GündemTürkiye

İstanbul’da pazarlarda HES kodu uygulaması başladı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İstanbul’da semt pazarlarında esnafımız için HES kodu uygulaması ve ‘sabahtan öğleye kadar indirim’ başladı. Birinci uygulayan ilçelerimizden Esenler’de, Belediye Lideri Tevfik Göksu ve Pazarcılar Odası Lider Vekili M. Emin Tanış ile Adem Baştürk Kapalı Pazaryeri’ni ziyaret ettik.” sözlerine yer verdi.

Paylaşımda, Vali Yerlikaya ile Esenler Belediye Lideri Tevfik Göksu’nun pazar yerindeki incelemesi ve burada yaptıkları açıklamaların yer aldığı bir imaj de yer aldı.

Vali Yerlikaya, imajda yer alan açıklamasında, “Koronavirüs tedbirleriyle ilgili pazarcı kardeşlerimiz ve buraya gelen hemşehrilerimizin davranışlarını, kendi tedbirleriyle ilgili bu hassasiyete riayetlerini gözlemlemeye geldik. Biliyorsunuz İstanbul’da 462 semt pazarımız var ve bunların kentimize hizmetinin ehemmiyeti çok büyük. Geçen hafta sonu İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Lideri Faik Yılmaz Beyefendi, Pazarcılar Odası Liderimiz Mesut Şengün Beyefendi ile bir arada oturduk, istişare ettik. Bu 50 bin arkadaşımız, İstanbul üzere dünyanın 14. büyük metropolünde 16 buçuk milyon hemşehrimizle devamlı karşı karşıya ve onlara hizmet veriyor. Artık onlar da HES kodunu uygulasın.” diye konuştu.

Pazarda HES kodu uygulamasının yeni olduğunu ve bu uygulamaya katılan pazarcı esnafına teşekkür eden Yerlikaya, şunları kaydetti:

“Bugün gezmiş olduğumuz pazardaki arkadaşlarımızın her biri, odamızla, belediyemiz ve kaymakamlığımız, valiliğimizin uyumunda el birliğiyle artık HES koduyla çalışan ve bunu da müşteri ve hemşehrilerine deklare eden bir pazarda gezdik. Bu yeni bir uygulama. Bu uygulamaya takviye olduklarından, katkı verdiklerinden ötürü pazarcı kardeşlerimize yürekten teşekkür ediyorum. Sağolsunlar, varolsunlar.

Bu ikincisi tahminen daha da cezbedici. O da şu, bütün semt pazarlarımızda akşama yanlışsız 16.00 ile 19.00 kapanma saatleri ortasında bir yoğunluk oluyor. Bunu önleyebilmek için tekrar odalarımızda şunu paylaştık, ‘Sabah saat 07.00 ile öğle saat 13.00’e kadar bir indirim yapalım, buna var mısınız?’ dedik oda liderlerimize. Onlar da sağolsunlar, ‘Hiç merak etmeyin Sayın Valim, biz odamıza kayıtlı olan 20 bin pazarcı kardeşimizle hasbihal edeceğiz, var olduğumuzu İstanbulumuza, aziz kentimize göstereceğiz.’ dediler.”

Esenler Belediye Lideri Tevfik Göksu ise “Sayın Valimizin İstanbul ile ilgili ortaya koymuş olduğu vizyon çerçevesince birinci uygulamaya başlayan belediye ve kaymakamlıktan bir tanesi olduk. Bundan sonra Esenler’deki bütün pazarlarda, pazarcılarımızdan HES kodu arıyoruz ve HES kodu olmayanlara da pazar kurdurmuyoruz. Pandemi süreci, toplumsal olarak daima birlikte gayret etmemiz gereken bir bahistir. Bu mevzuda İstanbul Valiliğimizin öncülüğünde ortaya konulan bütün vizyonları en süratli halde harekete geçirmeye hazırız.” dedi.

Kaynak: AA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu