GündemTürkiye

Kılıçdaroğlu CHP İktisat Masası toplantısında konuştu: Bizden daha düzgün yönetecek 2. bir takım yok

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İktisat Masasının Hilton Garden Inn Ankara Gimat Oteli’nde gerçekleştirilen kıymetlendirme toplantısına katıldı.

Toplumun her bölümünün ister esnaf, ister endüstrici, ister çiftçi, ister turizmci olsun her kesitinin büyük bir tasa içinde olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, bu bölümlerin bir çıkış aradığını söyledi. Hiç kimsenin ümitsizliğe kapılma hakkı olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, Türkiye’de çözülemeyecek hiçbir sorun bulunmadığını vurguladı. Her sorunu akıl, uygulama, bilgi ile birikim ve tecrübeyle çözmenin mümkün olduğunu lisana getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Ön yargılarımızdan arınarak, var olan sıkıntıların üzerine eğilerek, sıkıntıların kaynağına inerek sıkıntıları çözebiliriz. Problemler yalnızca içeriden kaynaklanan meseleler değil. Türkiye’nin dışa açık iktisadı ile meseleler bir manada geniş boyutuyla önümüzde duruyor. Sorunun tahlilinde evvel bir stratejinizin olması lazım. Çok boyutlu olduğunu söyledim. Turizminden sanayine kadar, tarımından tutun esnafına kadar çok boyutlu olduğunu söyledim. O vakit biz o denli bir strateji belirleyelim ki sorunu çözme açısından alacağımız her kararı bu stratejinin içine yerleştirebilirim. Dört basamaklı bir strateji oluşturmak zorundayız. Bunun birinci kademesi şu, bu ülkede yaşayan herkes ister doğu, ister batı, güney, kuzey, Orta Anadolu ne olursa olsun hangi kimlikten hangi siyasi görüşten, hangi inançtan olursa olsun her vatandaşın evvel muhtaçlık duyduğu bir şey var can ve mal güvenliği. Bunun altını ihtimamla çiziyorum can ve mal güvenliği ne demektir, ‘Ben rahatlıkta yatırım yapabilirim, rahatlıkta hükümete eleştirebilirim, rahatlıkta niyetlerimi söyleyebilirim…’ Bu ne demektir ‘Ben bunu söylediğim vakit asla ziyan görmeyeceksin’ demektir. Böylelikle yatırımcı önünü görecek ve yatırım yapacak.”

İkinci kademe olarak “Ürüten Türkiye” hususunu lisana getiren Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin her alanda üretmesi gerektiğini söyledi. Burada üniversitelerin kıymetine değinen Kılıçdaroğlu, “Üretmek her alanda, kültür alanında, sanat alanında, endüstride, tarımda… Türkiye’nin her alanda üretmesi lazım. Demokrasi ile bir üretimi seferberliği başlatmamız gerekiyor.” söz etti.

Tüm endüstrici, esnaf, çiftçi, turizmcilere seslenen ve kendilerine oy vermelerini isteyen Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bize oy verin, altını çiziyorum bizi sevdiğimiz için değil. İktidara geldiğimizde bizi en rahat eleştirebilmeniz için bize oy verin. Kaygınızı rahatlıkla söz edebileceğiniz için bize oy verin. Kimsenin ağzına bant çekmeyeceğiz, herkes çıkacak kanısını söyleyecek. Biz de yararlanacağız ondan. Buhrandan çıkmak istiyorsak bunun yolu dediğim dört ayaklı stratejiye hepinizin uyuması gerekiyor. Bunu birlikte yapacağız. Türkiye üretecek ancak neyi üreteceğimiz konusunda da kıymetli bir husus var, neyi üreteceğiz? Devlette liyakatin çökmesi ile birlikte devletin temel kurumları da çöktü. Devlet planlama dediğiniz bir kurum kalmadı. Kendi geleceğini planlanmayan bir ülke olamaz. Özel bölümün dinamizmini temel alarak ülkede sağlıklı, dengeli yeni bir planlama atılımı başlatmak zorundayız.”

“Bir Türk Almanya’da aşıyı buluyor”

Sağlıklı ve dengeli bir planlama olması gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, bununla bir arada Türkiye’nin katma bedeli yüksek eser üretme sürecini büyütmesi gerektiğini vurguladı. Kılıçdaroğlu, “Üniversitede hoca bilgiyi üretecek endüstrici de o bilgiyi temel alarak katma pahası yüksek eser üretecek. Türkiye dünyada kelam sahibi olacak. Düşünün Türkiye kökenli bir kişi gidiyor Almanya’da aşı buluyor ancak o kişi Türkiye’de çalışabilirdi, Türkiye’de üretebilirdi. Şayet bu ülkede üniversiteyi bitirenlerin büyük bir kısmı geleceğini yurt dışında arıyorsa bunun tek sorumlusu var o da siyaset kurumudur. Siyaset kurumu topluma gerekli inancı vermek zorunda.” biçiminde konuştu.

Türkiye’nin kendi bölgesinde de kendi coğrafyasında da dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olmak zorunda olduğuna işaret eden Kemal Kılıçdaroğlu, stratejilerinin üçüncü ayağını ise “güçlü bir toplumsal devletin katiyen inşa edilmesi” olarak tanımladı. Buna herkesin katkı sağlaması gerektiğini bildiren Kılıçdaroğlu, “Bu ne demektir? Türkiye’nin kendi içinde barışını sağlaması demektir.” sözünü kullandı.

Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Güçlü bir toplumsal devlet inşa etmek zorundayız. Aile Dayanakları Sigortası bu bağlamda, bizim yani CHP’nin önerdiği, Memleketler arası Çalışma Örgütünün de kendi raporlarında yer alan ve Türkiye’de uygulanması halinde hiç kimsenin aç ve açıkta kalamayacağı bir nizamdır. Bunu oluşturacağız, oluşturmak zorundayız. Can ve mal güvenliğini sağladık, demokrasiyi getirdik. Türkiye’de bir üretim atılımı başlattık. Güçlü bir toplumsal devlet inşa edeceğiz, gelir hakça paylaşılacak kişi başına gelir yükselecek, kimse gidip bir diğerine el avuç açmayacak. Toplumsal devlet kendi vatandaşına sahip çıkacak, bunun sürdürülebilirliği ise dördüncü ögedir. Demokrasi hızla gelişen bir kavram Demokrasiyi de büyüteceğiz. ‘Kanun devleti’ idi değil mi bir orta? Artık kanun devleti demiyoruz ne diyoruz? ‘Hukuk devleti’ diyoruz. Kanunun üstünde, vicdanı kanaati üstüne koyuyoruz bunu, kimsenin haksızlığa uğramamasını istiyoruz. Demek ki bunun sürdürülebilirliği kıymetli. İktisat hızla değişiyor, gelişiyor. Demek ki ne yapacağız? 5 yıllık planlar, 8 yıllık planlar, bunların hiçbir kıymeti yok. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en az 25 yıllık, 30 yıllık, 40 yıllık, 50 yıllık planlar yapması gerekiyor. Şayet insanoğlu tekerleği 1 milyon yılda bulmuşsa ve bugün her saniyede birden fazla buluş varsa Türkiye Cumhuriyeti bürokrasinin ve ona taraf verecek olan siyaset kurumunun 50 yıllık 100 yıllık planları belirlemesi lazım.”

CHP İktisat Masası’nda alanında uzman şahıslar olduğunu da vurgulayan Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye’yi en temel ve en büyük ekonomik krizden çıkaran takımlar bizde. Bizim meselemiz ne? Onu da açık yüreklilikle söz edeyim, CHP’nin sorunu yaratılmış olan bir algı ‘Efendim CHP gelirse memleketi yönetir mi?’ Hiç kimsenin tasası olmasın Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni bizden daha düzgün yönetecek ikinci bir takım yoktur. Bunu da çok açık, pek de net söylüyorum. İğneden ipliğe bu ülkede ne oluyorsa biliyoruz.” açıklamasında bulundu.

“Özel dalın önündeki bütün manileri kaldırın Türkiye’yi uçururlar” diyen Kılıçdaroğlu, kendisine Türkiye’de alan bulamayan yatırımcının yurt dışına gittiğine değindi.

İktisat Masası’nın pandemi nedeniyle yurt seyahatleri yapamadığını lakin sürecin uzaması nedeniyle gidip halkın problemlerini dinlemesine karar verdiklerini aktaran Kılıçdaroğlu, İktisat Masası üyelerinin önümüzdeki günlerde Türkiye’yi dolaşacağını anlattı.

Açıklamalarının akabinde soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, CHP’nin kamu-özel işbirliği projelerine ve elektrik dağıtım şirketlerine nasıl baktığının sorulması üzerine, şunları kaydetti:

“Kamu özel iş birliği projeleri devleti soyan projelerdir. Özel kesimin yatırım yapmasından yana hiçbir kaygımız yok. Özel kesimin dinamizminden hiçbir telaşımız yok fakat maliyetini bilmediğimiz, kendilerine dolar endeksi garantilerin verildiği ve bütçe açısından bugün olmasa bile önümüzdeki en azından 2-3 yıl sonra büyük bir kara delik oluşturacağı bir yapıyı gerçek kabul etmeyiz. Buna karşıya çıkan özel bölüm var mıdır? Ülkesini düşünen, yatırım yapan, gelir elde eden, istihdam yaratan hiçbir özel bölüm mensubunun buna karşı çıkacağına inanmıyorum. Zira ondan alacağım vergiyi 5 bireye vereceğim. Yani yüz binlerce şahıstan alacağım vergi 5 şahsa vereceğim. Bu adalet midir? Hayır. Kamulaştıracağız derken de şunu yapıyoruz, yani gidip de malına el koymayacağız. Bakacağız kaça mal ettiniz kardeşim sen bunu, yüze mal ettin. Makul bir kar koyacağız ne kadar kar, yüzde yirmi beş. Yüzde yirmi beşinde karını vereceğiz, diyeceğiz ki ‘Al kardeşim maliyetini, karını da al ben bunu kamulaştırıyorum.’ Yoldan geçerken şayet devlet bir para alacaksa o para direkt doğruya devletin geliri olacak, bir kişinin geliri olmayacak. Yaygın bir kamulaştırma o denli bir fikrimiz yok tam bilakis, özel kesimin yatırım yapması için planlı, planlı, programlı, öngörülebilir, sağlıklı dengeli ihracata dönük yatırım yapması için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz. Elektrik altyapısı projeleri ile ilgili olarak şu anda rastgele bir özelleştirme fikrimiz yok lakin dediğim üzere iktisada ziyan veren, kaynakların haksız yere aşikâr bir şahsa, çok sonlu bir kişi aktarılmasını öngören düzenlemeleri kabul etmiyoruz.”

Ekonomik Toplumsal Kurulun kararnameyle kurulduğunu, daha sonra kuruluşun kanuna dönüştüğünü ve anayasal kurum olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, kurulun değerine değindi. Kılıçdaroğlu, 2018’in Mart ayından itibaren Ekonomik Toplumsal Kurulu toplanmasını istediğini lisana getirerek “Biz ne yapacağız? Hızlı bir halde Ekonomik Toplumsal Kurulu oluşturacağız.” tabirlerini kullandı.

Ekonomik Toplumsal Kurulda ülkenin geleceğinin planlanacağını, esnafın, endüstricinin, emekçinin de düşüncelerini lisana getirebileceğini aktaran Kılıçdaroğlu, Ekonomik Toplumsal Kurulun problemleri sağlıklı saptamak açısından en temel kurumlardan biri olacağını söyledi.

Siyasetin güdümüne geçen bağımsız kurumlar olduğunun tabir edilmesi üzerine Kılıçdaroğlu, “İşin özü liyakat. Bu kurumlara yapılacak atamaların da gidecek şahısların de kendi mevzularının, alanlarının uzmanı olması lazım. Liyakat dediğimizde bu türlü bir kültürün oluşması lazım. Şu anda bu türlü bir kültür de oluşmadı, liyakatli atamalar da yapılmadı.” diye konuştu.

“İktidara geldiğinizde AKP’ye biat eden bürokrasiyle karşılayacaksınız. Müdahaleniz ne olacaktır?” sorusuna karşılık Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bürokrasi su üzeredir, içinde bulunduğu tasın formunu hızlı bir biçimde alır. Hasebiyle biz onları bağımsız bıraktığımızda ve kendi vazifelerinizi yapacaksınız dediğimizde kendi misyonlarını yapacaklardır. Sıcak siyaset müdahale etmeyecektir oraya, buna müsaade asla vermeyeceğiz. Halk için, iktisat için doğrusu neyse onun kararını vereceklerdir. 18 yıllık bir sürecin Türkiye’ye getirdiği bu noktadan epeyi şikayet ediyoruz. Yani sonunda sokaktaki vatandaş da şikayet ediyor. Bu kurumlar bağımsız çalıştıkları vakit ne için çalışıyorlar, sokaktaki insan rahat etsin diye çalışıyorlar. Siyasetçinin kendi çıkarları için yaptığı müdahaleye karşı direneceklerdir. Hasebiyle biz bunlara her türlü inancı de bir biçimiyle vereceğiz. Yani kanunların değişmesi ve bu inancın onlara yasal manada da verilmesi gerekiyor.”

“Türkiye maraton koşmak zorunda”

Türkiye’de endüstride, tarımda, turizmde fırsatların neler olduğuna ait bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, Hollanda’nın Konya’dan küçük bir ülke olduğunu, yıllık tarım eseri ihracatının 180 milyar doların üstünde olduğunu söyledi. Türkiye’nin ise tarım eseri ihracatının 20 milyar doları aşmadığına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, bunun nedenini ve sorumlusunun kim olduğunu sordu. Kılıçdaroğlu, “Halka ya da çiftçiye bu imkanı sağlayamayanlar kim? Bunu bütün çiftçilerin oturup düşünmesi lazım.” dedi.

Esnafın ekonomik durumuna ait bir soru üzerine ise Kılıçdaroğlu, “CHP’nin iktidarında AVM’ler haftanın bir günü muhakkak kapalı olacaktır. O gün beşerler gereksinimlerini gidip esnaftan alacaklardır. Böylelikle AVM’lerde çalışan personelin de bir gün tatil yapma hakkı çıkacaktır ortaya. Yani bir taşla iki kuş vuracağız. Hem esnaf kazanacak hem AVM’de çalışan, üstelik 8 saatten çok daha fazla çalışan gencecik, fidan üzere çocuklarımız da tatil yapacaklardır.” açıklamasında bulundu.

Sürdürülebilir büyümeye ait bir soruya karşılık Kılıçdaroğlu, iktisadın sağlıklı ve daima izlenmesi gerektiğini, planlama örgütünün varlığının ve bağımsız kurumların varlığının da buna bağlı olduğunu kaydetti.

İktisadın ilgili kurumlarca denetlenmesi gerektiğini, iktisatta ısınma olduğu vakit kaynağının bulunarak ısınmanın, hararetin indirilmesi gerektiğini anlatan Kılıçdaroğlu, sihirli sözcüğün “istikrar” olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu, “Türkiye 100 metrelik bir koşu için çalışmıyor. 100 metreyi koşarsınız, Türkiye maraton koşmak zorunda. Münasebetiyle maratonu da tamamlamak zorunda. Yani çabayı verirken nefesini, sıhhat durumunu her şeyini bu maratona nazaran hazırlayacak.” dedi.

Türkiye’nin büyüme konusundan kendi çıkarlarına öncelik vermek zorunda olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “En ucuz kaynak nereden bulabiliyorsam o kaynağı alırım. İngiltere’deki tefecilere gidip de dolar bazında yüzde 6-7-8 faizle para alacağıma çok daha düşük bir yerden alabiliyorsam alırım.” diye konuştu.

Türkiye’de kaynak olduğunu, bankalardaki mevduatın yüzde 52’sinin dolar olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Siz Amerikan hükümetine ya da Amerikan iktisadına sıfır faizli kredi açmışsınız. Alıyorsunuz doları kendi bankanıza koyuyorsunuz. Üretim? Üretim yok. Niye? ‘Önümü göremiyorum’ diyor endüstrici. ‘Nasıl yatırım yapacağım’ diyor. Siz şayet istikrarı sağlıyorsanız o denli IMF imiş, bunlardan büsbütün kurtulmanız lazım. Gücümüze inanmalıyız evvel. Türkiye güçlü bir ülke aslında.”

Kılıçdaroğlu, Türkiye’de büyümenin önündeki en temel mahzurun kapasitesi olmayan, geleceği planlayamayan siyasi iktidar olduğunu kaydetti.

Devletin en kıymetli kurumlarının, Devlet Planlama Teşkilatı, Maliye Teftiş Konseyi, Hesap Uzmanları Şurası üzere üniversitelerin en parlak öğrencilerinin alınıp yetiştirildiği bu kurumların kapatıldığını tabir eden Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Liderinin, atanan Hazine Maliye Bakanının bu kurumlardan geldiğini lisana getirdi. Kılıçdaroğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Oturup düşünmeleri lazım, diğer insan bulamıyorlar. Fakat siz bu kurumları kapattınız. Liyakat niçin diyoruz, bunun için diyoruz. En yetenekli insanı alacaksınız kamuda yetişecek, yükselecek belirli yerlere gelecek. Siz ‘Ben devletim’ derseniz her şeyi kaybedersiniz. Lakin ‘Biz devletiz’ dediğiniz vakit kucakladığınız vakit, birlikte hareket ettiğiniz vakit efendim ‘IMF bunu dermiş, öbürü bunu dermiş, falan yer bunu dermiş’ bunlardan büsbütün kurtulmamız lazım. Kurtulacak Türkiye, katiyetle inanıyorum. Örneğin Sayın Erdoğan diyor ki ‘IMF’ye asla gitmeyeceğiz.’ Hoş. O vakit niçin paramız orada duruyor? Milyar dolarımız duruyor orada. Al parayı kardeşim. Çık IMF’den. ‘Hayır oradan çıkmam.’ Niçin çıkmıyorsun? Bu da kendi içinde bir çelişki. Bunu söylediğimiz vakit da ‘Vay işte gördün mü CHP diyor ki IMF’ye gidin.’ O denli bir şey demedik biz. Tam bilakis gitmeyeceksen IMF ile ilgilerini keseceksen benim milyar dolarlarım niçin orada dursun? Çeker getiririm, Merkez Bankası’na koyarım. Yabancı ülkeden dolar getirip Merkez Bankası’na koyuyoruz, üstelik taksit bu, daha doğrusu kredi, daha doğrusu emanet para. Bizim orada paramız var. Getir, emanet paradan vazgeç, çık dünyaya de ki, ‘Ben IMF’den çıktım, paramı da aldım getirdim Merkez Bankası’na koydum. ‘Koyduğum 2 milyar dolar da benim öz varlığım’ de. Bunu da diyemiyor.”

“Asgari fiyat muhakkak vergi dışında tutulmalı”

Kılıçdaroğlu, bir soru üzerine taban fiyatın katiyen vergi dışında tutulması gerektiğinin altını çizdi. Minimum fiyatın düşük olmasının toplumda huzursuzluğun kaynağı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ekonomik istikrar çerçevesinde bu fiyatın belirli bir seviyeye ulaştırılması gerektiğini söyledi.

Üniversitelerle ilgili bir soru üzerine de Kılıçdaroğlu, eğitim sisteminin büsbütün üretime dönük olması gerektiğini lisana getirdi. Kılıçdaroğlu, iktidar olmaları durumunda tüm OSB’lerde yatılı teknoloji liseleri kuracaklarını bildirdi.

Kürt probleminin tahlile ait CHP’nin çalışmalarına yönelik soru üzerine de Kılıçdaroğlu, bugüne kadar sorun çözülemediyse bunun sorumlusunun siyaset kurumu olduğunu söyledi.

Sorunun tahlil yerinin TBMM olduğunu bildiren Kılıçdaroğlu, “Her partinin iştiraki ile bu sorun çözülmeli. Her partide buna katkı sunacak bilgi ve birikime sahip milletvekili de vardır. Bütün sorun şu, Türkiye’nin en temel problemini parti çıkarları açısından değerlendirmeyeceksiniz. Ülke çıkarları penceresinden değerlendireceksiniz, bakışım da budur.” diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, personel maaşlarıyla ilgili bir soru üzerine, Türkiye’nin AB’nin Çin’i değil, onurlu bir üyesi olması gerektiğini, Türkiye’de çalışanların da Batı’daki üzere fiyat alması gerektiğinin altını çizdi.

CHP’nin oy oranıyla ilgili bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, yayınlanan bir anket hariç oylarının düştüğü anketin hiç olmadığını söyledi. Oylarının bekledikleri biçimde artmadığına da dikkati çeken Kılıçdaroğlu, bunun sorumlusunun da vatandaş değil, kendileri olduğunu lisana getirdi. Son 10 yılda en büyük değişimi yaşayan partinin CHP olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, seçim bildirgelerinin dahi kopyalandığını, tüm sorun alanlarında tahlil teklifleri olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, öteki bir soru üzerinde Doğu ve Güneydoğu vilayetleri için özel bir iktisat siyasetleri olacağını söyledi. Özel bir kalkınma stratejisi izleyeceklerini aktaran Kılıçdaroğlu, yatırım yapan özel kesime de uzun müddetli vergi avantajları sağlayacaklarını anlattı. Kılıçdaroğlu, Van başta olmak üzere bir çok ili bir cazibe merkezine dönüştüreceklerini de söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanlığına atanan Lütfi Elvan’ın yaptığı birinci açıklamaları değerlendirmesi istenen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Sayın Elvan’ın başarılı olmasını isteriz. ‘Fiyat istikrarını sağlayacağız’ diyorlar, inşallah sağlarlar. ‘Ekonomideki istikrarlar yerine oturacak’ diyor, inşallah oturur. İktisattaki dengelerin yerine oturması, Türkiye’nin hakikaten de bu ekonomik buhrandan çıkması için CHP olarak bize düşen misyon varsa o vazifesi yapmaya hazır olduğumuzu da tabir edeyim. Zira ülke hepimizin ülkesi. Buhranı aşmak için şu yasaya muhtaçlığımız var’ deyip bizi ikna ederlerse biz o yasanın çıkmasına dayanak veririz. Bu kadar da ülkemizi seviyoruz. Yaşanan sıkıntıları bir siyasi çekişme alanı olarak görmüyoruz.”

CHP İktisat Masası üyelerinin de soruları yanıtladığı programın akabinde Kılıçdaroğlu ve partililer “CHP İktisat Otobüsü” ismi verilen üzeri giydirilmiş otobüsün önünde fotoğraf çektirdi.

Kaynak: AA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu