GündemTürkiye

İstanbul’da su artırımı teklifi geri çekildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, İstanbul Su ve Kanalizasyon Yönetiminin (İSKİ) su fiyatlarına artırım teklifini, mayıs 2021’de görüşülmek üzere komiteye iade edilmesine karar verdi.

İSKİ Genel Konseyi, koronavirüs önlemleri kapsamında Avrasya Şov Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında yapılan toplantıda İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, bütçe, devam eden ve planlanan yatırımlar üzerine sunum gerçekleştirdi.

2021 yılı gelirlerinin 7 milyar 354 milyon 500 bin TL olduğunu söz eden Mermutlu, sarfiyat bütçesinin ise 7 milyar 959 milyon 457 bin TL olarak hesaplandığını söyledi.

2021 yılı bütçe alternatifleri üzerine de açıklamalarda bulunan Mermutlu, mevcut tarifeye artırım yapılmaması durumunda 1 milyar 851 milyon 920 bin TL bütçe açığı olacağını lisana getirdi.

Mermutlu, su fiyatlarına yüzde 25 artırım yapılması durumunda bütçe açığının 604 milyon 957 bin TL olacağını, yüzde 25 artırımın yanı sıra yüzde 11,76 artışla ise bütçenin 128 milyon 257 bin TL kara geçeceğini kaydetti.

“TÜFE uygulamasını tekrar talep ediyoruz”

Kademeli tarife uygulamasının 2019’da değiştirilmesiyle birinci kademeden yararlananların sayısının arttığını belirten Mermutlu, “Ocak 2021’de birinci kademede ünite fiyatını 5,63, ikinci kademe ünite fiyatını 8,45 talep ediyoruz. Bakım bedelini almıyoruz, insani kullanım hakkı devam ediyor. Kaldırılan TÜFE uygulamasını da tekrar talep ediyoruz.” diye konuştu.

Kayıp kaçak oranının 2019’da yüzde 22,31 olduğunu bildiren Mermutlu, fiyat artış talebinin münasebetlerini ise şöyle sıraladı:

“İstanbul’un altyapı yatırım gereksiniminin nüfus artışına paralel olarak devam etmesi, eskiyen ve ömrünü yitirmiş ekipman ve tesislerin bakım ve yenilenme muhtaçlığı, artan elektrik ve işçi masrafları, dövize bağlı olarak artan ithal ekipman ve kimyasal husus sarfiyatları, Melen sistemine ek konuşacak motopomp maliyeti, 2018 Aralık ayından itibaren su fiyatlarını azalması.”

Mermutlu’nun konuşmasının akabinde siyasi parti temsilcileri kümeleri ismine genel heyette konuştu.

‘Kırsal Mahalle’ yasası tartışma yarattı

Silivri Belediye Lideri ve MHP Küme Başkanvekili Volkan Yılmaz, köylere indirimli su verilmesi uygulamasına son verilmesine reaksiyon göstererek çiftçilerin mağdur edildiğini savundu.

Yılmaz, TBMM’de geçen ay kabul edilen ‘Kırsal Mahalle’ maddesine değinerek şöyle konuştu:

“Çiftçileri ve hayvancılığı desteklemek için ‘kırsal mahalle’ diye bir yasa tasarısı Meclisten geçti. Bu yasa tasarısının birçok avantajı var. Köylüye, çiftçiye ve hayvancıya ucuz suyu öngörüyor. Ben buradan AK Partili, MHP’li milletvekillerine çiftçi, köylü ve dezavantajlı kümeler için çok teşekkür ediyorum. Temelinde sizlere de teşekkür etmek isterdim lakin bu yasa tasarısını CHP ve Güzel Parti ve HDP ret oyu verdi. Hasebiyle sizlere teşekkür etmediğim üzere her fırsatta söylediğimiz üzere, milletin efendisi köylüye sizleri havale ediyorum.”

DÜZGÜN Parti ve CHP’li üyelerin reaksiyonları üzerine Yılmaz, “HDP, ‘evet’ oyu verdi mi diyeyim?” halinde konuştu.

AK Parti ismine konuşan meclis üyesi Sedat Demirtaş ise İSKİ’nin bir yılda neredeyse yatırım bütçesi kadar borca girdiğini belirterek, devam eden bütün projelerin AK Parti periyodunda başlatıldığını öne sürdü.

CHP Kümesi ismine konuşan meclis üyesi Dava Latifeler, pandemi ve meclisin aldığı kararlar sebebiyle İSKİ’nin gelirlerinin düştüğünü anlattı.

Latifeler, MHP’li Volkan Yılmaz’ın köylere indirimli su verilmesinin kaldırılmasıyla ilgili tenkitlerine karşılık vererek, İBB meclisinin indirim yetkisi olmadığını ve sorunun TBMM’de yasa ile çözülmesi gerektiğini söz etti.

Latifeler, yatırımların devam etmesi için bütçede ön görülen fiyat artışlarının yapılması gerektiğini aksi takdirde borçlanma yoluna gidileceğini aktardı.

Kurul su artırımı teklifinin iadesini istedi

Tarife Kurulu Başkanvekili Halit Cebeci, İSKİ’nin komiteye gönderdiği yazıda yüzde 25 artırımın dışında ayrıyeten enflasyon oranında yüzde 12 artırım talep ettiğini bildirdi.

Cebeci, yüzde 25 artı enflasyon oranındaki artırım teklifinin komiteye iadesini talep ettiklerini söyledi.

Yapılan oylamada karar oy birliğiyle kabul edilerek, artırım kararı mayıs 2021’de görüşülmek üzere ilgili kurullara geri çekildi.

Gündem hususlarının görüşülmesinin akabinde İSKİ bütçesi, oy birliği ile kabul edildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu