DünyaGündem

Kardeş Azerbaycan’da Kısmi Seferberlik İlan Edildi!

Azerbaycan yönetimi, Dağlık Karabağ'da yaşanan çatışmalar nedeniyle ülkede kısmi seferberlik ilan etti. İşte ayrıntılar..

Gelen haberlere göre, Azerbaycan’da yayınlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile ülkede kısmi seferberlik ilan edildi. Dün Ermenistan ve Dağlık Karabağ’daki fiili yönetim de seferberlik ve sıkı yönetim ilan etmişti.

Dün sabah sularında Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçlerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başlamıştı. Azerbaycan ordusu hemen karşı saldırı başlatmış ve bazı yerleşim birimlerini işgalden kurtarmıştı.

22 Tank, 15 OSA Uçaksavar ve 18 İHA İmha Edildi!

İşgalci Ermenistan’ın, Karabağ’da saldırısının ardından Azerbaycan ordusu tarafından dün sabah sularında başlatılan harekatta Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermeni birliklere ait 22 tank, 15 OSA uçaksavar ve 18 İHA‘nın imha edildiğini, Ermeni ordusunda görevli 550’den fazla askerin öldürüldüğünü belirtmişti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada,

“Ermeni ordusu ağır kayıplar verdi. Böylece 22 düşman tankı ve diğer zırhlı araçlar, 15 OSA uçaksavar füze sistemi, 18 İHA(İnsansız Hava Aracı), 8 topçu parçası imha edildi, 550’den fazla kişi öldü. Çok sayıda asker yaralandı. Düşman ordusuna ait 3 mühimmat deposu farklı yönlerde imha edildi. Talış köyü yönündeki çatışmalarda düşman hava taburunun komutanı Yarbay Lernik Babayan öldürüldü ve komutasındaki askeri birlik personeli ağır kayıplar verdi.” ifadelerine yer verdi.

Ülkemizden Kardeş Azerbaycan’a Tam Destek!

Ermenistan’ın Azerbaycan saldırısıyla birlikte gözler cephe hattına çevrilmiş durumda. Türkiye, kardeş Azerbaycan’ın haklı mücadelesinde yanında olmaya gayret gösteriyor. Türkiye’den Azerbaycan’a destek mesajları yağıyor. Azerbaycan- Ermenistan gerginliği başladığından beri Cumhurbaşkanı Erdoğan ve birçok bakan destek mesajlarını kardeş Azerbaycan’a iletti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Azerbaycan’a Destek Mesajı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik hain bir saldırıda bulunduğunu belirterek Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısını kınadı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Azerbaycan'a Destek Mesajı

 

Ege Üniversitesi’nden Azerbaycan’a Bilimsel Destek!

Ege Üniversitesi, kardeş ülke Azerbaycan’a bilimsel desteğini sürdürüyor. Koronavirüs sürecinde Azerbaycanlı hekimlere eğitim veren Ege Üniversitesi, şimdi de Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi ile ziraat mühendisliği alanında Uluslararası Çift Diploma Eğitim Programını hayata geçirdi. Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, yaşanan son olaylardan dolayı Azerbaycan’ın yanında olduklarını belirtirken, iki ülke arasındaki bilimsel ve akademik iş birliğinin artarak süreceğini de belirtti.

Ege Üniversitesi'nden Azerbaycan'a Bilimsel Destek!

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu