GündemTürkiye

Kılıçdaroğlu: ‘Emir almıştım’ diyerek bu kirli işlerden sıyrılamazsınız

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, toplumsal medya hesabı üzerinden bir görüntü paylaşarak gündemi kıymetlendirdi. Çalışma odasından açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Bugün devletimize hizmet eden memurlarımıza yani bürokratlarımıza kıymetli bir konuda seslenmek istiyorum.” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Sizi de buna şahitlik etmeye davet ediyorum. Unutmayın, Türkiye Devleti’ni şahıs devletine dönüştürmüş bir kişi ve ailesi var. Bu şahsın ve ailesinin ferdî çıkarlarına hizmet etmeye zorlamış bir kısım devlet memurları var. Kimileri çok baskı altında. Bunun da elbette farkındayız. Fakat unutulmamalıdır ki devlete değil, şahsi çıkarlara hizmet etmenin sorumluluğu var. TÜGVA rezaletini daima birlikte izliyoruz. Lağım kokusu tekrar her yeri sardı. Şahıs ve ailesi vakıf süsü verdikleri bir paralel yapı ile devleti zapturapt altına almaya çalışmış.” dedi.

Yurttaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Herhalde neyi çaldıklarının farkındasınız. Çalınan çocuklarınızın memuriyetidir yani geleceğidir. Bu sistemde Erdoğan ve şürekasının kurdukları vakıfların tezgahından geçmeyenlerin, memur olmalarının neredeyse imkânsız hale getirildiği görülmektedir. Daha evvel memur olanların da vazifede yükselmeleri TÜGVA tezgahından geçmelerine bağlanmıştır. Böylelikle kamuda yapmak istedikleri ne kadar yasa dışı iş, rant, mafyatik çıkar varsa bunları yapacak memur militanlar sisteme eklemlenmiştir. Artık hepimizin gördüğü, bildiği bir şey daha var. İktidarın değişmesine az kaldı. İktidar değiştiğinde soruşturmalar başlayacak ve eminim ki bu bürokratların bir kısmı ‘efendim buyruk aldık uygulamak zorunda kaldık’ diyeceklerdir.”

Kılıçdaroğlu, şair, müellif Cenap Şahabettin’in kelamına atıf yaparak kelamlarını şöyle sürdürdü:

“İşte bunu diyerek sıyrılırım diye düşünen, sarayın baskısına boyun eğerek kanun dışına çıkmış o devlet memurlarına buradan seslenmek istiyorum. Cenap Şahabettin’in bir kelamı var. Der ki: ‘En ağır angarya faydasızlığından emin olduğunu işi görev namına ifa etmektir.’ Açıkça söylüyorum; görev namına mafyatik nizama hizmet edemezsiniz. Kanun dışı işleri, buyruk olarak telakki edemezsiniz. Siz Erdoğan ailesinin değil, bu devletin onurlu memurlarısınız. Kamil akla gelmeniz için, Kılıçdaroğlu ağabeyinizin, amcanızın bu size son davetidir.

18 Ekim Pazartesi itibariyle bu sistemin yasa dışı isteklerine verdiğiniz tüm takviyenin sorumluluğu size de ilişkin olmaya başlayacaktır. ‘Emir almıştım’ diyerek bu kirli işlerden sıyrılamazsınız. Size kanun dışı her ne yaptırılıyorsa, pazartesi itibariyle durun. Bu yasa dışı, paralel sistemlerden elinizi eteğinizi çekin. Size bunları yaptıranlara farklı bir muamele olacak elbette. Zira Sadi’nin dediği üzere, ‘Zalimleri bağışlamak, fakirlere cefadır.’ Söylediklerimi özetlemem gerekirse, Türkiye devleti tekrar halkın devleti olma yoluna girmiştir. Kurumları, bir şahsın ve ailesinin ahırına dönüştürenler, elbette ki hesap verecektir.

TÜGVA gibisi vakıfların üzerine çöktükleri devletin malları, hazineye iade edilecektir. Sizler hala kendinizi bu pislikten sıyırma bahtına sahipsiniz. Bu talihi kullanın. Siz de şahit olun halkım. Konuşmama son vermeden evvel, buradan bir selam göndermek istiyorum. Memur Teoman… Seni unuttuk zannetme kardeşim. Aklımızdasın, gönlümüzdesin, hakkını alacaksın.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu