GündemTürkiye

Irak Başbakanı Kazımi: Seçimlerde aday olmayacağım

Ramazan Bayramı ve başkanlık ettiği hükümetinin üzerinden 1 yıl geçmesi nedeniyle bir televizyon konuşması yapan Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, seçimlerde aday olmayacağını söyledi.

Hükümetin başkanlığını istisnai bir ortamda devraldığını söz eden Kazımi, “Irak, toplumsal bir krizden ötürü yol ayırımındaydı. Misyonumuz, şeffaf ve adil bir seçim tabanı kurmaktı ve erken seçim tarihini 10 Ekim olarak belirledik.” dedi.

Ekim ayında yapılması kararlaştırılan seçimlerin güvenliğini sağlama sorumluluğunu yerine getireceklerini kaydeden Kazımi, seçimlerde aday olup olmayacağı sorusu ve tartışmalarına da değinerek, şunları kaydetti: “Halkımıza verdiğim vaadi yerine getirerek seçimlerde aday olmayacağım ve hiçbir siyasi partiyi de desteklemeyeceğim.”

Irak Başbakanı, terör örgütü DEAŞ’la uğraşta değerli ara kat ettiklerini ekleyerek, kelam konusu örgüte yönelik operasyonların devam edeceğini aktardı.

Ekim 2019’da kamu hizmeti yetersizliği, işsizlik ve yolsuzluklar nedeniyle patlak veren şovlara katılanların öldürülmesinde sorumlu olanların izinin sürüldüğünü aktaran Kazımi, başlatılan incelemeler bittiğinde sorumluların açıklanacağını söyledi.

Sincar Mutabakatı

Kazımi, Musul’a bağlı Sincar ilçesinde terör örgütü PKK’nın çıkarılmasını öngören Sincar Anlaşması’nı yaptıklarını anımsatarak, “Bu mutabakatla merkezi idarenin Ezidi halkına karşı sorumluluğu da güçlendi. Ayrıyeten merkezi idare ile bölgesel idare (IKBY) ortasındaki işbirliği ve anlayışı da güçlendirdik.” halinde konuştu.

İsrail taarruzlarına kınama

İsrail’in Filistin halkına yönelik hücumlarına da değinen Irak Başbakanı Kazımi, “İsrail’in Filistin halkına yönelik korkakça ataklarını reddediyoruz ve bunu kınıyoruz.” dedi.

“Türkiye ile birçok muahede imzaladık”

Kazımi, İran ile demiryolları alanında bağlar geliştirdiklerini tabir ederek, Basra ve Şilamçe (İran ile sınır) ortasında demiryolu inşası noktasında yürütülen müzakerelerin sonuna gelindiğini kaydetti.

Türkiye ile bağlantılara de değinen Kazımi, “Türkiye ile güvenlik, ekonomik ve yatırım alanında birçok mutabakat imzaladık.” dedi.

Irak Başbakanı, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve Çin ile de yatırım ve öbür birtakım alanlarda ortak muahedeler imzaladıklarını aktardı.

Irak hükümeti, erken seçimleri 10 Ekim tarihinde yapma kararı almıştı. Ülkede mevcut klasik partiler dışında birçok yeni siyasi parti ve hareket kuruldu. Kazımi’nin el-Merhale (Aşama) isimli yeni kurulan partiyi desteklediği sav ediliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu