyona yakın destekçisine de gaye ülke olarak İran üzerinden Türkiye’yi gösterdi. Bunlar Taliban’dan kaçan gençler. Öncelikle şu aşikardır ki Erdoğan son yaptığı görüşmede ülkemize bu Afgan sığınmacıları kabul etmiştir. Toplantıya devlet sistemlerinin dışından, Kavakçı ailesinden getirilen genç tercümanın sebebi de muhakkak olmuştur. Erdoğan bunun duyulmasını engellemek için bunu yapmıştır.”

Kılıçdaroğlu’ndan ABD’ye: Erdoğan ile yaptığınız muahedeleri kabul etmiyoruz

“ABD’ye sesleniyorum: Erdoğan ile yaptığınız bu muahedeleri, geleceğin iktidar üyesi ve ülkeyi yönetecek ittifak olarak asla kabul etmiyoruz. Kendisine ne dediyseniz, neler söylediyseniz, bunlar Erdoğan’ı bağlar, Türkiye Cumhuriyeti’ni bağlamaz. Sana gelince Erdoğan, sonların neden kevgire dönmesine müsaade verdiğin, askere polise neden müdahale ettirmediğin artık ortadadır. Tek başına ülkeni yine vahim bir ateşe atmak istiyorsun. Mahallelerimizi satmaya devam mı etmek istiyorsun; seçime gel, halktan onayını al. Sevgili halkım; yangınlarla olan gayretimiz sürerken, bu soruna yine değinmek zorunda kaldım, nitekim çok üzgünüm. Beka meselemiz haline gelen bu sıkıntının de örtbas edilmesine müsaade veremem. Kelam veriyorum bu sorunu biz çözeceğiz”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu